Eczanelerin kapanış saati

eczenelerin kapanış saati            Bazen şaşıp kalıyorum bu ülkede ne kadar saçma işlerin döndüğünü görünce.Frederick Neumann vakfında Murat Çokgezen hocamız bir kere ” Doğru bildiğimiz yanlışlar ” isimli bir seminer vermişti.O an hocanın bizlere kanıksamış olduğumuz ama esasında olmaması gereken hataların toplum olarak ne güzel kanıksadığımızı görmemizde bize yol göstermişti.Ben de ülkemizdeki bir saçmalıktan bahsetmek istiyorum sizlere, Eczanelerin kapanış saati.Evet bir esnaf, bir işyeri sahibinin işyerini hangi saatte açıp kapatacagı sadece o işyerinin bina yönetimi ile olur genelde pazar günleri kapalı, diğer günler ise sabah açılış saati ve akşam kapanış saati vardır.Bina yönetimi tarafından belirlenen bu saatlere o bina içerisindeki bütün işyerleri uymak zorundadırlar.Eczaneler ise bu kapsam dışındadır zira isteseler de istemeseler de eczanelerini akşam yine devlet tarafından belirlenen 19:00 ya da 19:30 da kapanmaktadır hatta bazı illerimiz de , ki bunlar nufüsü az olan illerimizdir, cumartesi günü bile eczenelerin açılması yasaktır.               Peki neden bu böyle ?              Bu uygulamanın neden olduğunu açıkçası araştırmadım daha doğrusu araştıracak bir yanı olduğunu düşünmüyorum, deri koltuklarında iş yapmak için kararname, tebliğ,yönetmelik çıkarmayı bir iş sanan kişilerin bu ülkede var olduğu sürece de bu uygulama devam edecektir ve araştırılmaya değmeyecek bir uygulamadır.            Bir düşünün gece rahatsızlandınız ve bir ağrı kesici iğne olmak istiyorsunuz, en basitinden yara bandına ihtiyacınız oldu ya ad açok basit bir pansuman işiniz var ama bir alt katınızda bulunan eczaneyi akşam saat 9 olduğu için kullanamıyorsunuz çünkü bu işyeri , eczanelerde sonuçta bir işyeridir ve kar elde etmek amacıyla kurulmuşlardır,kapalı nedenide sizi her zamana düşünen devletin bu işyerinin çalışma saatlerine karışması ve bu işyeri sahipleri için belirli saatleri kendilerine uygulamak zorunda bırakmasıdır.Halbuki böyle bir zorunluluk olmasa belki o akşam o eczane açık olacaktı ve siz bir taksi parası vermeden işinizi görecektiniz oysa şimdi bir taksi tutup en yakın eczaneye gitmek zorundasınız.

           Farklı bir saçmalıkta şurada gözümüze çarpmaktadır.Bir yakınınız hastanede ve acil olarak bir ilaç alınması gerekiyor saatte epeyce ilerlemiş bir vakit hastanenin karşısına gidiyorsunuz hasta yakınlarının karınlarını doyurmaları için hazırlanmış bir kaç büfe ve medikal aletleri satan işyerleri dışında bütün eczaneler kapalı ve ilerde bir kuyruk, ışıkları sokağı aydınlatan bir eczane, çok şükür dediğiniz an bir anda içerideki kuyruğu görünce bütün moraliniz sıfıra iniyor zira orada herkesin bir hastası olduğundan orada ve herkesin işi acil, hiç kimseden izin istemeye yüzünüz tutmaz hatta belki bazılarının hastaları sizin hastanızdan daha acil durumda.Bir an insan düşünüp garipsiyor.Sıra sıra dizilmiş eczaneler ve hepsi kapalı.Sokakta büfeler,lokantalar,bakkallar,tekel bayileri açıkken bir hastane karşısında belkide en çok işe yarayacak olan işyeri ya da ara, izbe bir sokaktaki eczaneler devlet eli ile kapatılmış, açık dahi olsa çalışma saatini geçince ilaç satışı yapamayacaklarını söyleyip sizi en yakın nöbetçi eczaneye yönlendiriyorlar.

           Çözüm nedir ?

          Devlet babaya akıl vermek haddimize değil lakin devlet baba çalışma saatlerini belirlese buna eyvallah bunu belirlerken sabah 08:00 akşam 19:30 arası çalışmak zorunlu dese akşam daha fazla çalışmak daha fazla para kazanmak isteyenlere engel olmasa daha güzel olmaz mı ?

 

 

 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

45 comments

 1. sedat diyor ki:

  tayyip başınızı yesin sizin haktır umarım şu marketlere geçecek ilaç yasasıda çıkarda vatandaş biraz daha sizin üçkağıtçılığınızdan kurtulur. zamanında ilaçlara az etiket basarak para kazanmadınız helal diyerek. şimdi de vatandaşın reçetesinde yazan 4 kalem ilacın her biri 2 ve 3 kutu yazılmış şekilde eczaneye gittiğinde eczacı bazı kalemlerdeki adedi düşürmüş şekilde vatandaşa vermiş araştırılıdığında bu reçetedeki gibi girilmiş görülüyor ama elimizdeki ilac reçetedekinden az ve şu da güzel eczacı eczacının açığınıda veriyor şikayet kaçnılmaz oldu umarım bu eczacı gereken cezayıda çeker. arkadaşında dediği gibi açsınız aç

 2. Ertem diyor ki:

  Bunu yazan eczacı zihniyetine tek kelimeyle demek istediğim. Açsınız AÇ Gözünüzü toprak doyursun.

