İsteğe bağlı sigortalıların dikkatine

Ülkemizde birçok kişi ikamet etmiş olduğu sosyal sigortalar kurumuna başvurup isteğe bağlı sigorta yaptırmış durumdaydı. Bunun nedeni daha önce çalışmış olan kişilerin şu an çalışmamasından dolayı emeklilik için yeterli gün sayısına sahip olmaması ve emeklilik şartlarından yeterli günü toplamak için kendi primlerini kendileri ödeyip emekli olmaya çalışmaktaydılar.

Emeklilik açısından SSK’nın avantajları Bağ kur’a göre çok daha fazladır. En bariz fark emekli maaşı sırasında ortaya çıkmaktadır. SSK’dan emekli olan bir kişi Bağ kur’dan emekli olan kişinin 1,5 katı kadar fazla maaş aldığı görülmektedir. Özellikle asgari ücretten prim ödeyen kişilerin normal hesaplamalara göre 275 TL civarı maaş alması gerekirken 620 TL civarında, en düşük Bağ kur maaşı ise 450 TL civarındadır. SSK emekli maaşının bu derece yüksek olması ( Görece ) devletin asgari ücretten çalışanları sübvanse etmesindendir. Elbette devlette biliyor ki bu asgari ücretten prim yatıranların çoğu gerçekte daha fazla maaş alıyor.

İsteğe bağlı emeklilik primlerini ödeyenler 5510 sayılı kanunun çıkmasından itibaren yani 01.10.2008tarihinden itibaren esasında primlerini Bağ kur’a ödemektedirler. Birçok kişi emekli olabilmek için bağ kurdan çıkışını yaptırmakta ve emekliliğine 3,5 sene kala ( 3,5 * 360 =1260 gün ) isteğe bağlı SSK’ya ya da normal SSKlı olarak bir iş yerinde çalışmaya ya da çalışıyor gibi yapıyor. Bunun nedeni de emeklilik hesabında, emeklilik tarihinizden önceki 7 ( 7 * 360 = 2.520 gün ) yıl içerisinde en çok hangi kuruma prim ödemişseniz o kurumdan emekli olursunuz.

2008 Ekim’den itibaren isteğe bağlı sigorta ödeyen SSK’lılar esasında sizler SSK’lı değil Bağ kur’lusunuz. Bu yüzden son yedi yıllık süreçte şu an isteğe bağlı sigortada geçen süreleriniz bağ kurdan sayıldığı için yarın bir gün emekli olmak için SSK’nın kapısını çaldığınızda sizi Bağ kur’a gönderip düşündüğünüzden çok daha az maaş alırsanız şaşıp kalmayınız.

Örnek vermek gerekirse Bağ kur’lu olan Ayşe Teyze ilgili hesaplamaları yapmış ve 3,5 sene isteğe bağlı SSK primi öderse emekli olacağını görmüş ve 01.01.2008 tarihinde isteğe balı SSK’lı olarak kuruma başvurmuş ve o günden itibaren isteğe bağlı SSK ödüyorsa bu kişi esasında 9 ay SSK primi ödemiş ve o tarihten itibaren primleri Bağ kur’a ödenmiş sayılacak.

Ayşe Teyze, 01.07.2011 tarihinde primlerini ödemeyi bitirip SSK’ya emeklilik için başvurduğunda kendisine söyleneceği şudur. 01.01.2008 tarihinden önce 3,5 sene Bağ kur’a prim ödemişsiniz, daha sonra 9 ay SSK ödemişsiniz, 33 ay da Bağ kur primi ödemişsiniz denilerekten kendisi Bağ kur’a gönderilecektir.

Sizlerde Ayşe Teyze’nin yerinde olmak istemiyorsanız Bir an önce isteğe bağlı sigortanızı iptal ettirmek için SSK’ya başvurun. Daha doğrusu SSK Kurumu içinde yer alan Bağ kur bölümüne gideceksiniz çünkü siz isteğe bağlı SSK’nız artık bağ kurlu sayıldığı için bağ kurunuzu iptal ettirmiş olacaksınız. Size verilen formda bağ kur, SSK ve T.C. kimlik numaranız ve adresinizi yazdırdıktan sonra iptal ettirmek istediğiniz tarihi yazıyorsunuz. İsteğe bağlı sigortanızı iptal ettirirken hiç borcunuz olmaması gerekmektedir. Borcunuz çıkarsa ilgili borca ait olan ayı iptal ettirip borcunuzdan da muaf olabilirsiniz.

Not: Asgari ücret ile çalışan bir kişi emekli olduğunda çalışırken kazandığından daha fazla tutarı emekli maaşı olarak devletin verdiğini biliyor musunuz?

