Bir tekel işçisi kaç normal işçi eder?

Tekel işçileri unutuldu gibi ama esasında hala cebimizden çalışmayan bu işçilerin parasını ödüyoruz. En azından bir işçi olarak ben ödüyorum. Vergi vermeyenleri bilemem. Şimdi bir tekel işçisinin asgari ücretten çalışan kaç işçi ettiğini hesaplayalım.

Tekel işçilerine 8 ay boyunca asgari ücretin 2 katı ücret verileceği kararı Danıştay’dan çıktı.

Sekiz ay boyunca asgari ücretin iki katı, yani 1154 lira almaları anlamına geliyor. *

Asgari Ücret 729 TL ve Bunun neti 576,57 TL. Asgari ücret ile çalışan bir işçinin ödemiş olduğu gelir vergisi ise 92,95 TL’dir.  **

Tekel işçilerine çalışmadan verilecek para / Asgari ücretlinin ödemiş olduğu gelir vergisi denkleminden çıkan sonuç;  1.153,14 TL / 92,95 TL = 12,40

Sonuç itibariyle 12,40 Asgari ücretli çalışan 1 Tekel işçisini besleyecek. O tekel işçisi kıçını devire devire yatsın diye sabah çocuklarından, eşinden ayrılıp ekmek parası için evinden ayrılan işçiler sadece sesleri daha çok çıkıyor diye, sadece 2 sene değil 20 sene boyunca fazla maaş almak istemelerinden dolayı o asgari ücretlilerin vergileri bu tekelci işçilere gidecek.

Açıkçası tekel işçileri tekel işçisi olmaktan çıkıp tekelci işçi olmuş durumdalar. Kendilerine laf söyleyenleri, haklı ya da haksız itirazlarda bulunulan kişilere hemen işbirlikçi, hain gibi etiketlerde damgalıyorlar.

Sonucumuzu tekrar hatırlatalım, 12,40 asgari ücretten çalışan işçi 1 Tekel işçisine eş değer olmakta bu ülkede. Artık birileri bu gerçekleri görsün.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

14 comments

 1. turker diyor ki:

  sayın yazar bir yorumda demişsin ki ” işçilerin işsizlik maaşları yeterince verilmiyor, sonra bu işsizlik fonundan 5 milyar TL GAP’a aktarılıyor ses etmiyorlar, ”.

  şimdi sana şunu söylemek istiyorum. Yeni bir düzenleme yapılacak haberlerde görüyoruz. işçilerin İhbar ve Kıdem tazminatları fona devredilecek. Sendikalar karşı çıkıyorlar. Hatta özel sektörün işverenle 2010 -2012 sözleşmesinde işveren kıdem tazminatını 1 yılda 1 aydan 1 yılda 15 güne düşürmek istedi ama sendikalar izin vermedi.
  Şimdi ise hükümet sözde kıdem tazminatını korumak, özel sektördeki işçilerin kıdem tazminatlarını almasında işverence zorluklarla karşılaşmasını engellemek adına kıdem ve ihbar tazminatlarını fona devretmeyi planladığını belirtiyor.
  Sendikaların bu konuda ne düşündüklerini henüz bilmiyıorum.
  Ama benim endişem şudur. İşsizlik fonundaki para nasıl başka kaynaklara aktarılıyor ve işsizlik maaşları düşük tutuluyorsa
  kıdem ve ihbar tazminatı fonundaki parada Devletin bir başka kurumlarına aktarılacak ve devlet parayı kendi içerisinde değerlendirecektir.
  Böyle olunca da tazminatını almaya hak kazananlar istedikleri zaman devlet tarafından bir nevi uğraştırılacaktır.
  Ben bu günkü yapılması planlanan uygulamanın, devletin özel sektörün cebindeki sıcak apraya el atması ve kendisine ekonomik kaynak yaratması olarak görüyorum.
  bu konuda senin diyeceklerin nelerdir?

 2. […] düzenlerini devam ettirmek istemelerine Türkiye halkının vermiş olduğu destektir. Nasılsa tekel işçilerine bakıyoruz onlara da […]

 3. Akay Perker diyor ki:

  Tekel işçileri haklı da olsalar haksız da olsalar kendilerini savunuyorlar. Bağırıp çağırmalarını, eylem yapmalarını doğru bulmuyorum ama normal karşılıyorum. Saçma olan, bir yandan vergi verip bir yandan da Tekel işçilerini savunanlar.