 3. MUSTAFA diyor ki:

  Arkadaşlar şu dar görüşlülükten kurtulalım lütfen. Eczanenlerin 24 saat açık olması ayrı bir konu eczanede çalışan arkadaşlarımızın çalışma saatleri ayrı bir konu. Yani 24 saat çalışan fabrikalardaki çalışanlar 24 saat mi çalışıyor? Eczaneler 24 saat açık olsun denilince hemen çalışan arkadaşlarımız zıplıyor biz 24 saat mi çalışacağız diye. Bu sizinle alakalı değil arkadaşlar çalışanın kanunla belirlenen saatten fazla çalıştırılması suçtur. patronlarınız buna uymuyorsa lütfen ihbar edin ve hakkınızı arayın.

 4. Toprak diyor ki:

  Merhabalar..
  Güzel bir konu demeyi çok isterdim ama, malesef konu başlığı doğru fakat içerik yanlış olmuş.
  Ben Ecz.Teknisyeniyim ve 34 yıldır bu sektörde çalışıyorum(malesef). Mesleğimi daha doğrusu çalışmayı çok seviyorum. Ben başka bir sektörde örneğin BERBER’de 3 yıl çalışsaydım şimdiye elimde belgem olur işyerimi açardım.
  Konuyu açan sevgili arkadaşıma denilecek çok şey var fakat “vurun abalıya” demek istemiyorum.
  Sevgili eczacımız “YÜCE CEYLANLI” güzel yorumlamış olayı.
  Ben sadece şunu söyleyeyim, Turizm eczanesinde günde 16 saat ve pazar dahil izinsiz çalışıyorum. Bu yeterlimi acaba? Yoksa 24 saatmi çalışsam..??

 5. Ferhat diyor ki:

  Bu kadar aptalca bir yazı olamaz… Bir konu hakkında yazı yazmadan önce o konuyu araştırmanı tavsiye ederim. Tamam eczaneler 19:00 a kadar açık ama çoğu eczane reçeteleri girmek için akşam geç saatlere kadar çalışıyor. Ayda en az bir pazar da nöbetçi hatta bazı bölgelerde haftada 2 hatta 3 gün nöbet tutan eczaneler var… Bir de ezcanelerin geç saatlere kadar açık olduğunu düşünün zaten çok fazla çalışan eczacı kalfaları evlerine hiç gidemez olur. Bu mu adalet… Hadi canım:))

 6. talha diyor ki:

  kazanan eczane acaba bursadamı cevap verebilirmisiniz ama şimdi lütfen çünkü bende siğil var ve çok büyüdü hemen ilaç lazım biliyorsanız lütfen şimdi cevap verin

 7. BURHAN SÖNMEZ diyor ki:

  her konuda avrupa bırlıgıne gırmeye calısan turkıye bu konuyada bı el atsana bızde ınsanız bızımde aılelerımiz var sabah 8 den akşam 19.30 kadar calısıyorum sosyal hayat denılen hıc bısey yok bızede yazık

 8. Yüce Ceylanlı diyor ki:

  Vardiya’dan bahseden arkadaş, bir eczanede eczacının bulunma zorunluluğunu bilmiyor galiba. Bu durumda eczacının 24 saat her gün eczanede bulunması gerekiyor ki bu imkansızdır. Zannediyor ki, eczacı eczaneyi açacak, 5 tane ilkokul,ortaokul veya lise mezunu adam bulup sırayla çalıştıracak, eczaneye gelmesine de gerek yok. Kendi sağlığını tehlikeye attığının ne yazık ki farkında değil. Aldığınız şey ilaç, yani zehir, elma armut deil. Arkadaşlar eczacı 5 sene okul okuyor, hem de en zor okullardan birini, 2 sene de staj yapıyor, biz kalfalarımızı iş yükümüzü azaltsın diye çalıştırıyoruz. Bizim işimizi yapsınlar diye değil, böyle bir şey de bekleyemeyiz zaten. Ben eczacıyım, doktorluk veya avukatlık yapamam. Bir kalfa da eczacılık yapamaz, eczacısına yardım eder, eczacısının gözetiminde ve denetiminde eczanede halka hizmet eder. Diyeceksiniz ki, çoğu eczacı eczanesine gitmiyor, oturduğu yerden para kazanıyor. Tek diyeceğim o eczacıları meslektaşım saymadığım ve onlardan utandığımdır. Ama bu da sizin elinizde. Eczacısı olmayan eczaneye gitmeyin veya şikayet edin.

