Altı saniye

Bugün bir sosyal paylaşım sitesinde macbook air’in 6 saniyede açıldığını söyleyen kişinin paylaşımına bir başka kişi sırf bunun için bile alınır dediği an biraz şaşırdım. Bunun nedeni ise insanların saniyeleri gerçekten bu kadar çok önemli mi? Az öncede insan kaynakları blogu olan bir bayanın sabahtan beri pc başında yazı yazmak içi durdugunu fakat yazamadığını, amerika’da yaşayan bir başka bayanın ise yazıları maillere bile bakmadan bilgisayarı açınca ilk iş olarak yazıyı yazmaya başladığını söyledi.

Bilgisayarları açınca bazen istemeden esiri olabiliyor ve istemediğimiz kadar zaman geçirebilirken bir bilgisayara 6 saniye için ortalama bir dizüstü bilgisayarın 2 belki 3 karı parayı verip 6 saniye çarpı n, n burada sizin vereceğiniz bir sayı, saniye ömrünüzden tüketecek iken acaba bu tükettiğimiz dakikaların değer, ortalama bir zamanın kaç katı olacak? Tıpkı dizüstüne nasıl 2 ya da 3 katı veriliyorsa bu zamanı da diğerlerinin 3 katı olarak değerlendirebilir miyiz?

http://nordilinga.de/bin/ohne/index.html%3Fp=1458.html

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

  1. Naim Tüfekçi diyor ki:

    Bence çok öne çıkarılması gereken bir özellik değil dediğin gibi. Macbook air 6 saniyede açılıyor normal bilgisayar 36 saniyede açılıyor diye Macbook almam. Tamam güzel özellik ama o kadar fiyat farkını ona vericeğime o parayla otobüs değil taksiyle giderim gidiceğim yere saniye değil saat kazanırım.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*