Kılıçdaroğlu o zaman halka güvensin

“Bence başörtüsü anayasal bir sorun değildir. Çünkü başörtüsü temel insan hakları çerçevesinde ele alınmalıdır. Mesele Anayasa Mahkemesi’ine taşınmamalıydı. Bu, kamuoyunun kendi arasında halledeceği bir meselenin ötesine geçmemeliydi. İnsanların inanç özgürlüğü sadece kendini bağlar. Giyim kuşam tarzları da öyle. Ancak ne yazık ki konu AKP Hükümeti’nce siyasi mesele haline getirildiği için biz de bu konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürmek zorunda kaldık. Halbuki sorunu çözecek yetkili merci ne Anayasa Mahkemesi, ne de TBMM’dir. Sorunu çözecek tek bir merci vardır. O da halkın kendisidir!”

Demiş Kılıçdaroğlu. Şimdi bu cümlenin ilk kısmı çok doğru. Konu insan hakları bağlamında tartışılmalı. Bir insanın giyimine karışılması konusu esas olan ve bunun olmaması gerektiğini Kılıçdaroğlu bile bunun bu şekilde savunulması gerektiğini söylüyor.

Peki Kılıçdaroğlu’nun yanıldığı nokta ne?

Kılıçdaroğlunun yanıldığı nokta AKP’nin bunu siyasi bir mesele haline getirmiş olmasıdır. ÖZ itibariyle bu sorun AKP döneminde başlamadı, daha önceki dönemlerde başlamış bir sorunu AKP çözmek istiyor ve bunu beyan etmişti. AKP şayet bu konuyu siyasi bir mesele olarak ele alsaydı eminim şu an anayasa için çabalamaz bütün gücünü bu konu üzerine harcardı ve CHP’nin şu an ittifak içinde olduğu MHP’nin de oylarının yarısını alır %47 değil %60 oy ile iktidara gelirdi.

Bu ülkede kendisinin de hak verdiği  bir sorun var. Ne akla ne mantıga sıgan bir sorun. Hal böyle iken Kılıçdaroğlu neden bu sorunu çözmek için bir adım atmıyor? Sorunun çözümünü AKP’ye bırakmak yerine neden CHP hiç bir şey yapmıyor? Başörtülüler Türkiye Cumhuriyeti Seçmeni değil mi?

Başörtüsü konusunda halka güvenilmesi gerektiğini belirtmiş olan Kılıçdaroğlu sanırım hiç sokağa çıkmıyor. Halkın büyük  çoğunluğu bir çogunluğu, vicdan sahibi insanlar bu sorunun çözülmesini istiyorlar. Fakat Kılıçdaroğlu’na göre halk deninde illa referandum geliyorsa onu bir kere unutsun. Zira %100 olarak yasagın kaldırımasına yönelik bir karar çıksa dahi bireysel hak ve özgürlüklerin referanduma götürülemeyeceğini umarım kendisi de biliyordur.

Tabi böyle yapmakla CHP bu başörtülü seçmenden oy alacağını sanıyorsa yanılıyor. CHP denilen partide önder sav ve canan arıtman gibi “kişilik”ler olursa CHP daha çok oy bekler.

Alıntı bölümü için : http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yukselir/2010/04/21/kilicdaroglu_biyigina_mi_tukurdu_yoksa_sakalina_mi

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

5 comments

 1. Kadir diyor ki:

  onaylanmayan mesaj yok diyor.

 2. Ahmet uysal diyor ki:

  iyide benim diger yorumum nerde?

 3. Ahmet uysal diyor ki:

  cizgiden bahsetmissiniz,

  Başbakan Erdoğan’ın “Kriz teğet geçti, hamdolsun” sözlerini türkü yapan 3 kardeş hakkında “Başbakan’a hakaret” suçundan soruşturma başlatıldı.Başbakan’ın avukatlarının şikâyetiyle haklarında soruşturma başlatıldığını söyleyen Kubilay Duman….

  Kriz teğet geçti hamdolsun

  Avutulduk oyuncaktan bebekten,
  Kevgir oldu halk çuvaldız yemekten,
  Ürküyoruz derdimizi demekten,
  Kriz teğet geçti bizi hamdolsun.

  Halkı sardı fakirliğin korkusu,
  Çığ gibi büyüdü işsiz ordusu,
  Mutfaktadır fatma ananın sancısı,
  Kriz teğet geçti bizi hamdolsun.

 4. Kadir diyor ki:

  Ahmet uysal,

  Hadi başörtüsü siyasal bir simge olsun. Siyasal simge olmasını sağlayan kişi şimdiki başbakan mıdır? Hayır. Erbakan’dır. Şimdiki başbakanın çizgisi ile Erbakan’ın çizgisi bir midir? Değildir.

  Daha önce başörtüsünün sorun olmaması güzeldi, fakat ne olduysa oldu artık birilerine sorun geliyor.

  Hoşgörü demişsiniz, Acaba hoşgörüyü CHP’li Canan Arıtman, Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal gibi vekillerin lugatında var mı bilmek isterim.

  Ayrıca hoşgörü ile olacak iş değil bu.

  Kanun devletinde kimse kimseyi hoş görmek durumunda değildir. Kanunlar çerçevesinde size verilmiş haklarınızı başkaları hoş görsün ya da görmesin kullanmak herkesin hakkıdır.

 5. ahmetuysal diyor ki:

  yukardaki kilicdaroglu yazisini birkackere okumanizi tavsiye ederim.cunku anlasilmamis.referandumdan bahsedilmiyor,o yone cekilecek bir kelimede yok,nasil refah partisi basa gelmeden once turban okullarda serbestti,ayni o sekilde serbest olacak halk birbirine tahammul eder,halkin cogu bloglarda entel takilip ona buna hakaret eedenler gibi degil.
  bu ulkede zamaninda hosgoru vardi.sorunun cozumunun ismide hosgorudur.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*