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

8 comments

 1. […] Not: Bu isteğe bağlıların durumunu 15 Ocak 2010 tarihinde zaten blogumuza yazmışız. http://entelektuel.com/istege-bagli-sigortalilarin-dikkatine/ […]

 2. 0537 461 42 55 diyor ki:

  sevgili okurlar 20.01.2011 tarihinde istege beglı sigorta yaptırdım nana 25.02.2011 tarihinde yazı geldi sonra istege beglı sgk ya gittim bana borç çıkardılar normalde 255 tl yatırmam gerekirken 450 tl borcum çıktı memurlar bana kardeşim müracat dilekçen baişladıktan sonra borcun hemen başlar dediler ama bunu dilekçe verirken demediler bana yani dilekçe verdikten sonra birsonraki ayın 1 ine kadar kaçgün varsa borcunuz peşin yazılıyor ve ayın 1 geldiyinde birsonraki ay6ın parasınıda peşin alıyorlar malesef çalışan memurlar vatandaşı madur bırakıyor ve anlatmıyorlar sonradan olacakları vatandaşlık görevi olarak sizlere bildirmek isterim sonra öfkelenip üzülmeyin benim gibi hayırlı günler dilerim

 3. nevzat yenihayat diyor ki:

  Sn.Kadir bey,
  01.07.1955 doğumluyum, ilk sigortalılık tarihim, 01.10.1983, isteğe bağlı sigortalılık tarihim, 01.01.2006
  isteğe bağlı sigortaya geçtiğin tarihe kadar ki günüm,2268.dir. 01.10.2008 tarihinden itibaren, bağkurlu sayıldığımızdan, bu tarihten önceki isteğe bağlı sigortalık süreleride bağkurdan mı sayılacak?ilk sigortalı oluş tarihime göre, kısmi emekli olma şartımı 55 yaşımı doldurduğum, 01.07.2010 tarihinde kazanıyorum,bu durumda, isteğe bağlı olarak ssk.ya ödediğim, 01.10.2008 e kadarki günlerde bağkurlu sayılsa bile, ssk.ya ödediğim gün sayısı daha fazla olduğundan, ssk.dan kısmi emeklilik başvurusunu yapabilirmiyim. cevabınız için şimdiden teşekkürler
  Nevzat,

 4. Kadir diyor ki:

  Neşe, bir işyerinde çalışırken istege baglı ssk yapılamaz, bu durumda bildigimiz sigortalı olarak çalışması gerekir.

  Firma daha az prim ödemek adına böyle bir yola gitmiş sanırım.

  Fakat halen priminizi ödemiyorsa annenizin çalıştıgı firmanın bulunduğu ilçede yer alan ssk ilçe müdürlüklerine gidip şikayette bulunması lazım.

  İhmal etmeden hemen ssk’ya başvurmanızı öneririm.

 5. neşe ay diyor ki:

  annemin 02,24,1993 tarih girişli isteğe bağlı sigorta yapıldı işyeri tarafından fakat hiç pirim ödenmediğini ögrendik sigorta kartını iş verene araştırma yapması için verdik fakat sonuç alamadık annem yin aynı işyerinde çalışıyor neyapa biliriz.

 6. Kadir diyor ki:

  Özkan, evet 2008 olacak ben de dalgınlıkla öyle yazmışım. Ben de demekki gece yazmışım bu yazıyı :=)

  İstege bağlı sigortalısını iptal etme derken, bağkura gidince kaydını sildirmen için hiç borcun olmamış olması gerekiyor. E orada bir ay borçlu gözüküyorsan en iyisi o parayı yatırmamak, zaten o günler bagkura gidiyor zaten sen bagkura gün gitmesini istemiyorsun o yüzden öyle söyledim.

  Bir de burada insanları açıkça tam bilgilendirdiklerini sanmıyorum. Aynı zamanda insanların aşkı memnunu takip ettiği kadar bu tür hakları konusunda ilgili, bilgili olsalar eminim daha güzel olur.

 7. Ozkan diyor ki:

  kadir cok güzel bir yazı eline sağlık.
  iki şey var soracağım,

  1. bahsettiğin tarih 1.10.2009 değil, 1.10.2008 olmayacak mı? (patronumuz hiç bağkur kaydı yaptırmamış, kendisine gelen cağrıda 1.10.2008 itibariyle bağkura giriş yapabileceği yazıyordu, bu tarih oradan aklımda kaldı

  2. bahsettiğin son şeyi anlamadım (saat su an geç belki ondandır) isteğe bağlı sigortasını yatırarak kalan günlerini doldurup emekli olacak bir kişi dediğin gibi isteğe bağlı sigortalılığını iptal ederse nasıl emekli olacak?

  arz ederim :))

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*