Varan turizm servis rezaleti

25 Eylül 2011 Pazar günü Ankara’daki kısa zamanlı bir işimden dolayı İstanbul’dan Ankara’ya Anadolu Jet ile uçtum. Dönüş yolunda ise otobüs firmalarını seçtim. İlk önce Ulusoy’un numarasını aradım fakat kendilerinde bilet kalmadığını söylemelerine binaen ben de Varan Turizm’den biletimi aldım.

Etrafınıza kaliteli otobüs firmalarını sayın diye sorsanız herkesin diyeceği ilk firmalardan birisi Ulusoy sonrasında da Varan gelir. Yaklaşık 2 ay önce yine bir Ankara dönüşünde Metro Turizm’in otobüsünün bozulması ve hiç kimsenin bizlerle ilgilenmemesine binaen bu sefer Varan’ı seçtim.

 

 

 

Varan Seyahat’in Ankara-İstanbul arası yolculuğu aksiliklerle başladı. En kötü firmaların bile otobüslerinde dahi koltuk arkası kişiye özel televizyon ve internet bağlantısı bulunmaktadır. Maalesef Varan’da ne bu televizyonlar çalışıyor ne de internet bağlantısı bulunmakta. Bunlar esasında 6 saatlik yolculuk için kabul edilebilir durumlar.

İşin ilginç olan yanı ise Varan’ın “Yol Boyunca” ismindeki yolculuk dergisinde yer alan servis güzergâhlarındaki sorun oluşturdu. Daha önceleri Harem ve Esenler’e giren firmalara karşın Varan

cipro Rezeptfrei Kaufen

, Anadolu yakasında 2 ve Avrupa yakasında 2 kere durmakta. İstanbul için 5 saat 15 dakika demelerine karşın bu 5 saat 15 dakika sadece İstanbul’da ilk durakları olan yer için geçerli. Esenler otogarına gitmek istiyorsanız 5 değil 6 saat olarak kendinizi ayarlamanız gerekmekte. Bütün planlarınızı 5 saate göre ayarladıysanız bazı sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. 18:00 otobüsünüz 23:15 yerine 24:15’de Esenler’e ancak varır ve servislerin Esenler otogarından değil de Alibeyköy’de bulunan duraktan hizmet verdiğini bu yüzden servisi kullanamayacağınızı size söylemeleri gibi.

Firma yetkilileri bunu söylediklerini iddia etseler dahi ben bunu duymadım. Ayrıca yan tarafta görmüş olduğunuz Eylül 2011’e ait Varan Yolculuk dergisinde servislerin Otogar’dan kalktığı gözükmekte.
Bütün bu aksilikler sonrasında Varan’ı kullanır mıyım? Zorda kalmadıkça asla kullanmam. Bundan sonra Anadolu Turizm’i deneyeceğim.

Not: İstanbul-Ankara hızlı treni bir an önce bitse de biz bu anlayışsız otobüs firmalarından biran evvel kurtulsak.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

4 comments

 1. […] Varan turizm servis rezaleti […]

 2. Faize Deniz Mardin diyor ki:

  Ne yazıkki ben de varan turizmin hizmetlerindeki kotulesmeyle karsı karsıya geldim. tam olarak ne amandır bu durum soz konusu bilemiyorum ama el degistirmesi kesinlikle bir artı saglamadıgı kesin. Son derece kotu durumdaki bir otobusle ankara-istanbul gidis donus yolculugu yapmak zorunda kaldım.
  daha once ozellikle olu olmadıgını sordugum internet baglantısı olan otobus secmeme ragmen , hem boyle bir hizmet yoktu hem de bunun eksikligini gidermekle ilgilenen ya da sorularıma cevap vericek hic biryetkili bulamadım. Dger istikametteki otobusleri bu sartlarda mı bilemiyorum ama kesinlikle ankara-istanbul arası varan’ı hic kimseye tavsiye etmiyorum

 3. Kadir diyor ki:

  Açıkçası başka sosyal medya sitelerinde de Anadolu’yu önerdiler. Anodolu aklıma gelmemişti. Varan’dan bundan sonra zor kalmadıkça bilet almam zaten.

 4. y.o. diyor ki:

  Anadolu Turizm’i tavsiye ederim. Turk kahvesi bile veriyorlar. Detayli yazmistim blogumda da, abartmislar ve cidden gorduklerinize inanamiyorsunuz.

  http://www.anadolu.com.tr/

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*