 9. Yüce Ceylanlı diyor ki:

  Düşünmek, paylaşmak, tartışmak çok önemli bir şey. Bu yazıyı yazan arkadaşımız yazısını çok naifçe yazmış. Bu yazıya “bu eczacılar aç gözlü, hep ağlarlar” gibi nerdeyse allah belasını versin bu eczacıların demeye getiren arkadaşları kınadığım kadar, sinirlenip, kötüleyen arkadaşları da kınıyorum. Bir eczane nasıl işler, nasıl çalışır, nasıl hizmet verir, tabi ki bilmiyor bu arkadaş ve naifçe fikir yürütüyor. Cevabınızı verin o da öğrensin. Arkadaşımız demiş ki, acil’den çıkıyorsunuz, tam ilacınızı alacaksınız sıra. E peki güzel kardeşim, sen gece kalkıp arabanla veya taksinle acil’e gittin mi? gittin, acil’de bekledin mi? Bekledin. Sıraya girdin mi? Girdin. maalesef, eczanelerimiz hastalarımızın son uğrak yeri olduğu için, en çok sinirlerini, kızgınlıklarını sarfettikleri yerdir. Poliklinikte 1 saat bekler, sekreterlerin, gel git al ver gibi emirlerine maruz kalır, bir de üstüne doktordan hemşireden azar yer, ama eli mahkum sesini çıkaramaz. Eczacı ise öyle değil, ağzına geleni söylerler eczacılara. Biz de susarız. Ecza odaları, hastaları mağdur etmeyecek şekilde, örneğin Antalyada 8 bölgede 8 nöbetçi eczane her gece sabaha kadar açık olacak şekilde ayarlanır. Saat 12ye kadar bir yoğunluk olur, 12den sonra bekle ki sabaha kadar 10 hasta gelsin. Kimse, doktorlar 24 saat hasta baksın, ben acilde sıra beklemek zorunda mıyım demiyor, belki gece kbb’ciye gözükmek istiyorum pratisyen istemiyorum demiyor. Nöbet sisteminin eczanelerde bir faydası da haksız rekabeti engellemektir, Eczanesinin yeri kötü olup fazla iş yapamayan eczane de 1-2 ayda bir nöbet tutar para kazanır. Ama siz kapitalizm istiyorsunuz, büyük balık küçük balığı yesin istiyorsunuz. Eczaneler, halka sağlık hizmetinin verildiği ve eczacının “mesleğini icra ederek” anasının ak sütü gibi helal para kazandığı sağlık kuruluşlarıdır. Ben yazıyı yazan arkadaşımızın bu bilgiler çerçevesinde düşündüğü takdirde bana katılacağını düşünüyorum. Saygılar

 10. alomelocell diyor ki:

  Eczane çalışanlarından gelen tepkiyi anlayabilmiş değilim.Vardiya denilen bir şey var eğer kızacaksanız ilahı para olmuş patronlarınıza kızın.
  İkincisi devlet gitsin kendi işleriyle uğraşsın sanane isteyen istediği saatte açar eczanesini.Serbest piyasa ekonomisi diyorlar bir de ?

 11. SEVDE diyor ki:

  slm arkadaşlar.biz neyin tartışmasını paylaşmasını yapıyorsak artık zaten biz ne desek boş öle ya da böle herkez bildiğini yapıo dinleyen yokk ki bizi

 12. serhat diyor ki:

  ya ne saçma span konusuyorsunuz elinizden gelse 24 çalısacagız ınsanın hakkı yenıyor burda 500 lira ile 11 sasat çalısıyoruz bunebiçim duzen ne biçim adalaet boyle adalet mı olur.sabah 07.30 aksam 17.00 olmalı garıbı dusunen yok oğle paydosu yok bunebiçim adlaet arkadaslar elinizi vıcdanınıza koyun benim yerime koyun

 13. Hamid diyor ki:

  sacma bir eczane sistemi var turkiyede!
  1. butun eczaneler 7 gun calissin ve 8 kadar.
  2. butun hastanelerin yaninda 24 saat calisan eczaneler olmali.
  3. sira ile degisen nobetci eczane olmasin!merkezde 24 saat calisan eczane olmali!

 14. ahmet diyor ki:

  Ben burda yazılan yorumlardan birşey anlamadım. Devlet neden çalışma saatlerine müdahale ediyor bırakın eczacıları serbest ne kadar saat çalışmak istiyorlarsa o kadar çalışsınlar. İsterlerse günde bir saat açsın dükkanını sadece devlet her semtte hergün en az bir eczaneyi 24 açık tutsun yeter. Diğerleri ister çalışsın ister çalışmasın. Adım gibi biliyorumki bu aç gözlülükle 7/24 çalışırlar asla kapamazlar eczanelerini. İspanyada böyle isteyen istediği zaman açıyor istediği zaman kapatıyor ama her semtte en az bir eczane 24 saat açık oluyor. Bu eczacılar yok mu işleri güçleri ağlamak. açma kardeşim umartesi nöbetçi değilsen niye açıyorsun zorlamı?

