Liberalizm ne değildir?

“Liberalizm hiçbir zaman dünyevi hayatın bir felsefesi olmaktan daha fazla bir şey gibi görünmemiştir. Onun öğrettiği şey, sadece dünyevi eylemle veya eylemden kaçınmayla ilgilidir. Liberalizm, hiçbir zaman, insanın en son veya en büyük sırlarını ortaya çıkartmayı iddia etmemiştir. Liberalizm karşıtı öğretiler her şeyi vaat eder. Bu öğretiler, mutluluğu ve manevi huzuru vaat ederler; sanki insan, onlar olmaksızın bu derece kutsallaştırılabiliyormuş gibi. Sadece tek şey açıktır; onların ideal sosyal sistemleri altında malların arzı hatırı sayılır ölçüde azalacaktır. Liberalizm yerini doldurması için önerilen şeylerin değeri, en azından, birbirinden farklıdır.” *

İslam ve Liberalizm konularının hararetli olduğu dönemlerde bu paragrafa yakın bir cevabı Atilla YAYLA hocamız da cevaplamıştı.

* Ludwig Von Mises, Sosyalizm, Ankara: Liberte, 2007, s. 29.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

3 comments

 1. ahmet ihsan diyor ki:

  merhaba Kadir abi,

  şaşıracaksın belki ama ben sosyalizmi okumadım henüz :) kitaplığımda duruyor, yaza saklıyorum. ama mail atarsan üzerine düşünme imkanım olur, güzel olur benim için de:)

 2. amarat diyor ki:

  Ahmet merhaba, Esasında benim bu kitabın başlarında sormak istedigim bir kaç cümle var. Bunu yarın sabah sana mail atsam olur mu? Mises’ci olarak Ünsal abiye mail atacaktım ama maili çökmüş sanırım.

 3. ahmet ihsan diyor ki:

  üstad mises ne güzel özetlemiş…

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*