amerika.. amerika..

Esasen  sayfamızda da reklamı olan amerikanvizesi.com ile ilgili bu yazı. Bu site nice insanın hayallerini süsleyen Green Card için başvuruları, usul erkân bilmeyen ve dahi İngilizcesi buna yeterli olmayan kişiler adına yapmakta ve parasını almaktadır. Gayet de mantıklıdır, bilginin para ettiği günümüzde tabi ki bildiklerini ve tecrübelerini paraya çevirecekler. Benim takıldığım konu ne için ücret aldıkları meselesi. Arkadaşımın başına gelen bir olaydan bahsedelim. Arkadaşım M. (kod adı kullanayım ki gizemli olsun) bu sitede form doldurarak başvuruda bulunuyor. Bu site size bir posta yollayarak gerekli evrakları doldurmanızı istiyor, siz doldurup siteye yolluyorsunuz, onlar da Amerika’ya Green Card başvurusunda bulunuyorlar. Bu 1 yıllık olursa 29 TL, 5 yıl boyunca bu evraklarla her yıl adıma başvursun istiyorsanız 49 TL veriyorsunuz. Dikkat edilirse ücret hizmetin karşılığı, yani adımıza Green Card başvurusunda bulunurlarsa. Oysa arkadaşım kendine gelen postayı kabul etmeyerek geri göndermiş, yani başta almak istediği hizmeti en doğal hakkı olarak almaktan vazgeçmiş. Siteden dönüş yapan yetkililer vazgeçse de 49 TL yi ödemesi gerektiğini aksi takdirde icraya verileceğini söylemiş.  Olaya eğilmemin sebebi başvuru yapanın arkadaşım olmasından da ziyade bir SMMM olarak bana ters gelen konuları açıklığa kavuşturmaktı. Ben yetkili kişiyi arayarak henüz bize bir hizmet vermediklerini yani borçlu olmadığımızı söyledim. O da inatla ısrar etti. Ortada nasıl bir borç ilişkisi var, internetten form doldurarak nasıl bir borç ilişkisine girildiğini hukuki olarak öğrenmek istedim. O da açıklayamadı, fatura kesecek misiniz dedim? postaneden para yatırırken dekont alacağımızı söyledi. Dekont ile fatura farklı şeyler siz ne ile vergi vereceksiniz dedim. Ay sonunda tüm müşterilere topluca fatura keseceklerini söyledi. Vergi Usül Kanunu 235/1 md. göre 7 gün içinde fatura kesmek zorunda olduklarını söyledim. Ve süreç tıkandı.

Şimdi merak ettiğim konu, hukuk birimleri neye istinaden icraya gidebilirler ki? İmza var mı yok, e-imza da yok. Ortada verilen bir hizmet yok.

Diyeceğim o ki, bu ve benzeri sitelerde form doldurarak borçlanabilir, icra için tehdit edilebilirsiniz.

İlginçtir.

24 comments

 1. AYŞEGÜL diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben de bu green kart mağduruyum. 11 Ağustos 2011 de ban ihtarname geldi ve yarın son gün 59 tl ödeme yapmamı istiyorlar acaba yatırmasam sorun olur mu yardımcı olur musunuz acil cevap lütfen

 2. kral67 diyor ki:

  merhabalr arkadaslar aynı mesele yuznden bende sıkıntıdayım , bende 1 yıl once greebcardpiyangosu.com adlı sıtteden kendeı adıma basvuru yapmıstım ve 1 hafta ıcersısnde adresıme evrakları gonermsıler pttden aradılar ve adıma ucretlı posta oldugnu soyledıler bende bu postadyı kabul etemedıgımı ve gerı gonderılmesını sıtedım ve tam 1 yıl sonra bana bır e posta gondermsıler ıste su tarıhte sıtemıze basuvu yapmsısnız evrakları kabul etmemsısınız ve 29 tl evrak ucretı+10tl posta ucretı =tolam 39 tl yı 7 gun ıcersısnde su pasta cekı hesabına yyatırmanız gerektıgnı aksı takdırde yasal ıslem baslatıp ıcraya verılecegı soylenmıs benbu son odeme tarıhını gecırdım ve odesemmı odememsımı dıye terettut ıcerısndeyım okadar kufrde ettım ıtırazda ettım ama yınede bır cevap gelmedı acaba odemesem ıcraya verme gıbı bır durumları olabılırmı cevap verırsenız sevınırmm……
  danaylarıda buymus………

  Hukuki Dayanak:

  [1] 4077 Sayılı Kanunun 9/A Maddesi : “.Elektronik ortamda yapılan sözleşmelerde teyid işlemi, yine elektronik ortamda yapılır.”
  – Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik 8. madde: “.Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen mallara ilişkin sözleşmeler cayma hakkı ve kullanımına ilişkin hükümlere tabi değildir.”

