Ak Parti kaç dönemdir mecliste?

AkParti’nin kaç dönemdir mecliste olduğu konusunda gerçekten bir akıl tutulması yaşıyoruz. Bunu geçen haftalarda M. Serdar Kuzuloplu’nun sunduğu Bilgi Üniversitesi MBA programında sorduğu bir soruyla anladım. 10 soruluk bir terstin birinci sorusu AK Parti’nin kaç dönemdir mecliste bulunduğu ve Abdullah Gül’ün kaçıncı Cumhurbaşkanı olduğu sorusuydu. Neredeyse herkes 2 dönem olarak belirtti. 3 diyen hiç olmadı gibime geliyor. Bunu bizler yapabiliriz fakat bir bakanın yapması açıkçası ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 12 Haziran’da yapılacak seçimleri siyasi dengeleri çok fazla değiştirecek bir seçim olarak görmediğini belirterek, ”AK Parti’nin 3. dönem tek başına iktidarı devam edecek” dedi. *

Oysa Adalet ve Kalkınma Partisi’nin web sitesinde AK Parti hükümetlerini aşağıdaki sayfalarda göstermekte ve 4. döneminde de mecliste olacak olmasına karşın kamuoyunda olan akıl tutulması Bakan Ergün’de de boy göstermiş ve bu açıklamayı yapmış.

Başbakan Tayyip Erdoğan parti meclisini topladığında bu konuyu vekillere hatırlatır diye düşünüyorum. Aşağıda Ak Parti’nin web sayfasında hangi hükümetlerde hangi bakanın görev aldığı yer alan sayfaları yer almaktadır.

http://www.akparti.org.tr/hukumetler_85.html?donem=58

http://www.akparti.org.tr/hukumetler_85.html?donem=59

http://www.akparti.org.tr/hukumetler_85.html?donem=60

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

2 comments

  1. […] Ak Parti kaç dönemdir mecliste? […]

  2. Osman Turan diyor ki:

    Burada önemli olan dönem ifadesini nasıl algıladığınız… Eğer dönemden kastınız iki seçim arası süreyse, AKP’nin 3. dönemi olacağı doğrudur. Yani 3 Kasım 2002, 22 Temmuz 2007 ve 12 Haziran 2011 olarak bakılırsa 3. dönem ifadesi doğrudur… Ancak seçime değil de başbakanlığa bakarsanız, bu sefer 4. dönem olacağı sonucu çıkar. Gül’ün kısa dönem başbakanlığı, Erdoğan’ın iki kez başbakanlığı olarak bakılırsa 3 dönemdir bu ve bu seçimde -eğer olurlarsa- 4. dönem olacaktır… Yani uzun lafın kısası, burada önemli olan dönemden kastedilendir veya anlaşılandır…

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*