Yetmez ama EVET

Geçtiğimiz Cumartesi arkadaşlar ile birlikte Tünel’den Taksim Meydanı’na kadar yürüdük. Yürüme sırasında her zaman olduğu gibi İstanbul Barosu önünden geçerken “Darbeci Baro” ve CHP’ye ait yerden geçerken CHP’lilerin kışkırtıcı hareketleri ile birçok slogan atıldı.

CHP’liler ateşli arkadaşlar, kimisi aşağıya “Oyunuz hayır olsun”  diyen kâğıtları atarken kimi de aşağıya el kol hareketleri çekmiş, kendim görmesem bile yanımdaki arkadaş CHP’lilerin yapmış olduğu bu hareketi görmüşler.

Kimine göre 15.000 kimine göre 30.000 olan katılımcı sayısı 10.000 civarı özetlenecek kadardı. Esasında İstanbul Cumartesi günü çok sıcaktı, sıcak nedeniyle orada olmak isteyip olamayan, keşke giderken bana da haber verseydin diyen, çok sıcak şimdi gidemem, sıcakta gideceğine evinde yat uyu diyen bir sürü arkadaşla karşılaştım.

Referandumda Yetmez ama Evet diyeceğim. Evet dememdeki en geçerli sebeplerden birisi Yaş kararlarına itiraz hakkı tanınması, hsyk ile ilgili değişiklikler de çok önemli ama ben bir arada yaşama şartlarını oluşturan bir kitap olan anayasanın yaş kararları ile keyfi uygulamalar neticesinde askerlik mesleğinden atılan askerlere çok üzülüyor ve onların haklarının koruma altına alınması gerektiğini düşünüyorum.

28 Şubat’ın onuncu senesinde Taksim’de bir seminer vardı. Seminerde birçok kesimden insanlar vardı. Bacağından vurulan kişiler, imam hatipte okuyan başörtülü kızlar, üniversite de ikna odalarında ikna edilmeye çalışan kişiler ve bir o kadar da dramatik olan askeriyeden atılan subaylar.

Bu subaylardan bir tanesi arkadaşlarının başlarına gelen dramatik olayları anlatırken kendisinin gözünden yaşlar akmaya başlarken gençlerin dillerinde acizliğin belirtisi olan sözler duyuluyordu.

Bu anılardan bir tanesi eşi kanser hastası olan ve Gata’da yatan bir Subay eşi hanımefendinin eşinin askeriyeden yaş kararları ile atılması sonucu Gata’dan çıkartılması ve bu kişilerin yaşamış oldukları zorluklar. Olayı dramatize etmek için hem daha çok örnek vermeyeceğim hem de anıları detaylı şekilde anlatmayacağım lakin o dönem yaşananlardan dolayı bu askerlerden birilerinin özür dilemesi gerekecek.

İşte, bu şekilde keyfi uygulamalar sonucu askerler emekli edilmesin, insanlar haklarını arayabilsin diye ben de Yetmez ama EVET diyeceğim.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

2 comments

 1. turker diyor ki:

  yetmez ama KINA YAKIN !

 2. Ozkan diyor ki:

  kadir en çok kafamı karıstıran şu hsyk atamaları.
  bunla ilgili düşüncen nedir?
  başbakanın da mitinglerde dahi dile getirmediği madde bu.
  özellikle atama kurallarında sayılan “bilmem kaç kişi üst makam yöneticilerinden” cümlesi ve benzerleri tamamen en olmaması gereken yerde kadrolaşmanın önünü açmaz mı?

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*