Ef Dil Okulu Londra ve İngilizce

Ef Dil Okulu Londra

Mayıs 2011’inde Dil Okulunda eğitim almak için birkaç okul araştırdım. Yıllık iznimin sadece 2 hafta olmuş olmasından dolayı kısa süreli olarak nereye giderim diye araştırmalarım sonucu İngiltere’de karar kıldım. Daha sonra İngiltere’de bulunan dil okullarını araştırdığımda karşıma Türkiye’de de ofisi bulunan EF dil okulu çıktı. Bu yazıda sizlere İngiltere, Londra, EF Dil Okulu ve İngilizce hakkında tecrübelerimi paylaşacağım.

http://entelektuel.com

Neden İngiltere

İngiltere’yi seçmemdeki temel sebep 2 haftalık iznimde Türkiye’ye yakın bir yer seçimi olması ve yeni bir kültür ile tanışmak istememdir. Malta’yı öneren arkadaşlarım oldu fakat burası genel bir tatil keyfiyetinde gözüktüğü için işi daha sıkıya almak istememden dolayı Malta’yı eledim. Amerika, Avustralya ve diğer ülkeleri seçmememdeki yegâne sebep uçak paralarının hem pahalı olması hem de uçuş sürelerinin Londra’ya göre daha çok fazla zaman almasıdır.

Neden Londra

Londra’yı seçmemdeki temel sebep küçük ve sıkıcı bir şehirde bulunmamak istememdir. Bunda da son derece isabetli bir karar verdiğimi düşünüyorum. Fakar herkesin hayattan beklentisi farklı. Kurs süresinde İtalyan bir bayan arkadaş Londra’da kursun başladığı ilk gün bir lokantada günlüğü 3 pounda iş bulmuştu. Gerçi bu iş Londra standartlarında en az 6 pound olması gerekirken çok ucuza çalışıyordu. Yeni bir iş aramaya başlamıştı bile. Bu şekilde Londra’da çalışmak isteyen bir kişi kendisine çok kolay olmasa da çok zor olmayan bir şekilde iş bulabilir. Suudi Arabistan’lı bir arkadaş ise Londra’nın trafiğinden bıkmış, her gün bir saat okula gidiş bir saat okuldan kaldığı yere dönüş için zaman harcamanın saçma olduğunu bu yüzden Cambridge’ye geçiş yapacağını söylemişti. İşte burada da EF’nin gücü ortaya çıktı. Zira birçok eğitim merkezi olmasının avantajını bu şekilde görebilirsiniz. Kaldığımız binada bir kişiyle sohbetimde ise bir aydır İngiltere’nin başka bir yerinde olduğunu fakat orada canının çok sıkıldığını bu yüzden bir ay gecikmeli de olsa Londra’daki kurs merkezine geçmeye karar verdiğini söyledi.

Londra’da fiyatlar http://entelektuel.com

Londra’da ne kadar para harcanacağını soran kişilerin kendisine şu soruyu sorması lazım. Türkiye’de ben bir ayda ne kadar para harcıyorum. Bu harcama tutarının pound karşılığını Londra’da harcayacaksınız. Örneğin, İstanbul’da ayda 500 TL kendi yeme-içme ve yol masrafı olan bir kişi Londra’da 500 pound harcama yapacaktır. Kutu kolalar 1 pound, adana kebap 10 pound v.b.

