açığa alış derken?

vadeli işlem ve opsiyon borsası 2005 yılında izmirde kuruldu.bundan sonra ilginç ve bir çok kişiye yabancı kavramlar hayatımıza girdi Bu ilk özel borsamızda adından da anlaşılacağı gibi vadeli işlemler yapılmaktadır. Piyasalar bu acıdan ikiye ayrılır, vadeli işlemler ve spot piyasalar. Spot piyasalarda menkul kıymeti alır parasını ödersiniz, satar parasını alırsınız. Yani anında. Vadeli işlemlerde ise açığa alış/ açığa satış yapılabilir. Yani kısaca, siz bugün doların değerini düşük görerek 1 ay sonra ödemek üzere dolar alırsınız (gerçek dolar değil, kaydi dolar tabi ki), 1 ay sonra beklediğiniz gibi doların fiyatı yükselmişse, siz bunları yüksek fiyattan satarsınız, borcunuzu ise 1 ay önce anlaştığınız düşük fiyattan ödersiniz.

Bu konuda şöyle bir örnek geldi aklıma, artık vade farkı olmaksızın kredi kartıyla satış yapan kuyumcular var, diyelim ki bugün çeyrek altının fiyatı 90TL ve ben öbür ay 100 TL olacağını düşünüyorum. Kredi kartımla 100 adet altın alsam, 1 ay vadeli bir açığa alış yapmış olmaz mıyım? 1. ayın sonunda (hatta belki daha önce) altın 100 TL ye çıktığında altınları 10.000 TL ye satıp, kredi kartıma 9.000 TL borcumu ödeyip aradaki 1000 TL yi kâr etmiş olmaz mıyım? olurum. Bu sadece bir örnek, olayın mantığını anlayalım diye. aman kredi kartıyla böyle işlere girilmesin :) taksitle beyaz eşya alıp sonra onu düşük fiyatına peşin satan insanların ülkesi burası, bu da kötüye kullanılmasın aman :)

vadeli işlemler borsasında şu an işlem yapabileceğiniz ürünler, döviz, faiz, endeks, ve emtia (altın, pamuk, buğday)’dır.

1 comment

  1. […] yazarlarından Özkan arkadaşımızın ” Açığa alış derken? ” yazısını okuyunca bu yazıyı yazmaya karar […]

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*