16 yaşında gelen başarılar

Yazımızda iki tane kızdan bahsedeceğiz.  Birisi Türkiye’li diğer ise Avustralya’lı ikisinin birbirleriyle pek alakası yok. Birisi piyanist diğer ise denizci ya da kendini nasıl tanımlıyor bilemiyorum fakat ikisinin benzer yanları 16 yaşlarında olmaları ve ikisinin de büyük başarılar elde etmiş olmasıdır.
Jessica Watson, 7 ayda dünyanın etrafını tek başına dolaşarak Avustralya’ya 210 gün sonra 10 metrelik teknesiyle tekrar Sidney’de idi. Kendisine yapılan karşılama töreninde bir çok kişi vardı ve Jessica şunları söylüyordu.

Önemli olan inanç, ve bu inancınızı destekleyecek çalışmalarınızdır. Sizin yapmak istediklerinizi engelleyenler olacaktır onlara kulak asmadan çalışmalısınız.

En azından buna benzer sözler söyledi. Hatta Başbakan ya da başkan dediği birisine katılmadığını söyledi. Bir çok kişi önünde lafı sözü eğmeden konuşması bile bir başarı. 12 metre dalgalara rest çekebilen bir kızdan da bu beklenirdi.

Diğer kız ise Lara Ömeroğlu, 16 yaşında olan Lara BBC 2010 Genç Müzisyeni ödülünü almaya hak kazanmış. Kendisinin piyano çalışını az da olsa izledim. Gerçekten güzel çalıyordu ve BBC orkestrasının şefi Lara’nın çaldığı parçanın çok riskli zira çok zor olduğunu belirtmiş.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta ise bu kişilerin başarılarının yanında bu kızlara yardımcı olan aileleri. Lara’nın ablası da piyanist ve ablasını takip ettiğini, onu örnek aldığını biliyoruz. Jessica’nın ise daha önce dünyayı tek başına dolaşan bir diğer denizciden yardım aldığı ve ailesinden büyük destek gördüğüdür. Açıkça iki kızda da bir yönlendirme ve bu kızların desteklenmesi vardır.

Acaba etrafımıza baktığımızda 16 yaşında sizi kim ne kadar ve ne için destekledi? Ya da desteklemeye değer bir çaba içine girmenize olanak sağlayacak herhangi bir oluşuma katılmanıza ne derece önem verildi.

Umarım insanlar 16 yaşında da olsa ki daha küçük bir yaşta aileleri tarafından kendilerine yön gösterilir ve çabaları boşa çıkmaz.

Bu arada Lübnan’lı bir Arap Amerika’da Miss USA olmuş, bu kızın da başarısı hani güzellik diye geçiştirebilir ve ALLAH vergisi diyebiliriz fakat 24 aşındaki Rima Fakih ise yarışmaya katılmak için arabasını satıp başvurmuş. 1. olacağına o kadar inanmış. Ailelerden destek beklerken kendimize olan güvenin de farkına varmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun için özgüvenli çocuklar yetiştirmek lazım.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*