Londra’da konaklama

Londra’da ne kadar kalacağınıza göre konaklamayı seçmelisiniz. Şayet bir ay gibi bir süre kalacaksanız Ability Tower gibi residencelerde konaklamayı seçmenizi öneririm. Bunun nedeni de birçok ev arkadaşınızın olması. Ability Tower 2 kişilik bir oda, 3 kişilik bir oda ve bir de salondan ibaret, salonun içinde mutfak da bulunmakta. Mutfakta çamaşır, bulaşık, buzdolabı ve mikrodalga gibi birçok ev aleti bulunmaktadır. Akşamları evde genelde herkes bilgisayarında oyun oynar ya da nette gezinir. Akşamları evde yapılan muhabbetler İngilizcenizi geliştirecektir. Ayrıca başka dairelerden de arkadaşlarınız gelip muhabbeti daha da çoğaltabilirsiniz. Evde kalırsanız bu kadar çok konuşacak kişiyi bulamayabilirsiniz. Japonlar iyi hoş ama telaffuzları çok kötü olduğu için uzak durun derim. En iyi ev arkadaşı İtalyan’lar sanırım. Hiç susmuyorlar, paso konuşuyorlar. Benim Japon, Norveç, İspanyol ve İtalyan ev arkadaşlarım vardı. Bu arada evde iki adet tuvalet banyo bulunmaktadır. Evi haftada iki kez gelip temizlemekteler. Birisi Pazar diğeri de Çarşamba günü olması gerekiyor. Pazar günü sabah uçağından inip öğlene doğru Ability Tower’a gittiğimde açıkçası moralim çok bozulmuştu. Çünkü ev pis ve herkes uyuduğu için her yer çok dağınıktı. Bu yüzden Ability Tower’a ilk girince hemen kötümser olmayın birkaç gün bekleyin. Host family kalan kişiler genelde 2 kişilik odalarda kalıyorlar fakat çok fazla muhabbet ortamının olduğunu düşünmüyorum. Ability tower’da Pazar akşamları internet erişimi için şifre veriyorlar. Bu şifre ile internete bağlanıyorsunuz. Kotanızı doldurmak istemiyorsanız youtube’dan uzak durun. Bunu bilmediğimden ilk haftaki kotam Cuma akşamı bitmişti. Sizin kotanız bitiyor fakat ev arkadaşlarınız kendi kotalarından nete girebiliyor.

Ne zaman gitmeliyim

Ben hali hazırda Boğaziçi Üniversitesi’nde İngilizce kursuna devam ediyordum, hala da devam ediyorum. Size tavsiyem oraya gittiğinizde gramerinizi ilerletmiş bir şekilde gidin. Zaten İngiltere’de Japonlar dışında herkes sizden daha iyi konuşuyor bari orada gramer ile uğraşmayın ve konuşmaya yönelin. Mevsim olarak ben Ekim sonu Kasım başını seçmiştim hava o kadar kötü değildi, yağmur sürekli yağmıyor ve yağdığında da sizi mahvetmiyor. Ben Hyde Park’da yağmura yakalandım fakat ağaç altına sığındım ve yarım saat sonrasında yağmur yoktu.

EF Londra Dil Okulunda dersler

Londra’ya gitmeden zaten dil testine girip sınav sonucunuz Londra’ya gönderiliyor. Fakat ilk gittiğiniz gün de orada sınava girebiliyorsunuz. En azından ben oradayken milletin sınavdan çıkması için 1 saat bekledik. O sırada size Londra’yı tanıtıyorlar. Çoğu kişi bu sınavı zaten almış oluyor. 3 tane öğretmeniniz oluyor. Bunlardan birisi ile gramer dersleri işliyorsunuz. En çok bu gramer hocasını göreceksiniz. Daha sonra konuşma dersleri var. Hoca gramer konusu veriyor ve o gramer konusunda konuşuyorsunuz, örneğin superlative konusu veriliyor ve bu konuda konuşmalar yapıyorsunuz. Diğer hocanız ise size bir kâğıt parçası verip bu kağıt parçasından size deyimleri, kelimeleri öğretmeye çalışıyor aynı zamanda gramer odaklı da olabiliyor bu dersler. Aşağıdaki kelimelerdeki hatalar nelerdir düzeltin gibi bir sayfa olup onun hakkında konuşuyorsunuz. En zevkli olan ders bu oluyor genelde.

