Emeklilik yaş hadleri ve yaş sorunsalı

Yukarıdaki tablo TUİK tarafından hazırlanmış ve 2009 senesinde Türkiye’de yaşayan insanların yaş dağılımlarını cinsiyet ayrımına göre göstermektedir.
TUİK’in düzenlemiş olduğu tabloya ek olarak ben en sağ tarafa ilgili yaş aralığında kadınlar ile erkeklerin sayısı arasındaki farkı aldım. Elde edilen verilere göre ülkemizde yaşayan erkeklerin sayısı 55 yaşına kadar çoğunlukta iken 55 yaşından sonraki yaşlarda kadınlar ön plana çıkmaktadır. Bu tabloya göre erkekler 55 yaşına kadar yaşarken 55-60 yaş aralığında erkekler ölmekte fakat kadınlar yaşamaya devam etmektedir.
Hali hazırda 60 yaş üzerine baktığımızda kadınlar erkeklerden çok daha fazla yaşamakta ve genel itibariyle 85 yaşına kadar yaşamaktalar.

İşte tam bu noktada emekli maaşlarından söz etmek istiyorum. Yeni sosyal güvenlik sistemimize göre kadınlar 60 erkekler ise 65 yaşında emekli olacaklar. Fakat burada bir adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Zira erkeklerin birçoğu 50 yaşından sonra kademeli bir şekilde öldükleri gözlemlenmekte, bayanlarda da bu gözlemlenmekte olmasına karşın 60 yaşını geçen kadınların erkeklere göre çok daha fazla dayandıklarını görebilmekteyiz.

Bu tabloya göre yaşayan insanlardan emekli maaşı alma yaşı olan 60 ve 65’e göre hesaplarsak, yaşayan her kişinin de maaş aldığını düşünürsek maaş alacak kadın sayısı 4.097.244 erkeklerin sayısı ise 2.222.764 erkeklerin emekli yaşı kadınlar ile eşit olsa (60 yaş) dahi 3.347.348 olacaktır ve hala erkekler emekli sayısı kadın emekli sayısından az olacaktır.

Hal böyle iken kadınlar ile erkekler arasında emeklilik şartlarında erkeklerin emekli yaşının 65 olmasının hiçbir mantıklı açıklaması yoktur. İki cinsiyetin de emekli yaşı 65 olsa ya da 60 olsa kendi içinde bir tutarlılık sağlayacaktır fakat kadın ile erkekler arasında emeklilik şartları arasında emeklilik yaşının farklı olması tamamen bir saçmalıktır.
Bu yaş farkının neden olduğunu bilen birileri varsa bize de açıklarsa seviniriz.

Not:Tabloyu aşağıdaki adresten görebilirsiniz.

http://report.tuik.gov.tr/reports/rwservlet?adnksdb2&report=turkiye_yasgr.RDF&p_yil=2009&p_dil=1&desformat=html&ENVID=nufus2000db2Env

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

2 comments

  1. özkan diyor ki:

    son cümlede 60 yerine 65 olacaktı :)

  2. özkan diyor ki:

    şimdi kadir, neden erkekler daha cok kalp krizi geçiriyor, çünkü kadınlar her duygularını dısa vurabildiklerinden [çığlık, ağlama, dırdır şeklinde] rahatlar, erkekler ise içlerine atıyorlar,
    şimdi biz paşa paşa 60 ı kabul ettik, kadınlara 60 deselerdi, mazallah..

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*