devlet işin içine..

evet devlet bu işin de içine, girdi..

internet bankacılığı hayatımıza girdiğinden beri bir çok insan, kullanmaya başladığımdan beri de ben, inanılmaz bir rahatlığa kavuştuk. Bankada yapabileceğin herşeyi, hisse alıp satmaktan elektrik faturası ödemeye EFT Havale yapmaya herşey.. günümüzde hala internet bankacılığı kullanmayanlar var cidden anlamıyorum kendilerini.. İşim gereği bir çok bankanın internet bankacılığını kullandım, Garanti gerçekten çok kullanışlı.. İşbank ise tabiri caizse “en kıl”.. Fortisin ise en büyük güzelliği havale ve EFTlerinize bir kuruş bile masraf almaması.. Garantide EFT msrafı internetten 2,50TL mesela.. Bu arada önceden altın noktalardan Fortis kartınızla para çekince de para kesilmiyordu, yeni ortak atm uygulamasından sonra kesilir oldu.. Gelelim devletin ne yaptığına.. Bildiğiniz gibi internet bankacılığı bir çok insanın güvenlik açıkları nedeniyle dolandırılmasına sebep oldu.. Devletin (BDDK’ nın) son düzenlemesine göre internet bankacılığına gireceğimiz zaman kullanıcı adı ve parola yanında, bir de cep telefonumuza gelen şifreyi girmemiz gerekecek. örneğin finansbank sitesine girerken, kullancı adı ve parola girdikten sonra, hem normal şifrenizi hem de cep telefonunuza gelen şifrenizi girmeniz gerekiyor. Ben bilgisayar programcısı değilim, böyle bilişik(1) işlerden de anlamam, ama başka bir yolu olmalı, güvenlik açıklarının kapatılmasının müşteriye yansımayan bi yolu olmalı.  hadi yaptınız ve en mantıklı olan bu yoldu, tamam, peki neden zorunlu oluyor? Pratik olan birşeyi neden daha zorlaştırırlar anlamıyorum.

Bu yolla devlet herkesin cep telefonu kullandığını resmen kabul etmiş oluyor(2).. Peki mecbur mu herkes cep telefonu kullanmaya? Askerdeyken hiç unutmuyorum, bin bir zorlukla bulduğum internetten ödeme yapmak için bin takla attım. telefonum ankarada ben gürcistan sınırında.. anneme telefon ettim cep telefonumu açtı, eft yapacağım zaman telefonuma şifre geldi, annem haytında mesaj okumamış beni telefonda kanser etti.. nihayet ödememi yapabildim.. Bu kadar zorluğa ne gerek var?

sorunlar bunlar, peki çözüm önerin yok mu derseniz var, para transferinde belli bir tutarın altında şifre istemeyebilir ve bu alt sınırı bizim insiyatifimize bırakabilir. hatta internete girerken cep telefonumuza şifre isteyip istemediğimizi bize başta sorabilir, istemiyorsam tüm sorumluluğu bana ait olmak üzere (tabi banka da güvenlik açısından gerekli özeni gösterecek) eski yolla girebilmemi sağlayabilir. Benim bankamda henüz soyguncuların göz dikeceği kadar büyük paralar olmuyor, ve ben pratiklik uğruna bu riski göze alıyorum, ama izin vermiyolar.

 

(1) bilişik ne demek ben de anlamadım, “bilişimle ilgili” yerine kullanılabilir, yazın bir yere.

(2)cep telefonu olmayanlar için şifre matikler kullanılacak ama bu da bir alet kullanmanın zorunlu kılınması demek.. cep telefonu kullanmayı tercih etmeyen biri şifrematik kullanamayı de tercih etmeyecektir.