Londra Hakkında

Madame Tussauds’a gittim fakat çok sıra vardı geri sıradan çıkıp derse yetiştim. Açıkçası o kadar sıra beklemeye değer mi bilmiyorum. London Eye’a bindim fakat 30 dakika için 18 Pound, 54 Tl vermeye değmez. Bilim müzesine gidin, sıkılacak gibi olabilirsiniz fakat 3. Katta bir bölümde uygulamalı araçlar yapmışlar, zevkli bir yerdi. British Museum’a gidin, bizim Arkeoloji müzesinin biraz daha büyüğü. Beni çok çok çok etkilemedi. Zira millete yabancı gelebilecek “şey”leri ben zaten Türkiye’deki müzelerde görmüştüm. Trafalgar meydanındaki http://www.npg.org.uk/ National Portrait Gallery’i gezmenizi öneririm. Fotoğraf çektirmek yasak fakat istediğiniz resmin fotoğrafını çıkışda alabiliyorsunuz. Hyde Park’a mutlaka gitmelisiniz. Görmüş olabileceğiniz en büyük parklardan birisi. Gidin, dolaşın, kitap okuyun, müzik dinleyin. Green Park’da güzel ama Hyde Park çok iyi.

Karşılama

Daha önce Londra’ya gitmediyseniz EF Dil Okulu’ndan kesinlikle karşılama isteyin. Ben İstanbul’da doğdum büyüdüm, ben orada kaybolmam, direkt Ability Tower’ı bulurum diye ümitlenmeyin. Daha önce Londra’ya gitmediyseniz o kadar valiz ile zor bulursunuz. Taksiciye sormuştum Havalimanı ile Ability Tower arası 80 Pound, yani 240 TL, falan tutuyor.

İlla kendim gideceğim diyenler şu linki kullanabilir. tfl.gov.uk sitesini kullanabilir, Türkçe dil seçeneği de bulunmaktadır.

Heathrow havalimanı terminalinden Piccadilly Line’a doğru gidin.  King’s Cross St.Pancras Underground Station’da inip Northern hattına binip bir durak sonra Angel istasyonun’da inebilirsiniz. Angel’dan 5 dakika yürüme mesafesinde Ability Tower’a ulaşabilirsiniz. Aşağıda Metro haritasını bulabilirsiniz. Metro= Tube. Valiziniz varsa ve çok ağırsa King’s Cross St.Pancras Underground Station’da indikden sonra taksiye binin, 8 pound tutuyor.

http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/standard-tube-map.pdf

Okula Gidiş

Okula giderken otobüs ile gidin sonra geniş vaktinizde metroyu kendiniz nasıl gideceğinizi öğrenirsiniz. Kırmızı çizginin sağ tarafı Ability Tower, Kırmızı çizgiyi takip ettiğinizde Spencer Street Durağına ulaşacaksınız. Yolun karşısına değil hemen kaldırım tarafındaki yerden otobüse binmelisiniz. Araçlar soldan gittiği için yolun karşısına binip giderseniz çok alakasız tam tersi yönde yol almış olursunuz. Spencer Street durağında 4 numaralı otobüse binip son durağa inmelisiniz. Sabah trafiğinden dolayı 40-45 dakika yol sürüyor. Buna göre evden çıkın, derse 5 dakika geç gelseniz bile hocalar derse almıyorlar. Bu konuda EF hocaları çok aşırı katı.

 

4 Numaralı otobüsün son durağına gelince herkes inince sizde inin ve aşağıdaki gibi yolu takip edin.

 

Okul binasından içeri girince hemen sol tarafta hemen danışma bölümü var bütün sorularınızın cevabını orada bulabilirsiniz.

Londra’daki EF dil okulu ile ilgili bütün sorularınızı bu yazının altında yer alan yorum bölümüne sorabilirsiniz.

 

https://buyantibiotics24.net/buy-diflucan-online.html

,+Islington+High+Street,+City+of+London&aq=1&sll=53.800651,-4.064941&sspn=21.0873,39.506836&vpsrc=6&ie=UTF8&hq=Angel+Station,+Islington+High+Street,&hnear=Westminster,+Londra,+%C4%B0ngiltere&t=h&fll=51.529402,-0.097589&fspn=0.0027,0.004823&st=110925907606993809018&rq=1&ev=zi&split=1&ll=51.533075,-0.105472&spn=0.0027,0.004823″>Daha Büyük Görüntüle

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

12 comments

 1. sevde diyor ki:

  merhabalar blogunuza yeni rastladım. bende ef kurslarını arastırıyorum. basta londraya sıcak baksamda sonradan cok pahalı oldugunu aynı egitimi cambridge oxford yada manchester da daha uyguna alacagımı soylediler. bir ay yurtta kalmayı dusunuyorum. siz ne kadar kaldınız egitimden size davranıslarından memnun mydunuz? ve ne kadara maloldu?

