Türkiye’nin düşünce kuruluşu eksikliği ve dünyanın en çok okunan kitapları

Geçenlerde entelektuel.com’da da yazıları yayımlanan İsmail arkadaşımız neden Türkiye’de yeterince düşünce kuruluşu yok diye hayıflanırken gördüm. Bu hayıflanmasından sonra bu konuyu biraz araştırdım ve Mısır, Irak ve Filistin gibi ülkelerde dahi bizden kat be kat fazla düşünce kuruluşunun olduğunu öğrendim.

İhsan Dağı da aşağıdaki twiti göndermiş. Dünyanın En Etkili 100 Düşünce Kuruluşunda Türkiye’den Tesev ve LDT girebilmiş. Zaten düşünce kuruluşumuz oldukça az olanlardan da etkili olabileni sadece iki tane. Malesef bizde yeterince düşünce kuruluşu olmayınca bizleri yönetenleri de bizleri de yabancı düşünce kuruluşları etkiliyor.

Şimdi vereceğim örnek doğrusu güzel bir örnek değil ama bir anoloji yapmamıza yeter diye düşünüyorum.  Aşağıda görselleştirme sitesi olan visual.ly sitesinde yer alan çalışma gördüm. bkz: http://visual.ly/top-10-most-read-books-world Çalışmada dünyada en çok okunmuş 10 kitap yer almakta ve birinci sırada İncil yer almakta.

Şimdi bir müslüman olarak şunu soruyorum. Dünyada 27 milyondan daha mı az kuran var? Burada son elli yılda satılan kitap adedi baz alınarak yapılmış bir çalışma ve son elli yılda 27 milyondan daha az kuran okunduğunu kim söylerse inanmam. Belki de adamların gayesi bizim buna inanmamız da değildir. Daha da doğrusu biz neden bu tür çalışmaları kendimiz yapamıyoruz? Bunu yapacak araştırmacılarımız yok veya varsa neden bunları yapmıyor

buy generic levitra

, veya yapıyorsa neden bunu pazarlayamıyor? Bence artık bütünleşik çalışma zamanı. Herkes kendi yaptığı işi en iyi şekilde yaparak bir çalışma yapılmalı ve nasıl aşağıdaki listede Kuran-ı Kerim’in adı yer alması gerekirken yoksa başka yerlerde de olmamız gerekirken bizi listeye almayanlara karşı kendimiz bir cevap vermeliyiz.

Siz de düşüncelerinizi yorumlarınızı aşağıda belirtirseniz sevinirim.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*