CHP’den Diyanet için şok teklif

Geçtiğimiz günlerde Kongresini yapıp Kemal Kılıçdaroğlu’nu Parti Başkanlığına getiren CHP’den Diyanet İşleri Başkanlığı için ilginç teklif.CHP Kurultayında uzun bir konuşma yapmasına karşın laiklik vurgusu yapmayı bırakın laiklik kelimesini bile ağzına almayan Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’ın eski koltuğuna oturur oturmaz Diyanet İşleri Başkanlığına ait olan http://diyanet.gov.tr adresinde bulunan gov uzantısının laiklik ilkesi ile bağdaşmadığınız, Diyanet’e ait web sitesinin http://diyanet.org.tr olması gerektiğini öne sürdü.

Konuyu en kısa sürede parti meclisinde tartışıp önerilerini Büyük Millet Meclisi’ne götüreceklerini, burada kabul edilmez ise gov.tr uzantısının değiştirilmesi için Anayasa Mahkemesine gideceklerini belirtti.

Konuşmasında laiklik kelimesini hiç ağzına almayan Kemal Bey’in ilk icraatının Diyanet’in internet sayfasının uzantısı olması CHP’li yetkililerin Deniz Baykal’a ait koltukta bir gizem olduğunu düşündüklerini bu yüzden koltuğu sirkeli su ile yıkayıp en yakın denize atacaklarını yetkili bir partiliden öğrendik.

Ankara’da denizin görece uzak olmasından dolayı koltuğu Gölbaşın’da bulunan göle atma kararı alındı. Parti meclisinin bu kararı alırken http://sorusor.diyanet.gov.tr/ adresinden faydalandıklarını belirtti.

Diyanet’in konu hakkındaki açıklamasının ne olacağı ise Ankara kulislerinde merakla beklenen ikinci soru olarak beklemekte.

Gov.tr uzantısının devlete ait internet sayfalarında kullanıkdıklarını (Goverment), Org.tr uzantılarının ise vakıf, dernek ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından (Organization) kullanılmaktadır.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

3 comments

 1. Kadir diyor ki:

  Bağdaşmıyor.

 2. İlker diyor ki:

  Peki devletin her sene milyar dolarları diyanetin emri altına sokması laiklik ilkesi ile bağdaşıyor mu?

 3. yavuzselimk diyor ki:

  İlk başta gereksiz bir hareketmiş gibi gelse de düşününce epey mantıklı bir ayrıntı olduğu çıkarımını yapmak işten değil.

  Özellikle ipucu sitenin soru-cevap kısmının öne sürülmesinde yatıyor. Devletin sitesine inanç sorusu sormak? Bence garip. Diyanetin bu hizmeti belki iyidir onu bilmiyorum.

  Bu ayrıntıyı şok teklif şeklinde haber yapmaksa gereksiz ve buram buram taraf kokan bir hareket bence.

  Öte yandan aslında devlete bağlı bir kurumun bu şekilde dışlanması çelişkili gözükmüyor değil. Konunun derinine inersek işin ucu diyanetin devletten tamamen ayrılması tartışmasına gelir ki o da çok ayrı bir mevzu ve elle tutulur bir yanı yok hâla…

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*