 2. Alperen diyor ki:

  merhaba cok bilgilendirici bir yazi olmus tesekkurler. 14 yasindayim sbs bitiminde dil egitimi icin ingiltreye gidebilirim. fiyat araligi hakkinda bilgi verir misiniz londra sart degil

 3. entelektüel diyor ki:

  Ortalamanın biraz üstü ama çok çok iyi denilemez.

 4. merve tavacı diyor ki:

  Merhabalar,Boğaziçi Üniversitesinin ingilizce kursunu araştırıyorum ve nette sizin sitenize denk geldim.Boğaziçindeki kursa gittiğinizi söylemişsiniz acaba memnun kaldınız mı?İnternette bu konuyla alakalı pek birşey bulamadım.Kursa giden birine sormak da cazip geldi.Yanıtlayabilirseniz sevinirim.Teşekkürler.

 5. entelektüel diyor ki:

  Merhaba Nur, Ben EF’den oldukça memnundum. Siz okulda Türkler çok gibi diye duymuşsunuz ama ben yana döne Türk aradım sadece 2 tane Türk gördüm onu da okuldayken değil okul dışında bir etkinlikte gördüm. Ona sorduğumda ise okulda 10 Türk var diye söyledi ama ögrenci sayısı az olmadığı için Türkler ile aynı sınıfa gelme ihtimaliniz çok az. İtalyanlar aynı sınıfta oluyor. 3 İtalyan, 2 Çin’li falan görebiliyorsunuz ama aynı sınıfta Türk görme olasılığını EF Londra için gerçekten çok çok az.
  Londra dışında elbette hayat daha ucuzdur. İstanbul’daki kira ile Anadolu kentlerindeki kiralar nasıl bir değilse Londra ve dışı da bir değildir. Hatta Londra’da 1. bölge ya da 5. bölge çok çok farklı fiyatlarda evler de bulabilirsiniz. Ben tekrar gitsem yine EF’nin yurdunu seçerim.
  EF’nin diğer okullarını görmedim ama diğer kentlerden gelen birisi ile görüşmüştüm. Çocugun orada canı sıkılmış bu yüzden londra’ya gelmiş. Londra’daki Arap bir arkadaş ise Londra’da trafik var bu yüzden ben başka kente gidecegim oradaki EF kursuna kayıt olacağım diyordu. Yani tamamen kişiye göre değişir.

  Başka sorunuz varsa çekinmeden sorabilirsiniz.

 6. Nur diyor ki:

  merhabalar, öncelikle yazınız çok iyi olmuş, ellerinize sağlık. ben de ef ile ingiltere’ye gitmeyi planlıyorum. 2 ya da 3 aylık bir dil eğitimi tercih edeceğim kısmetse ve yoğun programa gitmeyi düşünüyorum.
  sormak istediğim ilk şey; ef’nin dışında başka bir firmanın olanaklarını araştırma imkanınız oldu mu? ef’den gerçekten memnun kaldınız mı? sağladıkları hizmet – eğitim iyi mi? mesela londra’da okulda ya da yurtta türkçe bilen yetkili kişiler var mıydı? derslerde ve ders dışında hocaların öğrencilere karşı ilgileri nasıl? ayrıca insanlar sınıflarda türk öğrencilerin yoğunluğundan yakınmışlar geçen senelerde, siz eğitim aldığınızda sınıfınızda sizin dışınızda türk öğrenciler var mıydı?
  ikinci olarak, siz kısa süreli gitmişsiniz ama bu süre içerisinde ef’nin okullarının olduğu başka yerleri görme imkanınız oldu mu? gördüyseniz londra dışında nereyi önerirsiniz? ben bristol ve brighton arasında kararsızım da biraz..
  üçüncü olarak da, londra dışındaki diğer bölgelerde yaşamın daha ucuz olup olmaması hakkında bir yorumunuz var mı?
  şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

 7. […] Ef Dil Okulu Londra ve İngilizce […]

 8. Kadir diyor ki:

  Merhaba Gizem, yazımda ayrıntılı şekilde yazdım. Bence ideal bir program. Yogun kursu almanızı öneririm. Başka kurslara gitmedim ama Türkiye’de Boğaziçi üniversitesi Advance 2 öğrencisiyken gitmiştim Londra’ya. 6 ay kalabilsem Londra’da ve EF dil okuluna gitsem ingilizcemi çok iletletmiş olurum.

