Fındık krizi

Devletimizi baba olarak gören zihniyet , paternalistler , fındık krizi ile birlikte ülkemizin kuzey bölgesinden , Karadeniz’den , Ordu’da tekrar hortladı.Geçen sene 7 Ytlye satılan fındığın kilosu bu sene gecen seneye göre daha düşük bir fiyattan satılmasıyla üreticiler galyana geldi, işin aslı ise şudur.

Devlet çiftçiden fındık alım ve satım işini Fisko birlik denilen kuruma vermiş ve çiftçilerden bu fındığın alımı ve gerekli kişilere satılması bu kurum sayesinde yapılması uygun görülmüş lakin bu kurum çiftçiye olan borcunu ödeyememiş ve elindeki gayri menkulleri satmak yoluna gidip fındık üreticilerine borçlarını ödeme taahhüdünde bulunmuştur.Fakat parasını alamayan ve emeğinin değerinden daha düşük bir fiyata gittiğini düşünen fındık üreticileri karayollarını kapayıp kendilerince tepkilerini belli etmişlerdir.Hemen aklıma Mehmet Altan’ın “Köylüler ne zaman manşet olur?” adlı eseri aklıma geldi.Bu ülkede çiftçilerde manşet oluyor ama iktisat ilmini bilmemelerinden dolayı o ayrı mevzu. Şimdi ne olacak ?

Fiskobirlikten fındık alıp satma ile ilgili yetkileri alınıp bu Toprak Mahsulleri Ofisine devredildi.Bunun anlamı daha önce devletin denetiminde olan  bir şirket olan Fiskobirlikten alınıp Devletin sahip olduğu Toprak Mahsulleri Ofisine geçmiş bulunmakta.Bunun da anlamı giderek özelleşme çabasında bulunan hükümetin reform çalışmaları aksamaya uğrayıp bir tarım ürününün alım satımını da kendi bünyesinde bu sefer istemeden de olsa bulmuştur.

Serbest piyasa özgürlüğüne inanmayan Ordulu fındık üreticilerinin Fiskobirlige güvenleri kalmadıysa yapacakları son iş olan devlete sığınmak yerine kendilerine daha da lokal şirketler kurup kendi fındıklarını kendilerinin satmaları olmalı iken bunu kendi tembellikleri , piyasa şartlarını bilmeden biz sadece üretiriz en iyi fiyatı da isteriz mantığından gittikleri için bu zor işi seçmeyip topu direk taca atıp oyunu durdurmak olmuştur.Fındığın gecen seneki fiyatından satılmasını isteyen güruh bir tarım ürününün her sene değişiklik göstereceğini King Kanunundan bilmesi gerekirken ( bu ismi ile bilmeseler de arz talep dengesini bütün çiftçiler bilir ) neden bunu düşünmeyip direk topu taca atmışlardır ? Zira gol atmak zordur , takım çalışması gereklidir.Sonuç mükemmeldir ama zahmetlidir.Paralarını alamayan çiftçiler istedikleri an ürünlerini tüccarlara satıp peşin paraya da sahip olabilirlerdi. (Bkz : http://www.fiskobirlik.org.tr/serpifiy.htm Mantıksızlık ! Ülkemize 2 milyar dolar gelir getiren fındığın Fındık İhracatçıları eski Başkanı Lokman Kondakcı ise “Onun için fiyat geçen seneden az olmamalıdır.Arz fazlası fındığı alınız okullara, askerlere, fakire fukaraya veriniz, Güney Doğuya veriniz,Afrika’ya veriniz  ve fındığımızı 10 dolara 12 dolara satınız ve üreticiler de fındığını  7 liraya,8 liraya ve 9 liraya versin.Türkiye Cumhuriyeti devleti bunu yapacak güçtedir.” Diyerek ülkemizin gücünü bizlere tekrar kanıtlamış lakin Türkiye Cumhuriyetinde kaç çeşit ürün üretildiğinin farkında olmadığından dolayı olsa gerek fındığın desteklenmesi gerektiğini belirtiyor.Piyasayı devletin oluşturması durumunda ki buna piyasa demek ne kadar doğru bilmiyorum ama fındık üreticilerinin istedikleri fiyattan fındıklarını satabilmesi için devletin hazinesine 2,5 ile 4,5 Milyar YTL ek maliyet getirecek.E hadi devlet bu fındıkları aldı diyelim , daha sonra buğday üreticileri benim buğdayımın fiyatının şu olması gerekiyor deyip Konyalılar Konya’ya bağlantılı Aksaray, Karaman , Afyon , Isparta yolunu kaparlarsa . ayçiçeği fiyatını beğenmeyen Trakyalılar , İstanbul Edirne yolunu kaparsa .Narenciyelerin fiyatını beğenmeyen Akdenizliler güneydeki yolları keserlerse . Hayvancılığın öldüğünü devletin bize her sene beşer çift bol süt veren montofon cinsi Hollanda ineği vermesi gerektiğini düşünen Doğulular , doğudaki yolları kaparlarsa . Türün fiyatlarını beğenmeyen Egeliler , Ege yollarını keserse ne olacak ? Ey Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Hazinedeki para gavurun parası değil ! Benim ve dahi senin paran , hal böyle iken kendi paranın nasıl başkalarına verilmesini istemez isen senin olduğu kadar başkalarının da olan bu paranın diğer sahipleri de senin bu para üzerinde kişisel harcama yapmanı istemez.bu yaz sıcaklarında soğuk duş alıp bunu tekrar düşün ve ne kadar saçma bir istekte bulunduğunun farkına var.  Sonuç Evet bu ülke artık hazinedeki parasını popülist politikalarla bir kısım şahısların yandaşlarına oy karşılığı dağıtmayacak kadar Güçlü bir DEVLET. 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*