Otellerde iftar yapmayın

Malumunuz ramazanın gelmesiyle bir çok şirket çalışanlarının moral ve motivasyonunu yükseltmek için çeşitli otellerde iftar yemekleri vermektedirler.Bu iftarlarda şirket sahiplerinden ALLAH razı olsun genelde sakınmayıp şirketin bütçesinin el verdiği en iyi otelde iftar vermeye çalışırlar.

Fakat bu seneki iftar yemeği biraz daha pahalı oluyor. Bunun nedenide 15 Temmuz 2009  tarihinde Resmi gazete’de yayınlanan 3 satırlık bir kanun maddesi. İşte görüyorsunuz, 3 satırlık kanun maddesi insanın cebini nasıl etkiliyor.

Kanun maddesi diyor ki;

MADDE 3 – 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Kararnamenin eki (II) sayılı listenin “B) DİĞER MAL VE HİZMETLER” bölümünün 24 üncü sırasında yer alan “lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde” ibaresinden sonra gelmek üzere “(birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar hariç)” ibaresi eklenmiştir.

Yani sizin şirketiniz normal bir lokantada iftar vermek yerine ;

1. birinci sınıf lokanta ruhsatı yada işletme belgesine sahip yerler

2. üç yıldız ve üzeri oteller

3. tatil köyleri,

4. ve benzeri tesislerin

bünyesindeki lokantalarda bir iftar verirse firma kdvsini %8 yerine %18 ödeyecektir.

Farzı misal; 10.000 TL + 800 TL kdv = 10.800 TL tutan bir yemek 15 Temmuzdan itibaren 10.000 TL + 1.800 TL = 11.800 TL ödeyerek yaklaşık yüzde 10 ‘lık bir zamlı iftar vermiş olacak.

Fakat bunu devlete çok görmemek lazım.

Devletteki mantık şu. Eğer bu adam bu tatil köyü, 1. sınıfı otele ya da 4-5 yıldızlı otele yemeğe gidiyorsa bunda para gani. Bana verdiği para ona koymaz mantığı içerisinde.

Devletten zaten başka düşünce beklemek yanlış olacaktır. Nasıl gelir vergisinde çok fazla kazanandan artan vergi dilimi uyguluyor, lüks araba alanlardan alınan ötvlerin tutarları daha fazla oluyorsa elbette daha iyi yerde yemek yiyenden de daha fazla vergi almasının gerekli olduğunu düşünüyor. Ha yemeklerde şimdili ötv yok, belli mi olur belki yakın zaman içerisinde her yerde kdv %18 olur üzerine de bir ötv eklerler.

Bu arada büyük otellerin çok dolu olduğunu düşünüyor devlet baba, emin olun, Eminönü’nde bulunan balık ekmekçilerin bir günde kazandığının yarısını dahi kazanmıyorlardır. Ayrıca balık ekmekçiler gibi fiş ya da fatura istediğinizde size ahmakça cevaplar vermeyecekler ve kazandıkları kazanç vergilendirilerek ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Vergi sistemi içerisinde bulunanları cezalandırmayı maharet sayan, kaçak çalışanları ise, biz bunların kökünü kuruturuz ama o zaman da ülke ayakta kalamaz mantığı içerisinde var olan bir devlet düşüncesi olduğu sürede bu ülkeden hayır beklemeyin.

Sinirlendim yine bak.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

  1. ebuzer diyor ki:

    tamam yapmayalım, yeter ki siz sinirlenmeyin…
    :))

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*