Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984)- Film gösterimi

Üyesi olduğum 3hhareketi’nin bu haftaki etkinliği bir film gösterimi.Film ile ilgili açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

 Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984)

 Film Gösterimi

9 Ocak 2009 Cuma, 19.00-23.00

http://thinklab.typepad.com/btp1/images/2008/04/22/1984_movie_poster.jpg

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984), George Orwell tarafından kaleme alınmış , gerçek hayattan esinlendiği hayali kişi ve sistemlere karşı yazılmış politik bir roman. Hikayesi   hayal ürünü kötü bir bir dünyada geçer. Anti-Ütopya romanlarının ünlülerindendir. Özellikle kitapta tanımlanan Big Brother (Büyük Ağabey) kavramı günümüzde de sıklıkla kullanılıyor.

Roman’ın 1984 yılında beyaz perdeye uyarlandığı versiyonunun yönetmenliğini Michael Radford yaptı. Başrollerini John Hurt,Richard Burton ve Suzanna Hamilton paylaşmıştı.

Film, Avusturalya’yı esir almış totaliter diktatör rejimin kanatları altında yaşamını sürdürmeye çalışan Winston Smith’in hikayesini anlatıyor. Totaliter bir merkezi tek Parti’nin yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halkının ve kendi hayatının manipüle edilmesine seyirci kalmak istemeyen Smith’in, çevresindekileri özgürlük yolunda savaşmaya ikna edebilmesi hiç de kolay olmuyor.

Film, gösterime girdikten sonra aynı yıl, Evenings Standardgazetesi tarafından Yılın en iyi filmi ödülüne layık görüldü.

Eminiz ki, filmi izlerken, sanki günümüzdeki Türkiye’ye atıf yapılıyor sanacak ve filmde geçen olaylarla, günlük hayatta karşılaştığımız vakalar arasındaki benzerliğin boyutuna şaşırıp kalacaksınız.

 3H Hareketi

Yer:             Frederich Neumann Toplantı Salonu

Cumhuriyet Cad No: 6 / 13 Elmadag Istanbul

Iletisim:      3hiletisim@gmail.com

                   05355626521


 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*