Asgari geçim indirimi

              5615 sayılı kanun desem muhasebeciler dışında hiç kimsenin aklına bir düşünce gelmeyebilir lakin bu kanunla birlikte bu ülkede işçi olarak çalışan her birey etkilenecektir.5615 sayılı kanunun adı “Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun “dur.Peki her gün meclisten onlarca kanun geçerken işçi olarak çalışanları etkileyecek olması nedendir ? 

              Bu kanun ile birlikte artık hayatımızda “asgari geçim indirimi” diye bir tabir getirecektir ki bu indirim kimine göre yaşam koşullarının iyileştirilmesi olarak gerçekleşirken kimi işçiler için yaşam koşullarının geçmiş senelere göre daha da kötüleştirmesi anlamına gelmektedir.

  Asgari geçim indirimi nedir ?

             Asgari geçim indirimi, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Asgari geçim indirimi, bir kimsenin vergi ödeme gücünün ancak, o kimsenin fizyolojik varlığını sürdürebilecek gerekli vasıtalar sağlandıktan sonra söz konusu olabileceği noktasından hareket ederek vergilendirmede sosyal adaleti sağlama amacına yönelik olarak ortaya çıkmıştır.   

  Bunun anlamı nedir ?

               Devlet baba kendi vatandaşlarının daha iyi ve rahat bir şekilde yaşaması için çeşitli kanunlarla koymuş olduğu vergileri belirli şartları yerine getiren kişilerden bu vergileri almayarak bir nevi kendince adaleti sağlamaya çalışmaktadır.Bütün bunu yaparken devlet elinin girdiği her türlü unsurda görülen hatalar ve adaletsizlikler burada da kendisini göstermektedir.Örnek verecek olursak aşağıdaki tabloya bakmak yeterlidir.  

   asgari geçim indirimi tablosu  

            Bu tablo bize neyi anlatmaktadır, bu tabloya göre daha önce asgari ücretten çalışan bir kişi asgari geçim indiriminden sonra önceki sisteme göre daha fazla para alırken , yüksek ücretten çalışan işçiler geçmiş senelerdeki sisteme göre oldukça zararlı çıkacaktır.Bu durumda da devletin işçiler arasında bir adaletsizliği oluşturduğunu söyleyebiliriz,zira bu ülkede asgari ücretten çalışmadığı halde işverenleri tarafından primleri asgari ücretten yatırılan yüz binlerce işçi varken , işçilerinin hakkını yemeyen kurumsal şirketlerde çalışıp gerçek ücretinden vergilendirilen işçilere devlet baba haksızlık yapmaktadır ve adaletsiz bu noktada çıkmaktadır.  

             Yeni sistemde evli ve eşi çalışmayan , ücreti 750 Ytl brüte kadar olan kişiler avantajlı duruma gelirken ,evli ,eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olanlar ise 1250 Ytl’ye kadar brüt ücret elde eden kişiler avantajlı olmaktadır.Bu ücretler dışında ücret elde edenler ise her zaman dez avantajlı duruma düşecektir.   

             Asgari geçim indiriminde ki yanlış olan bir durumda toplum olarak fatura ve benzerlerini almak gibi bir alışkanlığımız olmadığı için bu durumda katma değer vergisi tahakkuk tutarı yıllık olarak azalacağı yönünde bir görüş bulunmaktadır.  

            Devlet baba bir yandan iyilik yaparken diğer yandan da 2006 yılı için vergi iade paralarının 2007 yılında mahsup edilmesine imkan tanımışken yeni çıkan asgari geçim indirimi 01Ocak 2007 tarihinden itibaren başlayacak bu durumda 2007 yılında toplanılması gerekip 2008 yılında vergi iadesi ile alınması gereken tutarlar işçiler tarafından alınamayacak, 2008 yılında 2008 yılında hak edilen tutarlar alınacaktır.    

             Ayrıca devlet baba daha önceleri bu paraları şubat ayından başlayarak toplu şekilde almamıza imkan verirken şimdi bunu her aya bölüştürerek işçilerin maaşına yansıtılmasını öngörüyor ki daha önceden haziran sonuna kadar bitebilen bu tutarların tamamının alınması aralık ayının sonunu bulabilecektir.  

            Daha önceki senelerde toplu şekilde paralarını alan işçiler bunları yüklü miktardaki ödemelerine ve daha çabuk bir sürede elde ettikleri için daha avantajlı bir durumda idi.Yeni kanun bunu ortadan kaldırması, yüksek ücretten çalışanları haksızlığa uğratması ve 2007 yılının kayıp bir yıl olması hasebiyle bir çok yönden eleştiriye açık bir uygulamadır.  

             Uygulamanın hiçbir işçinin mağdur edilmediği şekilde yeniden tasarlanıp 2008 yılında 2007 yılında hak edilmiş kazançlarında verilmesi ile uygulanması bütün işçi kesimlerinin tek dileğidir, sadece asgari ücretli değil, maaşları yüksek olan işçilerinde tek dileği bu.Bu isteği Maliye Bakanlığı’nın göz önünde bulundurmaması dileklerimle.  