6 comments

 1. tuğrul diyor ki:

  Merhaba
  Ben de işim gereği bilişim dünyası ile iç içeyim. Yazınızda belirttiğiniz düşünceler tamamen katılıyorum.
  Emin olun riski kullanıcılara taşımak bankalar açısından da en kolayı olurdu ki doğrusuda budur bence. Askerdeyken çektiğiniz sorunu anlatmışsınız. Bu uygulamayı zorunlu hale getiren ve gerçekleştirenlerin bu senaryoyu da düşünmüş olmaları gerekirdi.
  Devlet bu uygulamayı zorunlu hale getirerek herkese cep telefonu sahibi olma zorunluluğu getirmiyor sadece. Aynı zamanda şarjımızın tam olması gerekliliğini de getiriyor. Eminim bankaların müşteri hizmetleri temsilciliklerinde artık “ama şarjım bittiği için sms ‘i alamadım” tarzı konuşmalar sık sık yankılanacaktır.
  Buna çözüm olarak şunu söyleyebilirim. Sms ile aynı anda bir de e-posta gönderilebilinir. Bu sayede gününün nerdeyse tamamını bilgisayar karşısında geçiren ve sayıları oldukça fazla ofis çalışanları için bir kolaylık sağlanmış olur. Bu şekilde yamalarla bu sorunlu uygulamayının negatif etkilerini bir nebze hafifletilir bence. Ama sorunlar bununla sınırlı değil sadece.
  Hiç telefon kullanamıyorum , gözlerim bozuk , ekranım çizildi , mesaj kutum dolduğu için mesajı alamadım , telefon çekmiyor gibi durumlardan şikayetçi iseniz , kanun ve uygulamaları daha şık ve etraflıca düşünen bir devlet yapımızın olacağı günleri iple çekenler klubüne bekliyorum sizleri de.
  Ne demişler:
  “Büyük güçler büyük sorumluluklar getirir”
  Ben Amca

 2. Ozkan diyor ki:

  aklın yolu bir,
  kanunda değişiklik yapılarak istemeynlerin IBAN kullanmamasının yolu açılmış oldu mesela…

  http://www.alomaliye.com/2009/uluslararasi_banka.htm

 3. amarat diyor ki:

  Ben devletin bir işin içinde olupta herkesin memnun kaldığı bir işi hiç duymadım. Esasında olmasa daha çok insan memnun olacağından da eminim. Devlet denilen aygıt her daim kendisini düşünüyor daha sonra vatandaşını düşünüyor. Yani halk ikinci planda. Çıkarılan kanunların kimi nasıl etkileyeceğini hiç düşünmeden bunu yapıyorlar.

  İyi bir noktaya değinmişsin Özkan. teşekkürler.

 4. grhan diyor ki:

  belirli meblağ ın altında şifre istememesi mantıklı geliyor ama bu işlerde her zaman bir standart aranıyor;onun içindir sanırım.
  yine de farklı düşündükleri gerekçeleri vardır.güvenlik haricinde.

 5. özkan diyor ki:

  pratik bir uygulama mı??

  cardfinans şifre yolladı, iki dakka gelmedi cebime (gerçi herr zaman öle olmaz)
  sonra hem onu hem normal şifremi neden istiyosun?
  bi de sanl klavyeyi kapatması vs bi ton iş,
  ben senin gibi düşünenler öle girsin benim gibi düşünenler böle girsin diorum yazıda da
  cep telefonu herkes kullanıo tamam..
  o an olmayabilir şarjı bitebilir hayati bi ödemesi olabilir vs.
  saçma sapan bi şey bence bunun zorunlu olması
  yakında bir de IBAN zorunlu olacak
  köydeki babana para yatıracan baban sana 25 haneli IBAN söleyecem diye saçı ağaracak,
  ben pratiklikten yanayım ..
  bi de askerlik durumu nasıl istisna ayhan, kaç yüz bin asker var biliosun değilmi?

 6. ayhan diyor ki:

  internet bankacılığını kullanan adam yeteri kadar bilgi ve beceriye sahiptir ve o kişinin cep tel i olmaması çok çok zayıf bi ihtimal..

  artık cidden atm yi bile kullanamayan insanlar şubelere giriyor ki onların bile cep tel i var..

  askerlik örneği tam bir istisna..

  bu arada ben hala gaz almak için saatlerce kuyruk bekleyenleri anlayamıyorum..

  bankalarda da var gaz dolumu, çok daha rahat..

  bence net güvenliği açısından olması gereken gayet güzel ve pratik bi uygulama

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*