Askerliği paintball sanan zihniyet

Bugün pkk terörü ile var olan düşük yoğunlu savaşımızda yine bir sürü gencimiz şehit oldu. Bir anne-babanın şu dünyada duymak isteyebileceği en son şey, asla düşünmek istemediği bir durum varsa o da çocuklarının vefat etmesidir. Zira bir çocuk anası babası için her şeyidir. Canından bir can, kanından bir parçadır.

Ülkemizde her genç erkek askere gitmektedir. Gitmek istememek gibi bir hakkınız yok. Bir kaç kişi vicdanı retçi olup askere gitmek istemiyor, gitmeyenler bu kişileri de devlet baş edemeyeceğini anlayıp sağlık sorunlarını bahane edip sen zaten askere gidemezsin durumuna getirmektedir.

İşin özü ben ve benim gibi düşünen bir çok kişinin pkk terörü ile baş etme yolunun düzenli bir ordu ile olmadığını, 3 ay gibi bir süre ile eğitim alan gençlerin toplamda 15 aylık bir askerlik sürecinde yıllardır dağlarda yaşayan terörist gruplarla baş edemeyeceğini, kendisini korumakta zorluk çekeceğini ve bu kadar kalabalık bir orduya ve onun mensubu erlere yeterince kalifiye bir şekilde donatılmadığını söylüyoruz. Biz bunları söylerken vatan haini olarak görülüyor olabiliriz. Bizlere biraz milliyetçi olun diye sert çıkan arkadaşlarımız olabilir.

Ben de bu arkadaşlara, özellikle askerliği her gencin yapmasının zorunlu olduğunu cansiperane savunan ulusalcı ve milliyetçi gençlere, diyorum ki; Askerlik, sizlerin para verip birbirlerinize içinde boya şekeri olan baloncukları atıp vurulunca elinizi havaya kaldırıp bana ateş etmeyin, ben vuruldum diyip başlangıç noktasına gideceğim diyemediğiniz. Vurulduğunuzda bir daha ayağa kalkamadığınız, merminiz bittiğinde yanda bekleyen görevliden silahınıza mermi alıp oyuna kaldığınız yerden devam ettiğiniz bir “oyun” değil.

Orada vurulduğunuz an gözyaşlarını tutamayan bir ana, bir baba, bir eş, bir nişanlı, bir kardeş, bir arkadaş değil. Gözü yaşaran, nemli gözleri ile “Şehitler Ölmez” diyen 70 milyona yakın insan bırakıyorsunuz. İşte bu 70 milyonun gözünün yaşının dinmesi için 3 ay eğitimle toplamda 15 ay süre ile dağ başında kalıp ülkeyi kurtarmak kolay bir iş değildir. Bunun için muhakkak bu işi profesyonel kişiler yapmalı ve bu kişiler tam teçhizatla donatılmalıdır. Dağı, taşı bombalamakla sorun çözülseydi bu ülke bütün mal varlığını dağları dümdüz etmek için harcardı. Lakin bunun böyle olmadığını artık görmek ve profesyonel orduya geçmemiz lazım.

“ALLAH c.c. Şehitlerimizin günahlarını affetsin, Ailelerine sonsuz sabır ihsan eylesin.”

bkz: http://entelektuel.com/profesyonel-askerlik/

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*