 15. Bir dost diyor ki:

  DAHA CİDDİ Bİ UYGULAMAYA GECİLMELİ BENCEDE HAFTA SONU ECZANELER KAPALI OLMALI VE KAPANIŞ VE ÇALIŞMA SAATLERİ SEMT SEMT DEĞİŞECEĞİNE HER YERDE AYNI OLMALI.HERKES İSTEDİĞİ SAATE KADAR ECZANESİNİ AÇIK TUTSUN DİYENLERE ŞUNU SÖYLÜYORUM ECZANE İŞLEYİŞİ HAKKINDA HİÇ Bİ FİKRE SAHİP DEĞİLLER SADECE TEK TARAFLI BAKIYOLAR DURUMA. ”AYDA YILDA Bİ ÖKSÜRÜK TUTMUŞ SENİ Bİ ZAHMET ET DE NÖBETCİ ECZANEYE GİDİVER SANKİ HER AKŞAM HASTA OLUYO”

 16. mustafa diyor ki:

  Eğer bir ağrı kesici iğne için akşam saat 10 da ülkenin başkentinde nöbetçi eczaneye gitmek için 2 saat harcarsanız tabii kii söyleyecek bir şeyler olmalı…

 17. selda diyor ki:

  yani nasıl olurda insanlar bu kadar bencil kendilerini düşünürler anlamıyorum tabiki eczacı ve eczane çalışanların dinlenmeye hakkı yok onların zaten bir evi ve bir aileside yok pes artık bu yazıya pes diyorummm bu yazıyı yazarkenken sadece kendi tarafınızdan bakıp öyle yazmışsınız ama birazda kendinizi başkalarının yerine koymayı denerseniz çok iyi olacak diye düşünüyorummmmmmmm

 18. zavallı kalfalar diyor ki:

  bide demokrasi en güzel yönetim biçimidir derler ama bu tartışmaları görünce anlıyorumki demokrasilerde bilende bilmeyende yani ağzı olan konuşuyor… ya kardeşim ilaçmı lazım oldu git bak listeye eminim semtinde yada en yakın semtte nöbetçi eczane vardır,sırf evinizin dibinde eczane açık olsun diye yazık değilmi bize zaten günde 10.30- 11 saat çalışıyoruz bide sizin için her gece dükkandamı duralım bune bencillik bizim bir ailemiz evimiz yurdumuz bekleyenlerimiz yokmu?…bi zahmet kaldırın nazik yerlerininizi oturduğunuz yerden de bi kaç adım yürüyün siz nasılki kendinizi düşünüyorsanız bi zahmet bizleride düşünün…ki bütüngün sizlerin bitmek bilmeyen sorunlarınızla uğraşıyoruz eczacıların canına minnet serbest bırakın her gece eczane açık olur ama olanda elemana olur lütfen biraz daha vicdanlı olun…

 19. Bir Hasta diyor ki:

  Sağlık gibi önemli bir konuda devletin koyduğu kural öncelikle hastaların haklarını korumalıdır. Evet eczane kâr edecek elbette ama bu hastaların sağlığından daha önemli olmamalı. Bahsedilen kural yani çalışma saatleri ve nöbet sistemi daha çok ezcaneleri korumak üzere konulmuş bir kural olarak görünüyor. Bir örnek eski sovyetlerden ayrılmış olan Türk cumhuriyetlerinden birinde bulundum orda eczanelerin hepsi 24 saat açık bir kişi içerde yatıyor ve saat kaç olursa olsun gidip ziline bastığınızda istediğiniz ilacınızı alabilaiyorsunuz.. Eczane ruhsat alabilmek için 24 saat eczaneyi açık tutatacağı tahhattüdü veriyor. saygılar…

 20. Ahmet Şafak diyor ki:

  İnanmıyorum, bu ne açgözlülük ve hırs ki mantık devre dışı kalmış… hadi bana söyleyin, eczaneler istediği kadar çalışsın, çalıştırdığınız kişilere mesai verecek misiniz?… siz eczanede tam gün mü kalacaksınız yoksa siz keyif sürerken kalfanızla idare mi edeceksiniz?… Emin olun böyle bir şeyi isteyen kişi kesinlikle tuzu kuru olup, kendisi kesinlikle o saatler boyunca eczaneye uğramayacak , günde 1-2 saat uğramakla ve telefonla idare edecek, düzen devam edecek… Haftasonu ailesiyle tatile çıkıp, cumartesi kalfa eczaneyi çalıştıracaktır… Yazları uzun tatillerde cabası… Bide avrupadan örnek veren arkadaş gel Londraya akşam 19 da açık eczane bul, cumartesi günü açık eczane bul, seni istanbuldan anıtkabire kadar sırtımda taşıyacam… Bırakın sağlık sektörünü, yurt dışında hangi sektör olursanız olun, cumartesi çalışanı zor bulursunuz, genellikle cumartesi çalışanlar part time ek iş yapan kişiler yada haftaiçi tatili 2 gün olanlardır… zaten haftanın 6 günü çalıştıran firma çalışan personel bulmaz, işsizlik %20 lere dayansada… Bu arada ABD de resmi tatil günleri cumartesi yada pazara gelirse, ya cuma yada pazartesi tatil olunur … Anlayan anladı ne demek istediğimizi…

