Devletin gözü işçinin cebinde

Bu ülkede saçmalıklar bitmiyor. İyiliklerin içinden kötülük, kötülüklerin içinden de belki iyilikler çıkabilir fakat şimdi size iyiliklerin içinden çıkan kötülüğü göz önüne sereceğiz.

http://entelektuel.com/issizlik-maasi-devlet-ve-garanti-bankasi/ adresindeki yazımca devletin işsizlik maaşı yerine Garanti Bankası’nın işsizlik maaşının çok daha avantajlı olduğunu rakamlarla göz önüne seren bir yazı yayımlamıştım.

Daha sonra ise http://entelektuel.com/issizlik-parasi-almak/ adresinde yer alan yazı ile devletin bizlere işsizlik maaşını verirken bir ihsanda bulunmadığını bilakis bunun işçilerin hakkı olduğunu hatta haklarının gasp edildiklerini söylemiştik.

Şimdi bu gaspın boyutunu ve işçilerin paralarının nasıl kendilerinden alındığını gösteren bir tabloyu aşağıda göreceksiniz.

işsizilk maaşı tablosu

işsizilk maaşı tablosu

Şimdi yukarıdaki tabloyu ( * ) bir okuyalım.

Tablo ne diyor ? İşsizlik fonundan toplam 6,667.40 TL çıkış olmuş.Bu çıkışın aslan payı 4,5 milyar TL ile hazine’ye 1,3 milyar TL’si ise GAP’a aktarılmış. İşçilerin cebine işsizlik maaşı olarak sadece 779 milyon TL girmiş. İşverenlerin işçileri çıkarmaması için onlara yapılan ödemeler ise 88,4 milyon TL tutuyor. Yani buradan bir oranlama yaparsak.

İşçilerin maaşlarından kesilen işsizlik parasından işçilerin cebine sadece 779 milyon TL girmiş yani 779 Milyon TL / 6.667,40 Milyon TL olarak oranlarsak 0,1168 gibi bir sayı elde ediyoruz.

Hazineye ve Gap’a aktarılan paranın oranı ise 5.800 milyon TL/ 6.667,40 milyon TL ile 0,8699 gibi bir sayı elde ediyoruz.

Yani işçilerin brüt maaşından yüzde 1, işverenlerden ise %2 oranında( ** ) para vererek oluşturdukları bir fon var ve bu fonu oluşturan işçiler bu fonun nimetlerinden sadece %12 gibi komik bir bölümünden faydalanabiliyor.

Devlet baba ise bütün popülist yaklaşımı ile işçilere Alamanya’da ki işsizlik sigortası artık bizde gibi sözlerle bir fon oluşturup işçilerden almış olduğu %35’lere yaklaşan devasa gelir vergisinden sonra bir de işsizlik sigortası kesintisi ile kendi kesesini doldurmayı ve bütün bunları yaparkende kendilerini öve öve bitiremiyorlar.

İşte ülkemiz Türkiye’de böyle saçmalıkların sayısı çok fazla. Umarım bu saçmalıklar ülkemizde azalır ve bizler de yaşadığımız ülkede yaşamaktan mutluluk duyarız.

Kaynaklar:

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=874456

** http://www.ivdb.gov.tr/pratik/oranlar/kirkbes.htm

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.