Pilli siteleri ve devletin vergi çılğınlıgı

Malumunuz Pilli.com adında bir site var.Bu sitenin bünyesinde http://www.pilli.com/siteler adresinden de görüleceği üzere 11 adet site yer almakta.Bu sitelerin içeriğini tamamiyle hafif.org’a üye olan kişiler oluşturmakta.

Pilli.com sitesi ise gerek adsense gerekse diğer reklam kanallarından elde etmiş olduğu reklam gelirleri kendi sitelerine içerik oluşturan kişiler ile paylaşmaktadır. Açıkçası bunu nasıl yaptığını bilmiyorum, araştırılırsa eminim bu bulunur.

Pilli.com üyesi olarak örnek verelim bildirgeç.org sitesinde yazılarınızdan dolayı bir miktar para kazandınız. Fakat bu kazanılan parayı alabilmek için piilli.com’a fatura kesmesi lazım. Şayet kişiler Pilli.Com’a fatura kesemiyorsa Pilli şirketi bu para vereceği blogcular adına Stopaj kesintisi yapıp geri kalan parayı sizin hesabınıza yatırıyor.

Örnek verelim daha açıklayıcı olsun. Log dergisinden Volkan Yılmaz isimli arkadaş Pilli.Com’dan  25,40 TL kazanmış.

“pillinetwork sitelerinde yazılarınızdan kazandığınız 21.2914$, 1.477YTL/$ kurundan hesaplanmış %17 stopaj ve havale/EFT masrafı (6.0474 YTL) düşülerek toplam 21.2914$ x 1.477YTL/$ – 6.0474YTL = 25.40YTL banka hesabınıza yatırılmıştır.

Yani burada Volkan Yılmaz isimli arkadaş Pilli.Com şirketine fatura kesemediği için Pilli.Com sitesi Volkan Yılmaz’ın elde etmiş olduğu 31,45 TL üzerinden %17 Stopaj kesintisi yapmış ve kalan parayı Volkan’ın hesabına ödemiştir.

Aklınıza Pilli.Com’un bu parayı hiç edip kendi cebine indiragandi yapabileceği aklınıza geliyorsa bunun olamayacağını size temin edebilirim. Zira Pilli.Com şirketi  izleyen ayın 23. Akşamına kadar bu kesintileri Muhtasar beyanname ile beyan edip, blogculardan kesmiş olduğu parayı en geç ayın 26sına kadar ödemekle mükelleftir. Ödemesse artık kendisinin bileceği iştir. Devlet kucaklaya kucalaya ödettirir.

Burada olay blogcunun var olan hizmetinin vergilendirilmiş olması ve kayıt altına alınmış olmasıdır. Örneğin bir şirket olarak pilli.com bir kasabada bir halı görse ve bunu şirketin genel merkezinin duvarına asıp şark köşesi oluşturmak istese, köylü vatandaşımız fatura kesemeyecegi için pilli.com şirketi hemen bir gider pusulası hazırlayıp, pusulanın arkasına halıyı aldığı köylünün kimlik bilgilerini yazıp köyde bulunan bir halının şirket bünyesine girmesiyle kayıt altına alınması sağlanmıştır.

Esasında buradaki esas unsur devlet denen koskoca bir gücün blogcuların bu tarz küçük gelirlerinden vergiler kesmektir. Hoş devlet denen güç maaş ile çalışan işçilerden de %35’lere varan bir gelir vergisi kesintisi yapmaktadır. Fakat burada bir istisna olması gerekliliği apaçık ortadadır.

Asgari ücretliden bile vergi alan devlet blogculardan da gelir vergisi keserek acaba hazinenin kasasını ne kadar doldurur bilinmez ama Pilli.Com’un muhasebecisinin muhtasar vergisi beyannamesini şahsen doldurmak istemezdim. O kadar kişinin adını umarım tek tek yazmıyorlardır beyannameye.

İyi çalışmalar

Kadir

S.m.m.m.

Not: Devlet bir çok oranda gelir vergisi kesmektedir. Bunların oranları şu şekildedir. http://www.kpmgvergi.com/tr-tr/PratikBilgiler/vergimevzuatibilgileri/oranlar/Pages/GelirVergisiStopajOranlari.aspx

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

  1. ÖZKAN diyor ki:

    kadir süper bir yazı, çok güzel bir uç örnek olmuş..
    beyannamede ücret ve ücret sayılan ödemeler dısındakiler yazılıyo evet, acaba kolay bir yolu mu var :)
    gerçekten düşünmek istemiorum muhtasar beyannamenin arka kısmını :)

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*