Yıllık izin süresi ve askerlik

Üyesi olduğum bir mail grubunda askerden önce bir işyerinde çalışıp askere gideceğini söyleyip kıdem tazminatını alan ve daha sonra tekrar işe giren bir kişinin yıllık izin hesaplanmasında nasıl bir uygulamaya gidileneceğini soruyordu. Soru tam olarak şu şekilde idi.

Merhaba, ben askere giderken isten ayrilmis ve tum haklarini (bakiye izinlerinin parasi, kidem tazminati vs)almis bir arkadasimin, askerden dondukten sonra ayni is yerinde ise baslamasi ile izin kideminin ne olacagini sormak istiyorum Yani bu arkadasim askerden ayrilmadan once 10 yillik eleman oldugu icin 20 gun yillik izin kullaniyordu bu 20 gun hakki devam edecek mi yoksa tekrar 14 gun mu hak etmeye baslayacak? Bilgi verirseniz memnun olurum
Bu e-posta, Turkcell BlackBerry ile gönderilmiştir.

Ben de konuyu biraz araştırdım, bu konuda çeşitli uygulamaların olduğunu gördüm. Lakin genelde iş kanunları işçiyi düşünür diye Resmi kurumdan gelen cevabı kendimce uygun bulmuştum fakat yine de Resmi bir kurumdan cevap almak adına önce SGK ile iletişime geçtim, SGK yetkilileri konunun kendi bilgi alanlarına girmediklerinden sorumu Çalışma bakanlığına gönderdiklerini tarafıma ilettiler ve daha sonra çalışma bakanlığından cevap geldi.

Sorunun cevabı;

Buna göre, yıllık ücretli izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınmaktadır.

Dolayısıyla askerlik nedeniyle işten ayrılan ve daha sonra aynı işyerinde çalışmasını sürdüren işçilerin yıllık ücretli izin haklarının hesabında, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde geçen tüm hizmet sürelerinin dikkate alınması gerekmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanalığı,

Çalışma Genel müdürlüğü

Buradan çıkaracağımız sonuç;

Bir kişi kıdem tazminatı alsa dahi yıllık izin süreleri bakidir. Ben senin kıdem tazminatını verdim diye tekrar yanınızda çalışan işçinin yıllık izin süresini yeni başlamış işçi olarak hesaplayamazsınız.

Not: Devletten gelen cevap için resimleri tıklayınız.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

6 comments

 1. ilker diyor ki:

  Merhaba

  Aralık ayında askere gidecegim. Sirketten kıdem tazminatı ve gecmis izin günlerinin parasını alacagım. Ama bizim sirket izinleri 6. aydan 6 aya kadar veriyor. Benim hazirandan bu yana 5 aylık izin hakkım olacak fakat insan kaynakları bu paranın ödenmeyecegini söyledi. Hukuki olarak bu 5 aylık izin parasını alabilirmiyim?

 2. SEVCAN diyor ki:

  çok teşekkür ederim sağolun yardımlarınızdan dolayı.

 3. amarat diyor ki:

  Sevcan merhaba,

  Mailden buldum ve yazıma da ekledim.

  İlgili dosyalara tıklarsan devletin cevabını görebilirsin. Esasında benim başıma bu hiç gelmedi. Fakat mali müşavir olmamdan dolayı öğrenmek istedim bunun için araştırdım.

  Başka konuda yardımcı olabilirsem sevinirim.

  Kadir

 4. SEVCAN diyor ki:

  TABİ GÖNDERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM.ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN.PEKİ SİZ BU GÖNDERİLEN CVPLA İZİN KONUSUNDA OLAN SIKINTIYI ÇÖZEBİLDİNİZ Mİ?

 5. amarat diyor ki:

  Merhaba Sevcan, Bu konu yazıda da değindiğim gibi yoruma açık bir konu. Bu yüzden SSK’dan ve çalışma bakanlığına başvurdum. Yazılı olarak bir cevap geldi. İsterseniz size gönderebilirim. Ya da buraya eklerim.

 6. SEVCAN diyor ki:

  askerden döndükten sonra yıllık izin kıdemi aynı şekilde devam ediyorsa peki bu hangi madde ve hangi kanun da yer almaktadır lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*