  Belirtilen süre içersinde ödeme yapmadığınız takdirde, kabul ettiğiniz sözleşme gereği hakkınızda icra takibi başlatılacak ve bu bağlamda tarafınıza haciz (eviniz, menkul eşyalarınız, arabanız, banka hesaplarınız, maaşınız, taşınmazlarınız vs için) işlemleri uygulanacaktır.İşbu icra takibi ile borç, aşağıdaki şekilde artacaktır: (2)

  Hizmet Bedeli 39,00.- TL
  Peşin Harç 0,35- TL
  Başvuru harcı 0,15.- TL
  Vekalet Harcı 2,75.- TL
  Tebligat gideri 10,00.- TL
  Dosya Gideri 5,00.- TL
  Baro Pulu 4,13.- TL
  Vekalet Ücreti 160,00.- TL
  TOPLAM 238,18- TL + borcun faizi + Tahsil harcı

  [2] Bu hesaplama, daha ziyade bir misal niteliğindedir. Dolayısıyla icra takibi açıldığında icra müdürlüğünce yapılacak hesap esas alınacaktır.
  NOT: Belirtilen sürede ödeme yapılmaması durumunda, tarafınıza kesinlikle başka bir hatırlatma yapılmadan icra takibi başlatılacaktır.

 3. murat diyor ki:

  merhabalar 2006 yılında böle bir başvuruda bulundum ve evime posta yoluyla ödeme ihtarnamesi gönderildi 59 tl ödemem gerekiyormuş yoksa 7 gün içerisinde icraya verilcekmişim takıldığm nokta bu gönderdikleri evrakta hiçbir yerinde noterle ilgili bir kaşe yok …. ödesemmi ödemesemmi diye çelişkideyim .. bu konuyu açıkça aydılatıcak varmı şimdiden tşk edr ..

 4. Cemo diyor ki:

  Başka bir firmadan Green Card Çekilişine kapıdan ödemeli başvuru yaptım ama ödemeyi yapmadım.Bana ödeme için avukatlarından ihtar geldi.Peki şimdi ne yapmalıyım ?

  Firmanın bu davranışı etik dışı olup ,amaç sadece sizi endişelendirip başvuru ücretini alabilmektir. Gönderilen ihtarı dikkate almayınız , ödeme zorunluluğunuz yoktur. T.C kanunlarına göre firma hakkınızda hiç bir işlem yapamaz.

  —————————————–

  Bu olaydan bir çok kişi şikayetci buyrun adresler banada geldi ben tınlamadım bile e-mail bile gönderdim bana ihtarname göndemişiniz neye dayanaraktan gönderdiniz diye hazır bir posta geldi fasa fiso bende diyorum sizden korkan sizin gibi olsun ödemiyecem üstümde hiç bir mal varlığı yok eğer doğru ise gelin atın hapse çokta tın bende karşılık olarak sizi ciddiye almam bile hata diyerek ve beni mahkemeye verin dedim amacları korkutup para toplamak böle bir sacmalık olabilir mi şunu unutmayın dava acsalar bile kazanamazlar rahat olun yok ıp adresi alınmışta alınsın kardeşim ne yapabilirsin işte para koparmaya calışıyor..

  aşağıda vereceğim siteye girin hukuk sitesi bakın bakalım ne demişler
  http://www.hukuki.net/showthread.php?69699-Green-Card-%DDhtarnamesi

  aşağıdaki siteye girin bakalım ne gibi şikayetler var

  http://www.uzmantv.com/green-card-cekilisine-sahsen-mi-basvurmak-gerekiyor

 5. yesil_87 diyor ki:

  arkadslar ama bizim adımıza gelen ihtarnamelerde noter onayı olan var mı,gocmenlik burosu danısmanlık hizmetlerinde bu ihtarnamelre itibar etmememız gerekiormus,bunu bizden talep etmeleri etik dısı imiş

 6. dolandırıldık.. diyor ki:

  arkadaşlar bana da bugün ihtarname geldi diyor bir hafta içinde yatırıınız iş bankası hesabı var işte yatırım mı yatırmıyayım mı bu ne iştir..