 21. salim diyor ki:

  sorarım size günde 10 saat aralıksız mesai tatil hakkı yok sadece resmi tatiller oda hangi zamana denk gelirse cumartesileri tam gün mesai ve herkezin tatil taptığı pazar günleri ne yapılabilir heryer çok kalabalık olduğu için otur evde en iyisi .. size bir günümü anlatayım sabah 07,30 kalkıyorum 08.00 de yola çıkıyorum 09,00 civarında eczanemi açıyorum akşam 19:30 a kadar çalışıyorum eve gidişim 20.30 -21.00 arası şimdi cumartesi dahil haftanın 6 günü böğle geçiyor napılır o saatten sonra ??? bunun içinmi okuduk 5 sene ? umarım sorunlarımızı doğru bir şekilde anlata bilmişimdir saygılar . not : bu yazdıklarım eczane eczacılarını kapsıyor eczanesinde durmayan eczacı 7/24 açık olsun ister eczanesini burda devlet giriyor devreye neyapması gerektiğinide benim söğlememe gerek yok heralde.

 22. cengaver diyor ki:

  eczanecilerin katmerleşen servetlerini cumartesi kesmek çok adaletsizlik olmaz herhalde bu ülkede milyonlarca işşiz fakülte mezunu varken onların sermaye kralları olmaları hiç adil gelmiyor eczacılar her zaman ağlarlar ama unutmamak lazımdır ki en çok ağlayanlar en çok kazananlardır…

 23. Ezcaci yigeni diyor ki:

  Devletten once ezcanecilerimizin akli basina gelmeli bence, herhalde isleri stresli oldugundan dolayi cogu pek ne dedigini bilmiyor anlasilan. Zaten guler yuzlu, yardim sever ezcacilar bulunmuyor artik pek. Kendi amcam eskiden koyde kucuk bir ezcanedeyken her hastayla tek tek ugrasmaya calisirdi ama simdi buyuk sehre gecti ve farki bende goruyorum, daha sinirli, musterilerin yuzune bakmadan ilaci verir oldu. Ama her zaman isine baglidir, yakinda emekli olmasi gerektigine ragmen uzgundur. Lakin kendisi de yurtdisinda yasadigindan asla sikayet etmez durumundan, hatta eve geldiginde hep neselidir, cunku bilir is hayatini ev hayatindan ayri tutmayi. Sectikleri mesleklerden dolayi sosyal hayatlarini teknik olarak var olmamali gerektigini biliyor mesela. Burda bir iki genc arkadasimiz bundan sikayet etmis, galiba her isin kolay bir para kazanma yontemi oldugunu dusunmusler. Belki kendi suclari da degildir, aldiklari egitim onlara bunu ogretmistir. Ancak ezcacilij cok onemli bir meslek oldugunun farkinda degiller galiba, kendilerini degil musterilerini cok daha fazla etkiliyordur. Bu bir ayakkabi almak kadar kolay degildir, sagliktan bahsediyoruz. Bize de yazik demeden once, hasta insanlarin durumlarini dusunmeniz gerekiyor. Dusunuyorumda buraya yazan ezcaci arkadaslarimiza belki anlayisla karsilamamiz lazim, lakin onlar buyuk ihtimalle hic vardiyali sistemde calismamis bunun nasil olabilecegini bilmiyorlar.

  Bilgisiz arkadaslarimizdan bir tanesi Avrupa’da calisma kosullarindan bahsetmistir. Ben Avrupa’da yasiyorum, pek merkezi bir yerde yasamiyorum ama sokagimda 3 tane ezcane vardir, 2si buyuk, 1 tanesi daha kucuktur. Oncelikle hepsi cumartesi aciktir. Bunlardan bir tanesi haftanin 3 gunu 24 saat aciktir, baska bir tanesi (kucuk olan) pazar gunleri yarim gun calisir pazartesi kapalidir (boylece pazartesi 50m otede olan ezcaneye gitme seceneginiz olur). Yalniz hic biri 9dan once kanpamaz. Bu ezcanelerin bir cok calisani vardir (ozelikle buyuklerin), ve ayni calisanlara rastlamak zordur. Avrupa standartlari demeden once, Avrupa’da noldugunu bilmek gerektigini dusunuyorum.

 24. ismail tekerek diyor ki:

  mümkünse cumartesi açmayalım artık yeter

 25. zerrin diyor ki:

  artık oldu olacak 24 saat calısalım ya.zaten 11 saat canımız cıkıyor eczanede.o kadar ceşit çeşit insan varki güzel memleketımde hepsıne tek tek laf anlat derdını dınle hersey bıze aıt.bbız gelen kısyı bır musterı olarak gormuyoruz bazen ablamız bazen kardesımız olarak goruyoruz ama bızede yazık be kardesım hızmet bıyere kadar dınlenmek bızımde hakkımız bızımde bır aılemız var evımız var bızede yazık!!!

