Dolar

Bu ülkede nice gariplikler olduğunu ve yüce meclisimizin ne kadar çok kanun çıkardığını bilmeyen yoktur. Özelikle ab müktesebatı vesilesi ile serbest piyasa kurallarına ticaret yapılabilmesi için gerekli düzememelerde bir on sene öncesine göre oldukça fazla yol kat edilmesine rağmen hala bazı aksaklıklar ve gariplikler var.
Bunlardan bir tanesi de ülke parasını yurt dışına çıkartırken kanunlarla konulmuş sınırlamalar. Bu sınırlamaya göre cebinde 10000 amerikan doları ile yurt dışına çıkmak isteyen er kişi en fazla 5000 amerikan doları karşılığı Türk parasını ya da bu tutar karşılığı yabancı ülke parasını izinsiz olarak yanında götürebilir. Bu tutarların fazlasını çıkartmak istediğinde gerekli mercilerden izin almak zorunda. Günümüzde bu tür sınırlamaların ne için yapıldığını anlamak oldukça zor zira bugün asgari ücretle çalışan bir işçinin cebinde dahi kredi kartı bulunmaktadır. Bu tarz bürokratik işlemler sadece ülke sınırlarını seyahat ya da iş gezisi için giden kişilerin birkaç yere gidip fazladan zaman harcayıp fazladan memur çalıştırılması demektir. Kişiler kredi kartı ile yaptıkları harcamalar karşılığında hiçbir yasa işlem yapılmıyor sadece 50000 amerikan dolarını aşan havalelerde ilgili banka Merkez bankasını bilgilendiriyor bunda da Merkez bankası herhangi bir işlem yapmıyor.
Bir yanda 5000 dolar fazlasına el koyan bir bürokratik sistem diğer yandan milyon dolarlık havalenize hiçbir işlem yapmayan devlet.
Burada bir hata var ama bilemiyorum.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*