serbest piyasa ve futbola nba modeli

 öncelikle nbade ki sistemin ne oldugunu anlamak için salary capın ne oldugunu anlamamız gerekiyor, bu sistemle serbest piyasanın önüne geçiliyor ve siz normal şartlarda bir basketçiye zilyon dolar vermek isteseniz dahi buengellenip sizin bütçeniz gibi çeşitli kriterlere bakıp buna göre x dolar ödemenize izin veriliyor.yani parayı verecek kişi, basket klubü razı, parayı alacak razı, o basketçiyi takımında görmekten mutluluk duyacak seyirci razı ama devlet razı değil, ki devlet denilen olgu vergiyi tam alıp istisnalar getirmese ooo verginin alasını alır, esasında boylece hazine kaybı gibi deli saçması kavramlar ortadan kalkar.neyse biz entryimize dönelim.

şimdi kendisini cidden çok sevdigim bir bakandır, eski çalışma ve sosyal güvenlik bakanı murat başesgioğlu fakat sosyal devlet sisteminde çeşitli başarılara adım atmış bu bakan şimdilerde spor bakanlıgı yapmakta ve bugunlerde şöyle bir söz etmiş.

"amerikan profesyonel basketbol ligi (nba) modelinin türkiye’de en kısa zamanda uygulanması gerektiğini söyledi.

turkcell süper lig’de takımlar arasında maddi açıdan çok büyük farklar olduğunu belirten bakan başesgioğlu, "bu fark yüzünden kulüpler arasındaki yarış hiç adil olmuyor." dedi.

nba sisteminin en kısa zamanda türkiye’de uygulamaya geçirilmesi için çalışmaların başlatıldığı ve kulüpler yasasının hazırlandığına değinen başesgioğlu, "nba’de kulüplerin belli bir harcama yetkisi bulunuyor. herkes istediği gibi sporcu transferine para harcayamayacak. transfere üst tavan konulacak. bu tavan üzerine çıkıldığında transfer yapılamayacak. kulüpler bütçelerinin ancak yüzde 30-40’ını transfere ayırabilecek. bu sistemi ülkemizde de uygulayacağız. türkiye’de yabancı transfere çok para harcanmakta. kulüplerimizin altyapısından eskisi gibi oyuncu yetişmiyor. bu yüzden nba modelini uygulamak arzusundayız." diye konuştu"

ayrıca bu sistemi uefa başkanı michel platinide istiyormuş.böylelikle anlıyoruzki serbest piyasa karşıtı insanlar sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde.

düşünüyorum da acaba bakan futbolculara verilen paraların türkiye içerisinde kalmayıp yurtdışına gitmesindne ve cari açıgımızın fazla vermesinden falan mı korkuyor? yoksa bunun akla mantıga uygun hiç bir yanı yok.

bir diğer neden türk futbolcularını korumak desen, iyi o zaman türk futbolcusu izleyecegiz diye biz son yıllarda ülkemize gelen futbolcuları sadece tv den izlemekle yetinip bu büyük hazzı, yeni dünya düzeninde toplumların afyonunu ülkemizden eksik edelim, ha bak bu olaiblir afyon mafyon ters işler bunlar bize malum.

klüplerin eskisi gibi futbolcu yetiştirmedigi söyleniyorda bunu duyan sanki türkiyedeki bütün futbol takımlarının kaleleri zaptedilmiş, tersanelerine pardon klüp binalarına girilmiş sanır.bilakis yabancılar birinci ligdedir ki yabancı futbolcu bu ülkeye gelebildigine göre demekki bu ülkedeki futbolculardan kalitelidir ve hak etmiştir ayrıca bu ülkeye gelmesi ile birlikte kendi takım arkadalarına örnek olabilitesi yüksek bir futboolcu olup ülke futbolunun know howunu arttıracak adımlara teşkil edebilir.

bir diğer eleştiri ise türkiyedeki klüpler arasındaki mali farklılıklar, yani buna ohannesburg demekten başka bir şey demiyorum, efendim bu sözün doğrusu biz futbolda çok güçlü takım istemiyoruz, bak küçük takımlar fakir sen de zengin olsan dahi fakir gibi görünmelisin, paran var diye istedigin futbolcuyu alamassın kardeşim, çünkü bu ülkede o futbolcuları alamayacak hatta o futbolcuyu rüyasında gören futbolcular var, toplumun hayal dünyası ile oynamamak demekten başka bir deli saçması değildir.

boyle bir durumda eşitlik zenginlikte değil fakirlikte olacaktır.örnek vermek gerekirse fenerbahçe ya da galatasaray parası var ama bu parayı harcayamayacak fakir gibi davranıp anakragücüme gidiyor böyle yaşamak isimli futbol klübüyle bir davranış sergilemesini beklemektir ki bu hodbinliktir, hıncallıktır.özet ülkede diger durumlarda taşanan zenginlikte değil fakirlikte eşitlik sağlamaktır.

zaten hali hazırda bu sistemin saçmalıgını futbol klüpleri yerine insanlara uyarlayarak düşünebiliriz.bir yanda aziz yıldırım var parası var adam istedigi arabayı alabiliyor bir yanda ben varım ben işte honda civic yeni modellerini alsam mı diye düşünüyorum, ha bu noktada benim bmw x6 alma gücümün olmaması aziz yıldırımı neden baglasınki, o alsın x6 yı ki ben galeride görünce içeri girip bakamıyorum ama sokakta görürsem belki kafayı uzatıp içine falan bakarım.

bir saçmalıkta zengin klüplere bakıyorsun kaç senelik, ha hemen vefa takımını örnek vermeyin, vurmayın etmeyin a dostlar, demekki vefa iyi yönetilemedi o yüzden bugun bu durumda, fenerbahçe ise bir oy farkla seçilmiş bir başkanla neler yaptı görüyoruz.

işte tüm bu sonuçlar neticesinde devletin futbol takımlarına bunu demesi deli saçmasıdır hali hazırda çeşitli futbol klüplerimizin imkb de işlem görüldügü unutulmuştur.bir nevi sabancı holdinge sen şu yatırımlara şundna fazla para verme demekle birdir.

son söz:umarım bu ülkedeki yeni nesil siyasetçiler uzmanlık alanları oldugu kadar gneiş bir entelektüel bilgi birikimi olup hayatın çok farklı kulvarlarından beslenen insanlar olur.

okuma listesi :

http://www.sporx.com/…?type=1&kategori=40&go=118101

http://www.zaman.com.tr/…5&title=futbola-nba-modeli

(bkz: salary cap)
(bkz: #10100433)


entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*