 7. malik16 diyor ki:

  ödeme yapmayan arkadaşlara üzücü haberim var. görüştüğüm avukata göre firmalar bu konuda haklılar çünkü başvuruyu bizzat yaptıysanız firma size hizmet sunuyor. başvuru yaparken sözleşmeyi kabul ediyorsanız yapacak birşey de kalmıyor. ya başvuru yapmayacaksınız ya da sonra iptal için yazı yollayacaksınız. aksi halde 3 kuruş yapmanız gerken ödeme 300-400 liralara çıkıyor.

 8. NURDAN10 diyor ki:

  ya arkadaşlar bende şimdi başvuru yaptım bana belge yollicaklarmış 49 lira alacaklarmış. ben farkına hiç varmadım başvuru yaparken para ödemem gerektiğinin başvuruyu yaptıkta sonra böyle bi ibare cıktı ekrara :S bende tabi su anda baya bi sıkıntıdayım kapaıya gelen postayı elbette kabul etmicem. banada icra maili gönderirlerm, acaba. peki icra maili gelenler ve parayı ödemeyenler bişi oldumu bi net cvp yazarmısnız???

 9. ssamet diyor ki:

  Ülkenizi satıp yurt dışına kaçmaya çalışırsanız sonucu bu olur güzelim memleketimizde çalışıp üretmek varken siz kapı kulluğu için elin memleketlerine kaçıyorsunuz müstehak size…

 10. Anilcanvarol diyor ki:

  süpersiniz gerçektende.Bende başta istedim ama evime evrakları getirdiler geri gönderdim.bu gün ihbar name gönderdiler.çok sinirim bozuldu.internette doldugumuz bir form yüzünden… Bide utanmadan Verilecek Borç:49 ytl yazmışlar borçlu çıktık bide. çok teşekkürler bunu ödemem imkansız artık=)

 11. Mehmet Küçük diyor ki:

  :) Tüh Vermeyince birşey olmuyormuş .Yeterki hukuksal alanda prosedür bilinsin.Deniz adlı arkadaşımız çok güzel açıklamış.

 12. ahmet diyor ki:

  yaa arkadaşlar iyi hoş güzel konuşuyosunuzda biriside bu parayı yatıralımmı yoksa takmayalımmı kafaya kimse bişe dememiş ihtar geldikten sonra bu parayı yatırmalımıyız bilgi verin bize

 13. caner diyor ki:

  bende green card magduruyum bende evime gelen postayı iade ettim banada ihtarname göndermişler sizi icraya verecez felan die eger bunu ödemezsek gerçekten beni icraya verebilirlermi ödemezsek bi sorun çıkarmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

 14. yakup diyor ki:

  slm arkadslar bende bu green card maduruyum bende almadım banada ihtarname göndermişler ne yapmam gerek bilginizi iştiyorum banada yardımcı olun

 15. deniz diyor ki:

  ödemem için verdikleri süreyi geçti ama ben hala ödemedim. uyap icra takibinden de baktım adıma açılmış bir dava varmı icra falan söz konusu mu diye ama adıma açılmış dava yokmuş. sizin haberiniz bile olmadan size dava açıp onu kazanabildikleri için, ne yazıkki ülkemizde karşı tarafın haberi bile olmadan dava sonuçlanabiliyor, bu yüzden siz de kontrol etmek isterseniz hakkınızda dava açılmışmı diye http://www.uyap.gov.tr/avukatport/etakip/etakip.htm bu site sayesnde öğrenebiliyorsunuz

 16. özkan diyor ki:

  ah be mehmet.. ben ödeme dedim sana 😀

  ödediğin tarihten itibaren (aslında hizmeti verdikleri tarihten itibaren) 7 gün içinde fatura kesmeleri gerekiyordu.
  şimdi koz bizim elimizde, geriye yönelik fatura kesemeyeceklerine göre, umarım kesmemişlerdir ve maliye’ ye oturaklı bir dilekçe yollarız.