 26. NUR GÜLER diyor ki:

  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum benim söylediklerime cevap vermemişsiniz.ikincisi eczane bir sağlık sektörüdür başka bir sektörle kıyaslanamaz.biz insanların sağlığı için hizmet veriyoruz.yaptığımız bir hata bir çok şeye mal olabilir.bir söz vardır doktorun hatasını eczacı eczacının hatasını mezar düzeltir diye.bu kadar çok çalışınca hata yapma riskiniz o kadar artar.Yetiştiremiyorsanız eleman alın olayına gelince…5 tanede elemanınız olsa 3 tanede elemanınız olsa çalışma saatiniz 7,30 mudur.olay bitmiştir.bir diğeride biz çok majistiral ilaç hazırlıyoruz hiç bir müşterimizi geri çevirmiyoruz.bu madde yok diye asla hastayı geri yollamıyoruz.Doktor reçete yazarsa majistiral olarak bizim açımızdan bir sorun teşkil etmez.birde ilaçların marketlerde satılma olayına değinmişsiniz konumuzla ne ilgisi var ise anlayamadım.bu konuya karşı çıkışımızın nedenide şu.eğitim seviyesi çok yüksek bir ülke değiliz.hala insanlar komşusunun tansiyon ilacını alıp doktora gitmeden geliyorlar bize bundan istiyorum ayşe ye iyi gelimiş.yada şeker ilacı yada kolestrol ilacı doktora gitmeden bunlara kendi kendilerine karar veriyorlar.uyarmasanız alıp içecek.şimdi siz vereceksiniz oralara vitaminleri yada herhangi bir ilacı yada yapacaksınız reklamını, alıp raftan içecek kimseye sormadan.sizce bu olay nekadar mantıklı.

 27. amarat diyor ki:

  Nur, devlet süpermarketlere o ilaç satma yetkisini verdi mi nasıl ağlayacağınızı şaşacaksınız. Siz eczacılık mı yapıyorsunuz ? Bir ayda kaç tane hazırlama ilaç satıyorsunuz ?

  Japonya da doktorlar gram gram yazıp ilaçları eczaneler hazırlıyor.Böyle olsa bizlerin eczanelerin peşinden koşmamız lazım ama şimdi esasında sizin bizim peşimizden koşmanız lazım. Bu yüzden de devlet her gece 1 eczacı zengin olsun diyor. Yetiştiremiyorsan alacaksın eleman.Bu kadar basit. Ayrıca ben de eczanede çalıştım. Eczaneler tekstil atölyeleri gibi çalışan kişilerin sürekli giriş çıkış yaptığı bir yer değil. Bir giren kaç sene sonra çıkıyor ya da çıkmıyor.

  Bilmem yamuluyor muyum ?

 28. NUR GÜLER diyor ki:

  ayrıca isteyen istediği saate kadar açık tutma olayıda çok saçma.o zaman nöbetçi eczane ne kazanacak.neden sabaha kadar uykusuz yorgun kalıp bir sonraki gün akşama kadar çalışsın.böylelikle haksız rekabet olmuş olur.ben mesai saatlerinin parasını almak istemiyorum.ben sadece insan gibi yaşamak istiyorum.

 29. NUR GÜLER diyor ki:

  NE YANİ SABAHA KADAR AÇIKMI OLALIM SİZİN AYDA YILDA BİR KERE İŞİNİZ DÜŞECEK GECE ECZANEYE DİYE.NÖBETÇİ ECZANE KAZANSIN TABİKİ Bİ ZAHMET BİN GİT ECZANEYE.EN AZINDAN NÖBETÇİ ECZANELER VAR YANİ.HERKES KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR PEKİ BİZ NE YAPALIM.HAFTADA 6 GÜN ,GÜNDE 11 SAAT ÇALIŞAN BİRİ OLARAK.BİZİM HİÇMİ ÖZEL HAYATIMIZ OLMASIN.HİÇMİ KENDİMİZE ZAMAN AYIRMAYALIM HİÇMİ DİNLENMEYELİM.CUMARTESİ TATİL OLSUN MÜMKÜNSE, İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ.

 30. berkay diyor ki:

  c.tesı kapalı olsun

 31. nuray diyor ki:

  yeter artık ya cumartesı gunler kapalı olsun bızlerede bıraz sosyal yasayalım AKP partısı bunada bır cozum arasın bunda buyuk bır rant saglar kandılerıne

 32. berkay diyor ki:

  neden halen avrupa standlarına gore calısmıyoruz sıgarada bıle avrupa standatlarına uyduk calısma saatlerınde bır degısıklık yapılmıyor hıc bır ulkede cumartesı gunlerı calısılmıyor sabah 8 aksam 16,30

 33. YAZIK diyor ki:

  ECZANELER BENCE SABAH 8:00 AKŞAM 16:00 DA KAPANMALI SONRA DEVREYE NOBETCI ECZANELER GIRMELI ELEMANLARIMIZ DA KANUNI YASAYA GORE 8 SAAT ÇALIŞMALI

 34. amarat diyor ki:

  serdar bey esasında tam da benim anlatmak istediklerime terüman olmuşsunuz.burada eczacı esnafı ki esnaf dedigim için kendileri muhakkak bana kızacaktır, bu esnaflar devlet tarafından süper şekilde kollanmakta ve devleti tehdit etmektedirler.ama devletle malesef başa çıkılmaz ve devletin dedigini kuzu kuzu yapacaklar.

