Kapitalizmi öldürmek

Malumunuz bir ara Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Starbucks’ı basmıştı. Bunun da nedeni pahalı kahve istemiyorlarmış. Hoş yıllardır orada bulunan orta kantin çok ucuzmuş gibi oraya ses etmezken uluslararası bir kahve zinciri okula gelince yaygarayı kopardılar. O sıralar ben de http://starbucksdestek.blogspot.com/ adında bir blogda 3H hareketi’nden arkadaşların yapmış olduğu birkaç çalışmayı eklemiştim. O sıralar facebook sayfalarımızda da güzel mesajlar geliyordu. Bir arkadaşımızın yazdığının ekran görüntüsünü almıştım.

Arada kaybolmasın

, blogumuz olan entelektuel.com‘da bunu paylaşalım.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

  1. Barış Atasoy diyor ki:

    “Pahalı kahve istememek” saçma bir gerekçe cidden – pahalıysa içmezsin. Öte yandan, “uluslararası kahve zincirlerinin yerel kahvehaneleri öldürmesi” gibi bir gerekçeyle çıksalar, destekler miydin?
    Ben desteklerdim, ama sonra düşünürdüm: İstanbul’ da bile, doğru dürüst Türk kahvesi yapan kaç yer var?
    Bunu da geçelim, daha çok bozulduğum birşeyi söyleyeyim: günde 2 demlik çay içiyorum ve muhtemelen bu konuda yalnız değilim. Ama Türkiye’de, kahvede içtiğin çaya verdiğin parayı bile, 5 milyona aldığın yarım litrelik Starbucks kahveye oranlasan, daha fazla para veriyorsun! Türkiye’de filtre kahveyi marketten aldığında, çaya oranla 5 kat kadar daha fazla ödüyorsun; ama kahveden çok daha fazla çay tüketilen bir ülke, sana yarım litrelik karton bardakta, Starbucks’tan daha ucuza çay sağlayabilen bir işletmeye sahip değil. Burada ciddi bir çarpıklık var.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*