 17. Mehmet Küçük diyor ki:

  Evet arkadaşlar ben mağdur oldum bu greencard olayında.Ama başvuruyu kardeşim değil bizzat ben yapmıştım 1 hafta sonra verdiğim adrese evraklar geldi 45 tl isteyince posta görevlisi vermiyorum evrakları almayacağım dedim.2 hafta sonrada adresime ihtarname geldi işte şu parayı ödemezseniz icralık olursunuz falan filan…ilk başta ödememek için direndim Özkan kardeşim sağolsun yardımcı oldu ilgilendi olayla fatura yollasınlar parayı yatır dedi tamam dedim aradım fatura yollayın parayı yatırayım karşı taraftan fatura hakkında bir bilgi gelmedi.Zor bela fiyatı 25 e indirdik gittim postaneye parayı yatırdım başınızın gözünüzün sadakası olsun dercesine.Velhasıl dolandırıldım ama iyi oldu.Benim neyime Amerikaya gitmek gül gibi Türkiyem varken :) Dahada aramadılar.Postaneye yatırdığım paranın dekontunu halen saklıyorum.Faturam gelmedi halen.Buda sanırım bana dava için bir belge niteliği taşıyor.Arkadaşlar kanmayın böyle şeylere ben kandım kötü bir durum siz kanmayın …

 18. deniz diyor ki:

  benim de başıma böyle bir olay geldi. sitenin birinden kardeşim bnm adıma greencard’a başvuru yapmış .bana evraklar gelince almadım. 1hafta önce de bana bir mail geldi. posta + evrak ücretlerini ödemezsem icraya verileceğim yazıyordu mailde. başvurudan haberim bile olmadığını kardeşimin adıma başvuru yaptığını,benim onayım imzam olmadan icraya vermek gibi bir haklarının nasıl olduğunu soran bir mail attım. cevap olarak sitedeki bütün şartları kabul etmişsiniz 24 saat içinde başvuruyu iptal etme hakkınız vardı ama etmemişsiniz. lütfen size gönderilen ihtarnameye uygun davranınız yazdılar. ihtarname dedikleri de bir mail. benim bildiğim ihtarname ciddi bir iştir, maille gönderilmez. kağıtla adresime gelmesi gerek. ne zamandan beri ihtarnameler maille yollanıyor? şuan ben ne parayı yatırdım verdikleri hesap nosuna ne de onlardan ses çıktı 1haftadır. merak ettiğim mehmet küçük adlı arkadaş sizin olay nasıl sonuçlandı? icraya verilme gibi bir durum oldu mu? parayı verdiniz mi yoksa? parayı vermeyince gerçekten icraya verme gibi bir hakları oluyor mu? en kısa zamanda cevaplayabilirseniz sevinirim. teşekkürler

 19. 1000naz diyor ki:

  Ben zaten bu şekilde başvuru yapıp da bir sonuç elde edeni görmedim. Yabancı dilde destek vererek karşılığını almak makul olabilir, ama verilmeyen bir hizmeti fatura etmek hatta edememek gerçekten ilginç.
  Belki de şaşmamak lazım, ne de olsa “Macera dolu Amerika…”
  Gitmeden başlıyor macera…

 20. amarat diyor ki:

  Özkan tabikide :=)

  Daha sonra bütün arkadaşlarım aldı.

  Muhasebeci arkadaşları var, yararlansınlar değil mi ?

 21. ÖZKAN diyor ki:

  bravo, kdv indirmi süper olmus,
  örnek teşkil etti mi diğer ögrencilere (muhasebecinin sosyal soumluluk ilkesi :)

 22. Mehmet Küçük diyor ki:

  Teşekkür ederim.Ama bunlar bana ders oldu kapak oldu :)

 23. amarat diyor ki:

  Özkan bizim ülkemiz böyle işte, tutan tuttuğunu öpmeye kalkıyor.

  Ben de english time dil okullarına giderken kdv indirmi olmuştu. Taksitlerimin tutarlarını azaltın dedim. Şubedeki kişi, bize maliyeden bilgi gelmedi dedi.

  Yahu kardeşim maliye tek tek firmalara haber vermez, sen kanunları takip etmek ile mükellefsin. Git resmi gazeteye bak.

  Ben english time dil okullarında kdv indirimini alan ilk kişiyim. Gittim muhasebe mürürleri ile konuştum. Bütün şubelerin muhasebe müdür o da bana hak verdi, hatta smmm sınavı hakkında bilgi istemişti :=)

  Mehmet Küçük arkadaşımıza geçmiş olsun diyoruz.

  Para kolay kazanılmıyor, saçmamak lazım.

 24. Mehmet Küçük diyor ki:

  Evet Özkan kardeşim yazıda adı geçen malum şahıs benim.Bu konuyu burada yazıya döktüğün için teşekkürü borç bilirim sana.Umarım bunu okuyacak arkadaşlar mağdur olmadan okur .Tekrar teşekkürler .

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*