sel felaketi bir de mali felaket olmasın

Yağmur suyundan insanların boğulduğu güzide ülkemizde giden 31 kişi herkesin yüreğini dağlasa, orta direğin ticari zararı herkesin içini burksa da, hayat da devam ediyor. Sel felaketinde özellikle ticari vesikalarını, resmi defterlerini kaybeden vergi mükellefleri, zaman geçirmeden gerekli başvuruları yapmazlarsa ileride kendilerinden bu belgeler istendiğinde ibraz etmemeleri tehlikesiyle karşı karşıya. Bu gerekli başvurular şu linkte. Bu konuda umarım zarar görenlerin muhasebecileri, mali müşavirleri gerekli yönlendirmeleri yapar.

Önemli diğer bir konu da ölenlerin geride bıraktıkları yakınları ile ilgili. İlgili kanunlar gereği işe giderken serviste boğulan  7 bayan kardeşimiz de, TIR parkında TIRların içinde uyuyan TIR şoförleri de “iş kazası” geçirmiş sayılıyor. Ve ölüm nedeni bu olduğu için yakınlarına iş kazası sonucu ölüm nedeniyle aylık bağlanıyor. Gerekli gün ve primi sağlamışsa rahmetliler, yakınları aynı zamanda bir de ölüm aylığı alabiliyor.

Giden gitti, ama hayat devam ediyor madem, yapılması gerekenler soğukkanlı bir şekilde yerine getirilmeli..

Sahi, saydığım bu işçilerin Sigorta karşısında haklarını saydık ama, acaba sigortalı mı çalışıyorlardı? Yük taşınan kapısız camsız bir minibüste işe götürülen kadınların sigortasız çalıştığını duysak hangimiz şaşırırız?

4 comments

 1. amarat diyor ki:

  Hadi bir bilgide ben vereyim.
  İşyeri selden etkilenen kişiler kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilirler. Bu kısa çalışma ödeneğini bir ara yazmak lazım blogumuza.

 2. ilker diyor ki:

  Yazınız için teşekkürler. Buna ek olarak, İhraç kayıtlı mal alıp, ihracat yapan mükellefler için, 3065 Sayılı KDV Kanununun 11-c bendinde belirtildi üzere 3 ay süreleri vardır. Fakat sel bölgesi, 213 sayılı VUK un 13.maddesinde mücbir sebep sayıldığı için, ihracatı yapan firmalar için, Mali İdare Ek 3 ay daha verdi, bu süre için başvurular, normal 3 aylık sürenin bitişini takip eden 15 gün içinde, ilgilerin dilekçe ile ilgili vergi dairelerine ibrazını gerektirmektedir.

 3. bgokhan diyor ki:

  evet hayat bi’ şekilde devam ediyor. dediğiniz gibi bu işçilerin sigortasız çalışıyor olması maalesef bizi şaşırtmaz bile. bazen (bilhassa bu tip felaketlerden sonra) nasıl bir ülkede yaşadığımızı düşünüyorum. herşek karışık insanın sinirini bozacak kadar karışık hemde. sistemsizlik sistem olmuş; ne vergide ne hukukta ne siyasette medeni (modern demiyorum) bir yapılanma yapılmıyor ya da yapılamıyor artık. herşeyimiz günübirlik. ve biz 7o küsür milyon vallahi iyi bile yaşıyoruz bu kaosta.

 4. Ozkan diyor ki:

  SEL FELAKETİ NEDENİYLE ZARAR GÖREN MÜKELLEFLERİN VADESİ 8-30 EYLÜL 2009 TARİHLERİNE RASTLAYAN VERGİ VE CEZALARININ ÖDEME SÜRELERİ VADE TARİHLERİNDEN İTİBAREN 1 AY SÜREYLE UZATILDI. -SÖZ KONUSU MÜKELLEFLERE, 8 EYLÜL’DE BAŞLAYIP 30 EYLÜL’E KADAR VERMELERİ GEREKEN BEYANNAMELERİNİ, EKİM AYINDA VERİLECEK BEYANNAMELER İLE BİRLİKTE VERME İMKANI DA GETİRİLDİ

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*