Erkeklerin doğum izni var mı?

Başbakanımız ve çeşitli ekonomistler ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için Türkiye nüfusunun daha da artması gerektiğini söylemekteler. Hatta başbakanımız zaman zaman karşısına çıkan kişilere 3 çocuk öğüdünü yinelemekte. Peki Başbakan’ın bu öğüdüne uyan bir baba çocuğunun doğumundan sonra hemen işe geri gitmesi gerektiğinin farkında mı?

Örneğin sabah 6’da çocuğu doğmuş bir baba 8’deki işine gitmek zorunda, şayet gitmezse bu babanın yıllık izninden düşecek. Peki yıllık iznini hanımının doğum sürecinde doktora gitmek ve bir haftasını da dinlenmek amacıyla daha önce kullandıysa ne olacak? Ücretli izin alacak ve normalde günlük X TL alan kişi çalışmadığı gün kadarlık bir gelirden mahrum kalacak.

Babalık izni işçiler için bu şekilde olmasına karşın Devlet Baba’nın üvey olmayan öz evlatları olan memurlar için bir değişiklik yapıldı ve 3 gün olan doğum izni 10 güne çıkartılmıştır. Fakat işçiler için böyle bir durum bulunmamaktadır.

Başbakan’ın memurların faydalandığı bu hakkı işçilere de vermesi gerekmektedir. İşçi sendikaları saçma sapan “şey”lere eylem yapacağına bu babalık izni için eylem yapsa daha mantıklı. En azından toplum tarafından daha fazla itibar görür ve kabul görecek bir uygulama olarak görülür.

Peki yapılması gereken nedir? Yapılması gereken İş kanunundaki aşağıdaki maddelere sadece bir cümle eklemek. “ve erkek işçiye karısının doğum yapması sebebiyle“.

Başbakanımıza tavsiyemiz memurlara verilen bu hakkın işçilere de verilmesi ve bir insanın dünya üzerinde var olabileceği en kıymetli varlık olan çocuğunun yanında patronum ne der stresi yaşamadan çocuğu ile vakit geçirmesine imkân sağlamasıdır. 3 çocuk yapın demek kolay, Başbakanımız bir de bu konulara değinse nasıl olur?

Birileri başbakanımıza bu konuyu iletirse şahsen sevinirim.

Sonuç: SSK’lı yani işçi erkeklerin eşlerinin doğumu sonrasında babalık iznine hakkı yok. İşverenin insafına kalmış durum.

iS Kanunu’nun, 46. maddesinin (b) fikrasi;

İşçilerin evlenmelerinde, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocuklarının ölümünde ve erkek işçiye karısının doğum yapması sebebiyle üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri.

İş Kanunu’nun, 55. maddesinin (ı) fıkrası;

İşçilerin evlenmelerinde,ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocuklarının ölümünde ve erkek işçiye karısının doğum yapması sebebiyle üç güne kadar verilecek izinler.

Şeklinde düzenlenirse kanaatimce uygulamada tereddüt kalmayacaktır.

http://www.alomaliye.com/2007/cumhur_sinan_esidogum.htm

 

10 GÜNLÜK BABALIK iZNi

657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (B) bendine eklenen yeni cümle şu şekildedir:

“B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

3 gün olarak verilen izin 10 güne çıkarılmıştır. Hali hazırdaki olaylarda ,eğer memurun durumu, doğumdan sonraki 10 günlük süre içindeyse, kalan sürece izin verilmelidir. Eğer doğumdan sonraki 10 gün geçmiş ise artık memura bir daha kalan 7 günlük izin verilmemelidir.

http://www.memurlar.net/haber/190075/

 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

5 comments

  1. erdal diyor ki:

    bende arkadaşlara katılıyorum devlet memurları can biz patlıcanız böyle olurmu yaa zaten akşama kadar yatıyorlar işçi sabah akşam durmadan çalışıyo ama hiçbir hakkı yok öyle oluyorki öz evladını bile göremiyor böyle haksızlıgı kınıyorum hepimiz aynıyız müslümanlıkta ayrımlık olmaz adeletli olalım

  2. ibrahim diyor ki:

    merhaba; benim ikizlerim dünyaya geldi fakat doğum izni diye birşey sadece öz evlatlar için geçereliymiş yani memurlar için biz bu ülkeke hep üvey evlat olduk diyecek başka bişey bulamıyorum………

  3. kala diyor ki:

    hakkım olsun

  4. kaya diyor ki:

    ee sizin alllah belanızı verede bizde sizden kurtular ulan allahsız kitapsızlar biz işçiyiz diye bu dünyada yaşamamız harammı gidek dinimizi değiştirek hiristiyanmı olak bu nasıl kanun memur a varda işçiye yok BU NASIL ADALET SABAH AKŞAM ADALETDEN BAHSEDENLER NERDE KANUN NERDE ZIRT ATSAN MİLLET LER NEREDESİNİZ ULANNNNNNN ALLAHSIZLAR SİZİN NE ALLAHINIZA NEDE KITABINIZA İNANNILIRRRR

  5. […] Erkeklerin doğum izni var mı? […]

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*