TSK’nın sabrının sınırı ve Kazım Karabekir Paşa

Bugün ülkemizin Genelkurmay komutanı yine hiddetli hiddetli konuşmak için basını karşısına toplamış. Bizim basın zaten yıldızı bol kişilerin konuşmalarına bayılıyor. Aynı anda Başbakan konuşsa ve bir kişinin toplantısı için seçim yapılması istenilse bir çok gazeteci başbakan yerine genelkurmay başkanın toplantısını seçer.

Bugün Genelkurmay başkanımız balyoz darbe harekatı hakkında bilgiler verdi. Olayın neden bugün çıkarıldığını ve kimin, nasıl çıkardığını araştırdıklarını halen incelemede bulunan dosyaların var olduğunu ilk kez kamuoyu ile paylaştı.

Esasında genelkurmayın merak etti sorular ile kamuoyunun merak ettiği sorular birbirleri ile paralel değil. Genelkurmay başkanlığı neden bu planların şimdi çıkarıldığını merak ederken kamuoyu bunun doğru olup olmadığını merak ediyor.

Bu kamuoyu bu darbe planlarını yapan kişilerin cezasının ne olacağını düşünürken genelkurmay ise bilgi sızdıran kişinin kim olduğunu araştırıyor.

Açıkçası bu iki unsur dışında halkın daha çok merak ettiği soru işaretleri var. Genelkurmay başkanının ordumuzun savaşırken ALLAH ALLAH nidaları ile savaştığını söylerken, bu ordunun Peygamber ordusu olduğunu söylerken, Türkiye Emekli Subaylar Derneği’nden emekli bir paşanın ” TSK, peygamber ocağı değildir. “(1) sözünü unutmuş değiliz.

Genelkurmay başkanı konuşmasında Kazım Karabekir Paşa’nın bir sözünü bizlere hatırlatıyor.  ‘Vatandaş! yanlış bilgi felaket kaynağıdır. her işin evvela hakikatini ara ve öğren, sonra münakaşasını istediğin gibi yap”(2)

Genelkurmayın bu hatırlatmasına karşılık biz de kendisine şu hatırlatmayı bulunuyoruz.  Yeni Meclise Erzurum’dan mebus seçilen Kâzım Karabekir Paşa, ordu hizmetini tercih edeceğini söyleyerek istifa etmiş, İstanbul’daki Birinci Ordu Müfettişliğine atanmıştı. (3) İşte bizler de genelkurmaya Kazım Karabekir Paşa’nın bu davranışını askerlerine hatırlatmasını ve siyaset ile ilgilenecek olanların buna göre kendilerine bir yol haritası çizmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.

1. http://www.tumgazeteler.com/?a=1227568

2. http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=944390&title=basbug-tsknin-sabrinin-siniri-var

3. http://derinsular.com/kitap/tarih/1923-cankayasinin-muhalefete-tavri-aydemir/

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*