 35. serdar diyor ki:

  en yakın hastane 12 km hastaneye enyakın eczane 10 km evim ile eczane arası 8 km arabam var paramda ya parası olmayan arabası olmayan cocucuguna bir ateş düşürücü şurup maliyeti 2 tl ama şurubu alabilmek için en az 50 tl harcamak zorunda…. eczaneleri belli bi saatte kapatan yasa bu hesabı yapamıyorsa eger…ve eczacılık fak. bitiren bütün mezunlar bu olaya daha nekadar sessiz kalacaksınız…..teşekürler

 36. hede diyor ki:

  Ülkemizde bile bir çok alanda müşteri odaklı hizmetler başlamışken, eczanelerin “nasıl olsa ilacı bizden alacaklar” tarzında 1950’lerden kalma anlayışı çok yanlış. İnsanlar canı istediğinde domatesi bile internetten alabiliyor, ama pazar günü ilaç gibi önemli bir şeyi alması gerektiğinde nöbetçi eczane peşinde koşmak zorunda kalıyor. Bunun tek sebebi de eczacıların “madem nöbete kaldım bari adamakıllı para kazanayım” anlayışı. Bütün eczanelerin 7/24 açık olmasını savunan yok ancak en azından bu eski kafanın değişebileceğine sair sinyaller görmek istiyoruz.

 37. ezel diyor ki:

  sayın amarat sizizn yaşın genç galiba eğer yazılanları özellikle başka bir eczacının yazdıklarını okusaydınız tecrübenin ne demk olduğunu anlardınız.
  yeni hırslı bi eczacısınız galiba sayın amarat.ben 5 senedir bu işteyim eczacı diilim ama durumumuzu anlamanız için çalışan olmanız gerek.
  sadece allah siizn elinize düşürmesin diorum kimseyi.
  ayrıca düşünceniz sadece bize dil diğer eczazılarada zarar verir biraz oturup düşünün.
  yazınızda hiç bir mantık görmedim hak yemek böle bişey olsa gerek.
  para insanı bozar herkez rızkını yer.
  saygılarımla.

 38. burç diyor ki:

  herkez bu işe kendi gözüyle yorum getiriyor ya çalışanlar kimsenin umrunda değil çünkü bencil bir toplumuz 24 saat diliminin onbirbuçuk saati çalısıyoruz diğer zamanıda siz yorumculara bırakıyorum teşekkürler

 39. yine o diğer eczacı diyor ki:

  siz benim yorumumu dikkatli okusaydınız nöbet sisteminin işlemesi için önkoşulun eczanelerin aynı saatte kapanıp aynı saatte açılması gerektiğinin savunduğumu anlardınız. 100 metre ötemdeki eczane saat 23 e kadar açık olduktan sonra benim bütün gece ailemden uzak kalmamın hiç bir anlamı yok. nöbet tutacak tek bir eczane bulamazsınız. sistem 7/24 hale geçer. eğer aradığınız sigara ise sorun yok yok ilaç ise ve 7/24 eczaneyi bulmak bütün gecenizi alıyorsa sistem sorgulanmaya başlanır. ( ben hastane karşısı bir eczacıyım. keşke 7/24 e izin verilse. 2 eleman daha tutar vardiyalı sisteme geçerim. cirom 2 ye katlanır ama semtlerinde açık eczane bulamayan insanların durumunu düşününce bu isteğimin çok da mantıklı olmadığını anlıyorum. çünkü hiç bir mahalle eczanesi tüm gece 50 ytl lik satış yapmak için masrafı 1500 ytl yi bulan bir eleman çalıştırmaz. ticaretin mantığına aykırı bu.)

  yüm yukarıda anlattıklarım yıllarca tecrübe ile test edilmi ve bolca beyin jimnastiği yapılmış fikirlerdir.

 40. amarat diyor ki:

  başka bir eczacı, yazımı şayet tam anlamıyla okusaydınız ben eczanelerin dokuza, ona kadar açık tutulmasını değil isteyen kişilerin istedigi saate kadar açık tutabilmeleri gerektiğini söylüyorum.
  nöbetçilik sistemi muhakkak olacak yoksa herkes ben eczaneyi açmak istemiyorum diyip kapatırsa ilaç gereksinimi tutan kişiler zorluk çekebilir ama esas konu nöbetçi olmayan kişilerde isterse akşam 7 den sonra eczanelerini açık tutabilmeleri gerektiğidir.
  saygılarımla