 4. Kadir diyor ki:

  Öztürk, sendika vermiyor, yargıtay’dan karar çıktı 8 ay maaş verilmesine karar çıktı. aldıkları para kanuni fakat kanuni olan bir paranın dagıtılırken bir de toplanması var. Ben o konuya değindim.

 5. öztürk diyor ki:

  iyi de eylemdeki işçilere maaşını sendika ver miyor mu ?

  ayrıca işçilerin Emek hakkı dolayısıyla yaptıgı grev neden sizi ürküttü ve böyle saçma bir hsap yapma gereği duydunuz?

 6. Kadir diyor ki:

  Akay, zaten benimde anlamadığım nokta bu, işçilerin işsizlik maaşları yeterince verilmiyor, sonra bu işsizlik fonundan 5 milyar TL GAP’a aktarılıyor ses etmiyorlar, tekel işçileri işsiz kaldı diye yer yerinden oynuyor. Yok böyle yağma. Bu düzen değişecek ama bu işçiler ile zor. Neyi neden savunduklarını acaba biliyorlar mı bilemiyorum.

 7. Akay Perker diyor ki:

  Adamlar çalışmadan maaş alıyor ve kendi karnını doyurmaktan aciz insanlar bir yandan onları vergileriyle beslerken bir yandan da savunuyorlar ya, bunu hiç anlamıyorum. Herkes hak ettiğini alır şu dünyada, kendine bile faydası olmayan adamı biz niye besliyoruz? Bitti rahatlık dönemleri, ya çalışacaksın ya da aç kalacaksın, kimse kusura bakmasın.

 8. Kadir diyor ki:

  Murat çok doğru söylemişsin, kızıgn birisi, seni de anlıyorum biz ya da ben zaten devlet kapitalizmine de karşıyız.

 9. Murat Fırat diyor ki:

  Gerçekten Tekelcilerden birnin mantıklı bir yorumunu okumak istiyorum arkadaşlar.Bakın burda Kadir bey haksız yere fazla maaş aldıklarından,1 tanesinin 12 tane normal işciye denk gelen parayı çalişmadan aldığından ve bu maaşları diğerlerinin sırtından ,vergilerinden alarak geçinmekten hic utanmadıklarından bahsetmiş.Bunlar normal olarak düşününce gayette mantıklı .Burda Tekel işçilerine mi haksızlık var yoksa Tekel işcileri mi diğer işçilere haksızlık yapıyor? Ama Tekelcilerin doğru-dürüst bir açıklamasını okuyamadım.Yok haksız da olsa yatarak da olsa onun mücadelesi diğerlerine gaz verecek te , sonra tüm işçi sınıfı yücü marx’ın dediği gibi kazanacak ta.Bu şekilde nasıl olur da kazanacağına inanıyorsunuz ? Hangi sosyalist düzen şuana kadar kazandırdı ? Hep ütopik vaatler sundu, ve sonuçlarını birçok kez gördük.Halkı eşitlediler doğru ama fakirlikte eşitlediler…Tekel..işçiler..Marx..Sosyalizm…ahh ahh…

 10. kizgin birisi diyor ki:

  Pezevengin biri bir ihale alır, allem eder kallem eder 10 bin tekel işçisinin maaşını yutar sesiniz çıkmaz.
  Gözünüz tekel işçisinin aldığı 1 milyar maaşı görür.
  size ne diyeyim.

 11. Kadir diyor ki:

  Özkan, işte işçi haklarını savunuyoruz diye konuşuyorlar. Sen de işsizin ben de işçiyim ama inan hiç tekel işçilerinin bu eylemlerini desteklemiyorum. Ha belki ilk aşamada biraz ama daha sonra hiç. gerçi baştan beri ben karşıydım eylemlerine de, neyse.

 12. özkan diyor ki:

  kadir yüzde yüz doğru bir yazı..
  tekel işçilerinin gereksiz yere maaş aldığını düşünen sen ve senin gibi yazarlar bunu rakamlarla mantıklı argümanlarla ispatlıyorken, aksini savunanların izahati yok ellerinde.

 13. ilker diyor ki:

  ayıp ayıp emekçilerin maaşını hesaplamak ne demektir, normal işçi tekel işçisi diye bir ayrım nasıl yapılabilir, o asgari ücreti düşünmektense kaç tanesi yanyana gelince biraz maaşa benzediğini düşünmek nedendir. Direnecekler kazanacaklar buda bütün işçilere emekçilere örnek olacak ücretli kölelik düzenini size dayattıkları gibi onlara dayatamadılar bu dokunuyor galiba size.

 14. Kafa Basmiyore diyor ki:

  hocam hiç çakmıyosun bu işten, üzgünüm.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*