Hac

Poulo Coelho okuyanların sabırsızlıkla beklediği eseri HAC, Can yayınlarından çıktı.Yazarın diğer kitaplarınıda çıkaran Can yayınlarının Coelho’nun 1986 Yılında yapmış olduğu bir hac yolculuğundan eseinlenip yazdığını ögreniyoruz .Simyacı ile şöhrete kavuşan yazar Hac isimli eserini Simyacı’yı yazmadan yazdığını ögreniyoruz ancak Türkçe’ye yeni kazandırıldı. 

Yazarın bu eserinde , Simyacı’da ki gibi Mevlana öğretilerinden birisi ile başladığını hatırladım. 

Biri sevgilinin kapısına gelip çalar.
İçerden bir ses sorar:”Kim o?”
Kapıdaki yanıtlar: “Benim!”
Ses der ki: ” Bana sana yer yok burada.”
Ve kapı kapanır.
Bir yıl süren yalnızlık ile çileden sonra
Yeniden kapıyı çalar o.
İçerden ses:” Kim o?” diye sorar.
Kapıyı çalan, yanıt verir: “Sen’im!”
Ve kapı ardına kadar açılır.

 

Mevlana Hazretleri böyle diyordu.Coelho’nun kitabında kılıcına ulaşmak için kutsal kılıcın kendisine verilmesi sırasında kılıcı kabul etmesi ile kılıcın kendisine verilmesi engellenmişti ve kılıç gizemini yitiriyor ve kendisini kılıcın gizemini bulacagi , yüzyıllardır devam eden ve sıradan insanların yol aldığı bir hac yolculuguna çıkması ile başlayan Coelho daha sonradında yanında Petrus denilen rehberi ile yol boyunca daha önce ustalarından ögrenmiş olduğu çeşitli yetilerin yanına Petrus’un kendisine ögrettiği Ram Egzersizleri sayesinde kendisini saf , arınmış insanı kendi içerisinde bulmaya çıktığı yolda sonunda kendisini buluyor. 

Coelho’nun daha önceki eserlerinde olduğu gibi bu eserinde  de İncil’den birçok alıntı yapılıyor .Okumanızı ısrarla tavsiye ettiğim kitapta Coelho’nun  okuyucuları kitabın son sayfasını okudugunda eminim ben gibi acaba yeni eserini ne zaman yayınlanacak diye beklemeye koyulmuşlardir bile.

Not: Teoman ile Coelho arasında bir bağ kuruyorum .Teoman’ın şarkılarını seven bir kişi muhakak Coelho’nun eserlerini okumalı.  

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

3 comments

  1. Yusuf diyor ki:

    Her ne kadar zamanın rüzgarına kapılıp Simyacı’yı okuduysam da oradan öte geçemedim. Teoman ve Coelho arasında kurduğunuz bağ ilgimi çekti. Nasıl bir bağ kurdunuz sorusu saçma olur. Okumak lazım.

  2. havva diyor ki:

    aslinda anlamı cok

  3. ece diyor ki:

    yazıyı beğendim.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*