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

110 comments

 1. fahri diyor ki:

  asgari geçim parası asgari net aylığına eklenerek ödenir nitekim şöyle 2011 yılı itibari ile aylık asgari net maaş 629 tl dir artı asgari geçim parasınıda eklerseniz bekar yada çocuklu 59 ila 92 arası olur. ama gel görki devletin işçiye kendi verdiği parayı patron denen onlara insan bile demeye dilim varmıyor kull hakkı yiyen insanlar onu ceblerine indirmekten hiç aciz bile olmuyorlar. açıkçası şaşırmıyorum nasıl olsa türkiye gibi bir ülke ve (taşeron) yani taşeron demek eskiden köle olurdu buda yeni yüzyıl kölenin isminin değişik hali, yani işçinin tüm haklarını eline alan sözde şirketler. buradan şunu demek istiyorum türkiye de eğer yaşıyorsanız bu tür şeyleri normal karşılıyacaksınız. müslüman bir ülkeyiz, haram nedir bilmeyiz, boğazımızdan bile geçmez elhamdülillah müslümanız derler. ama diğer tarafta hristiyan işveren var tüm haklarını sana veren işçinin alnının terinin hakkını kuruşu kuruşuna verenlere ise iftira atmaktan çok zevk alırlar halkıda kışkırtırlar örneğin: ülkeyi alacaklar topraksız kalacağız devlet heryeri özelleştirdi çıplak kaldık diyorlar . ama aslında kendileride bilirlerki toprak hep yerindedir sırta alınıpta bir yerden bir yere taşınamaz. uzun lafın kısası işçi adam herzaman haksızdır, ezilmeye mahkumdur, alnının terinin karşılığını asla alamaz türkiyede işler böyle yürür devlette uzaktan bakar işçi sınıfıda pislik içinde debelenir durur.

 2. murat karataş diyor ki:

  asgari geçim indirimi asgari ücretin içinde mi değilmi lütfen bilgi verin

 3. MAHMUT BEKİR AYDIB diyor ki:

  ARKADASLAR BEN POLİS AKADEMISINDE CALISIYORUM ÖZEL SİRKET AYNISI BİZDEDE OLUYOR BEN YENI BASLADIM DUYDUMKİ askeri GECIM INDIRIMINI VERMIOLAR SORDUM GIDIP ASKERI UCRETIN ICINDE DEDI BENDE YEDIM GİDİP ŞİKAYET ETCEM İŞTEN CIKARTSALAR KAC YAZAR İŞİN GARİP TARAFI SU Kİ 80 TANE PERSONEL CALISIO ORDA HİÇBİRİ ALMIYOR BU PARAYI ONLARDA BİLİYOR ALMALARI GEREKTİĞİNİ AMA HİÇ SES YOK BU NE BÖYLE YA İŞTEN CIKARTACAKLAR DİYE KORKUYOLAR 80 KİŞİ Bİ DİLEKCE VERSE O ŞİRKET BİRAZ ZOR KALKAR AYAGA Bİ DAHA ARTI BİDE SİGORTALARA GİRDİ ÇIKTI YAPIYOLARMISSS…

 4. sansar diyor ki:

  arkadaşlar a.g.i minizi alamıyorsanız maliye binasına gidip şikayette bulunun işten çıkartılırım die korkmayın hakkınızı bile bile yedirmeyin haksızlığın önünde eğilirseniz hakınızla birlikte şerefinizide yitirmiş olursunuz

 5. metin diyor ki:

  bizim şirkekte agi parası verilmiyor sordugumuzda maaşın icinde diyolar maaşımız asgari ücret önceden fiş yatırıp parasını alıyorduk malesef şimdi o dayok ne olur beni aydınlatın saygılarımla.

 6. fazlı turan diyor ki:

  kaddır bey ben 24 yasındayım bekarım bana bır cevap verebılırmısınız

 7. fazlı turan diyor ki:

  24 yasındayım bekarım

 8. fazlı turan diyor ki:

  slm ben asgarı ucrete calısan bır ıscıyım bırsey merak ettım sımdı ben asgarı ucret 599 ytl alıyorum mudure sordum ayıle gesım parasıda asgarı ucretın ıcın demı dıye evet dedı senın alllacagın para 599 ytl dıye cevap verdıler dogrumu asgarı ucretın ıcın demı yoksam bır sahtekerlık mı yapıyorlar lutfen bana cevap verın merak edıyorum ve hakımı aramak ıstıyorum sımdıde tsk ederım ılgılen

 9. erkan özibiş diyor ki:

  askeri geçim parası maaşın içindemi yoksa dışındamı? bu konu ile ilgili bana mail atarsanız sevinirim? teşekkürler

 10. isimsizz diyor ki:

  slmm .. yaklaşık 6 aydır özel bir taşören şirketinde çalışıyorum.6 aylık ssk full yatmıs ama ag.hiç almadım.vermiyorlar.birde maasım 850 ama ssk asgeri ücretten ödeniyor bodro fln da imzalamadım parayı makbuz karşılığıı alıyoruzz ssk ödemesi ve ag için ne yapabilirim bilgi verirseniz cok makbule geçeçcek teşekkürler.iyi çalışmalar

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*