 9. Gizem diyor ki:

  Merhaba ben de bu yaz Ef’in Londra çevresindeki şubelerinden birine gitmek istiyorum mümkünse okul ve eğitimi hakkındaki yorumlarınızı öğrenebilir miyim?

 10. Kadir diyor ki:

  Ef.com üzerinden Taksim ofisdeki Kaan bey ya da Selin hanımla görüşmenizi öneririm.

 11. Kadir diyor ki:

  Merhaba Zeynep,
  http://www.ef.com.tr/lsp/reserve/?destination=BOU&course=G&term=ilsp#mainContent

  bu adresten Bournemout için Genel kurs 4 haftalık kurs 1.840 USD, Konaklama aile yanı olunca bu paraya konaklama da dahil oluyor, benim dedigim gibi yurtlarda kalırsan ekstra ödeme yapmak zorundasın ama aile yanında ekstra ücret verilmiyor.

  Ben yogun kursu seçtim, londra’da kaldım ve Ögrenci residence’de kaldığım için ekstra daha pahalı oldu. Bence başkaları ile karşılaştırmak yerine EF’nin ofisini ara. İş bulup çalışmak istiyorsan Londra dışı pek iyi bir alternatif olmayabilir. Yine de başka gidenlerden Londra dışında iş bulma olanaklarını araştır.

  Harcama tamamen kişiye baglı. Biz ev olarak haftalık 125 poundluk alışveriş yapmıştık 5 e bölününce kişi başı 25 pound düşmüştü, yol için oyster kart alıyorsunuz metroya ya da istediginiz bölgedeki otobüslere sınırsız biniyorsunuz.

  Çalışma izni konusunda yazıda da bahsettigim üzere İtalyan bayan arkadaş saati 3 pounda iş bulmuştu ama bu çok azdı, normalde 6 pound falan olması lazım deniliyor. Kaçak çalıştırmaya falan da pek umursamıyor olacaklar ki bu kız kolayca iş buldu. Bizim ülkemizde de sigortasız çalışmak yasak ama ülkede çalışanların azımsanmayacak bir kısmı ssksız çalıştırılıyor.

  Başka sorunuz olursa sormaktan çekinmeyiniz.

 12. Zeynep diyor ki:

  Merhaba.
  Ben de bugünlerde İngiltere dil okullarını araştırıyorum. Yazınıza denk gelmem çok iyi oldu. Henüz öğrenci olduğum için kendi kısıtlı imkanlarımla gitmeyi düşünüyorum. Bu yaz yaklaşık 3 ayımı ayıracağım. Bugün İngiltere Eğitim Danışmanlığı’yla görüştüm ve fiyat açısından en uygun dil okulunun Bournemouth’a yaklaşık 1 km uzaklıkta olan Westbourne Academy olduğu bilgisini aldım. Yarım pansiyon aile yanı konaklama dahil olmak üzere 1 aylık eğitim için yaklaşık 1800 pound fiyat verdiler. Yazınızda kişisel harcamaların 500 pound kadar tutabileceğini söylemişsiniz, dil okulu ve konaklama için ne kadar ödediniz?
  Diğer bir sorum da çalışma iznine ilişkin. Çalışma izinli vize alabilmek için en az 6 ay süreyle bir dil okuluna gitmek gerekiyor yeni kanuna göre. 6 aydan daha kısa süren ziyaretlerde bu mümkün değil. Sormak istediğim şu: Acaba İngilizler yabancı öğrencilere karşı bu konuda katılar mı? Yani iznimiz olmasa dahi bir iş bulabilir miyiz? En azından kişisel masraflarımızı karşılayabilmek açısından…
  Yazınız çok faydalı oldu benim için. Teşekkürler :)

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*