 41. başka bir eczacı diyor ki:

  bazı konularda yılların verdiği tecrübe ile bir kaç not düşeyim. yazıyı okuyan arkadaşlar için belki faydası olur. öncelikle hiçbir mahalle eczanesi saat 8 den sonra eczanesini açmak istemez, çünkü ticari olarak karlı değildir. (istisnai yerler tabiki var) siz kendinizi hasta yerine koyun. saat gece 10 olmuş. çocuğunuz hasta, acil ilaç ihtiyacınız var. mahallenizdeki eczaneye gidiyorsunuz. eczane kapalı. çünkü o saatte ancak çocuk şurubu almaya gelinir ona ve 3 ytl lik bir ilaç için hiç kimse eczanesinde sabaha kadar durmaz. hangi eczane açık diye baktınız, oda belli değil çünkü eczanelerin kapanış saati serbest kalmış ve dolayısıyla iyi kötü işleyen nöbet uygulaması kalkmış. siz eliniz mahkum hastane karşısına gidiyorsunuz. onlar acil servis karşısı olacağı için açık kalmalarının bir anlamı olabilir. istanbul şartlarında bir hastaneye ulaşmanın ne kadar zaman alacağı düşünülürse nöbet sisteminin önemi daha iyi anlaşılır. nöbet sisteminin uygulamasının olmazsa olmasıda belirlenmiş açılış ve kapanış saatleridir. yoksa herşeyi insanların insafına bırakırsınız ve bu sağlık sisteminde doğru uygulama değildir.

  ama şunu iddia ederseniz saygı duyarım. nöbet sistemi doğru işlemiyor ve daha çok eczanenin nöbetçi kalması lazımdır. bu üzerinde düşünülmesi gereken bir uygulamadır. gerçekten mağdur olanlar bir dilekçe ile sağlık müdürlüğüne (internet adresinden bile olur, size cevap vermek zorundalar) ve eczacı odasına başvurursanız şaşırtıcı bir zamanda bir sonuç alırsınız. en azından neden isteğinizin gerçekleşemeyeciğine dair bir cevap alırsınız.

 42. amarat diyor ki:

  Yalnız eczacı bey benim yazımda şu noktayı atlatmışsınız.Kanunlarla korunsun ne ? çalışma saatleri yani bir eczacı sabah 8 akşam 7 çalışmalı ama isteyen 7 den sonrada çalışabilsin.Bunu diyorum ben sadece.Bu 16 saat çalışma ve mesai ücreti kavramına ise şunu diyorum bu çalışılan fazla sürelerin paraları işçilere verilse eminim bundan işçilerde memnun olur ayrıca. gündüz okulda okuyan eczacılık fakültesi ögrencileri de belki sırf akşamları çalışmak için başvuracak.
  Ülkemizde bazı olaylar bizi tembelliğe yönlendiriyor.1943 te amerika’da 6 milyon kadının başta savunma sanayi olmak üzere bir çok alanda çalıştıgını biliyor muydunuz ?

 43. Eczcı diyor ki:

  Şimdi TEB veya Sağlık bakanlığının yapmış olduğu uygulamalar arasında bazı tecrübeler bulunmaktadır. Geçmişte yapıldığı gibi Açılış ve Kapanış saatlerini Eczanenin kendisi belirlese, Eczacı günde 16 saat mesai yapamayacağı için elemanları 16 çalıştırırılar
  budaa elamanın iş hukukuna aykırılılık teşkil eder ayrıcaBayrama 2 gün kla bu adaam canı istiyor memlekete gidecek diye kapatir veya bugun 31.12 sayim yapiyorum diye kapatirim. HAstanın gelmeyeceği saatlerde kapatır Kendi kafama gore acarim… YOK OYLE BİSİİİİİ
  Devlet Eczacı Kendi istedigi zaman saglik hizmeti verecek ozel işletme mantigi cani istemediginde kapatacak diyememz en yakin saglik biriminiz hepiniz evinize en yakin eczaneyi biliyorsunuz ve unutmayın 24 saat tüm il ve ilcelerde NOBETCI eczaneler var
  2001 de BOYKOT yapılırken bile Nobetci Eczaneler vardi
  Saygilarimla….

 44. hünkar hasan diyor ki:

  TEMSİLDE HATA OLMASIN DEVEYE SORMUŞLAR BOYNUN NEDEN EGRİ DİYE .DEVEDE DEMİŞKİ NEREM DOGRU DİYE.ÜLKEMİZDE O KADAR ÇARPIK İŞLER VARKİ.BİR TÜRLÜ DÜZENE SOKULMAYAN .AMA AZ KALDI İNŞALLAH HERŞEY GÜZEL OLACAK.ANADOLUMUN GÜZEL İNSANLARI.SELAMETLE

 45. z diyor ki:

  nöbetci eczaneler yeterli olmuyorsa bence 24 saat kapanmayan ve avrupada amerikada uygulanan sistemlerdeki gibi en merkezi yerlerde birer adet merkez24 saat acik eczane uygulanmasi gerekir …fakat bundan önce ülkemizdeki saglik sorununun ne kadar büyük oldugunu tekrar düsünmenizi öneriyorum…halen doguda ebesi olmayan köyler var degil eczane !!!!!!!!!!!!!!!!!!

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*