Doğrudan gelir desteği

devlet babamızın biz çiftçilerini düşünürken şehirde sabahın 8 inden akşamın 7 sine akdar çalışan insanalrı düşünmeyip, çiftçilerini daha çok sevmeleirnden dolayı çiftçi vatandaşlarına havadan sudan kaynak aktarmanın sakıncalı oldugunu bilmesinden dolayı çeşitli bahaneler üretmede eksik kalmayıp çiftçilere para dagıtsak dagıtsak ama nasıl dagıtsak diye düşünen tarım bakanının , maliye bakanını kandırıp , imf ile ilişkilerimizde imf nin boyundurugu olmadıgımızı hatırlatmak içinde çok güzel bir fırsat olup diyip başbakana sundugu daha sonra kabule dilip bir kaç yıldan beri süregelip , devletin kendisini baba olarak gören vatandaşlarına bir kıyagıdır.
bin metrekare arazi için ikibinalti senesi için on ytl yatırılan destek yuzunden asgari ücretlilerin aldıgı 531,30 ytl brüt maaşından kesilen 70 ytl gelir vergisinin nereye gittigini bizlere gösteren desteklemedir.
ziraat bankasından dagıtılan paraları alan çiftçilerin devletimiz varolsun diye bagırırken kimi çiftçiler hiç bir iş yapmadan üç bin ytl gibi bir asgari ücretlinin alti ayda alacagi net maaşı cebine indirirken içi hiç sızlamayıp ne yetecek bu para diye soylenip , devletimiz bizim babamız diyip daha çok babalarından harçlık beklentisinde olan çocuklar gibi sızlanmalarına neden olan destektir.
destegin dogrudan olmasındaki sebep ise arazinin kimin üzerine kayıtlı ise o kişinin adına açılmış olan ziraat bankasındaki mevduat hesabına yatmasından dolayı direk arazi sahibinin hesabına yatırılması sebebi ile dogrudan kelimesi seçilmiştir.
belirli bir büyüklükte araziniz olup hiç bir şekilde o arazinizinkuyu ruhsati olmamasından dolayı susuz tarladan hiç bir para kazanılmadıgından ekmeseniz dahi devlet size o arazi sizin diye size para vermesi ile sonuçlanan destektir.
devletin kira gelirinden gayri menkul sermaye iradi adı altında mük sahiplerininden bir ay için alınan net kira bedelinin ortalama bir buçuk katı olarak vergi vermesi istenirken koylerde arazi sahipleri vatandaşlarına sahip çıkıp onlardan vergi bir yana az kazanıyorsun çiftçim sen , sen bizim efendimizsin , seni unutun aslını unutsun , sendeki oy nerede var diye içlenmeler sonucu devletin hazinesinin çiftçinin cebine aktaran bir hortumdur.
çiftçilerin benzin istasyonalrına olan mazot borçlarından dolayı , mazottaki vergileri azaltsanda bu parayı hiç bize vermesen diye içlenip ceplerine indirdikleri destektir ki buradan alınan paralar şu yaz aylarında koylerde artan evlilik girişimlerinde ,çeyrek,yarımlık,büyük altın, bilezikalınıpdunur evlerine gitmelerine neden olan destektir.
asgari ücretten çalışan bir işçinin , devlet babam ben senin uvey evladın mıyım ? diye sızlanmasına neden olacak gelir destegidir.
ögrencileirn duyması sonucu ile birlikte ben bu ülkenin ortalama egitim seviyesini yükseltiyorum benim gelirimi neden desteklemiyor bu devlet baba diyip hüsrana ugrayacagı gelir destegidir.
büüyk holding patronlarının , ben bir dunya vergi veyorum devlette gidip oy ugruna nerelere daıtıyor taşıyacagım lan fabrikaları romanyaya , diye sızlanıp ilgili hazırlıklara başlayacagı gelir destegidir.
şehirler egelmiş varoşlarda yaşayan insanların ise , b ülkede şehirleşme oranı düşük dediler ben sırf bu yuzden koyumdeki arazileri sattım ahanda şu bogaz sırtlarından en geniş hazine arazini memduh agadan satın aldım şehirleşme adına ilk gecekondumu yaptım , diyip ben nerde yanlış yaptım şarkısını dinlemeye başlayacagı gelir destegidir.
kredi kartlarındaki borçaların faizi ile ezilmekte olan kişinin şu devlet baba birde benim gelirime destekte bulunsa da şu borcumu bir silse keşke diye hayıflanacagı gelir destegidir 

Hamiş : Bu yazıları okuyanlar ulan boyle yazı mı olur nasıl bir türkçe falan demesinler.Ek$i sözlükte yazdığım bir entry buraya taşımamdan dolayı bu şekildedir.

Sözlük hali için

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*