Yüksek Lisans Mezunlarının SMMM Stajında Hakkı Yeniyor

Mali Müşavir adaylarını ilgilendiren önemli bir konu var, Kadir de bir smmm olduğu için bu yazıyı burada da yayınlamak istedim izniyle.

Olay aslında genel bazda herkesi ilgilendiriyor, çünkü Türkiyede hakkınızı alabilmeniz veya alamamanız bazen hayatında sizin verdiğiniz emeğin yarısını vermemiş, yaptığı işte ve dolayısıyla sizle ilgili kararlarda zerre fikir sahibi olmadan ahkam kesen insanlara bağlı olabiliyor.

Konu ise şu;

SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir) olabilmek için önceden 2 yıl staj yapmak yeterliydi. Temmuz 2008’de ilgili kanunun (*) bir çok maddesi değişti. Bunlardan biri ile staj 3 yıla çıkarıldı. Bu değişiklikler olmadan önce ilgili yönetmelikte (**) Yüksek Lisans Yapanların 1 yıl, doktora yapanların 18 ay stajdan sayılacağı yazıyor ve yüksek lisans yapanlar staj sınavını kazanırsa 2 yerine 1 yıl staj yapıyorlardı. Doğal olarak yeni kanun ile staj 3 yıla çıkarıldığı zaman, yüksek lisans sahiplerinin 2 yıl staj yapması gerekiyor. Ama bu şekilde başvuranları TESMER geri çeviriyor, ve stajlarını 3 yıl yapmaları gerektiğini söylüyor.

Gerekçeleri de şu: “yeni kanun çıktığı için eski yönetmelikler geçerli değil, yeni yönetmelik çıkmadığı için de siz eski yönetmelikte yazan haklardan faydalanamazsınız”.

şimdi kendilerinin bu cehaleti yüzünden onlarca insan mağdur.

Yeni kanunda stajdan sayılan haller başlığında yüksek lisans yok doğru. Ancak eski kanunda da yoktu, bu konu bir yönetmelikte düzenlendi. Karıştırılan nokta şu; kanun değişmedi, kanunun bazı maddeleri değişti (***). Yani 3568 sayılı kanun tamamen yürürlükten kalksaydı tabi ki yönetmelikleri de yürürlükten kalkardı. Ama maddeleri değiştiği için bir kanuna ait yönetmeliklerin uygulamadan kalktığı nerede görülmüş?

Benim fikrim bu konuda insanların cesur davranmaları ve dava açmaları gerektiği yönünde. Ben aynı durumda olsam kesinlikle dava açar ve hakkımı alırdım.

Şimdi siz Tesmer yetkilileri bilmiyor mu bunları bu kadar mı bilgisizler diyebilirsiniz? Evet o kadar. Bu insanlar ben staj yaparken “şirkette staj yapamazsınız yasak, o yüzden stajınız yanıyor” diyen insanlar, işin aslı ise, tesmer yetkililerine sadece “staj yapmak isteyenlere büroları önerin” demişler, bunlar ise şirkette staj yapmak yasaklandı diye algılamışlar. İşte mali müşavir adaylarının kaderiyle oynayan kişilerin bilgi düzeyi bu.

Sonuç olarak madem bu kanun yönetmelikleri yürürlükten kaldırdı:

O zaman:

– Çalışma usul ve esasları hakkında yönetmelik de ortadan kalktı ve bir SMMM’nin hizmet akdiyle çalışmasını yasaklayan madde yürürlükte değil öyle mi, o zaman sMMM ler hizmet akdiyle çalışsın

– Reklam yönetmeliği de yürürlükten kalktı ve SMMM ler reklam yapabilir öyle mi?

staj yönetmleliğinin hükümleri uygulanmayacaksa, buna benzer tam 16 yönetmelik de yürürlükten kalkmış demektir, ve o yönetmeliklerde yazan yasak şeyler artık yasak değildir doğru mu? Tesmer yetkilileri buna ne cevap verecekler?

-Yerinizde olsam Yüksek Lisans mezunu olduğum halde 3 sene staj yapmak zorunda bırakıldığımda bunu TESMER yetkililerine sorardım.

(yanıldığım noktaları belirtirseniz sevinirim)

(*) 3568 sy SMMM ve YMM kanunu

(**) Staj Yönetmeliği

(***) 5786 sy kanun

8 comments

 1. amarat diyor ki:

  kesinlikle ses getirdi. Taa Masum Türker’e bile gitti :=)

 2. özkan diyor ki:

  merhabalar
  yazımız ses getirdiğinden mi ne :)
  yanlıştan dönüldü
  http://finanskariyer.blogspot.com/2011/01/yuksek-lisans-mezunlarnn-smmm-stajnda.html

 3. funda diyor ki:

  selam tekrar,,
  Belki dedim tembelliklerini bitirmişlerdir… Odanın sitesine bakim dedim ve y.lisans ile doktorayı stajdan sayıyolar.. Bilginize.. Hoşcakalın.

 4. funda diyor ki:

  Özkan bey teşekürler bilgilerinizi paylaştığınız için… Bende sizinle aynı fikirdeyim… Bu kadar laubali bir kurum ancak bu kadar olabilir. Yahya Arıkan bize kasım da yaptığıı konuşmada y.lisans stajı uygulancak merak etmeyin demişti. Artı 2010 aralık da oda da verilen zorunlu eğitimde de ilgili bayan konuşmacı da dosyanıza y.lisans diplomanızı ekleyin demişti. ben bu üç dönemlik y.lisansı eğer stajdan sayarlarsa okuyacam ama bu belirsizlik çok kötü bişi.. Gerekirse tüm dava açanlara ben de destek vermek istiyorum. Kolaygelsin. İyi günler…

 5. ERHAN GÜL diyor ki:

  Ben de yüksek lisans mağdurlarından biriyim ve yazdıklarınızda kesinlikle haklısınız. Başımdan geçenleri paylaşmak isterim. Kasım 2008 tarihinde staj başlatma sınavını kazandım ve ocak 2009 tarihinde smmm stajım resmi olarak başladı. bağlı bulunduğum oda; yüksek lisansım ile ilgili durumu tesmer merkezle görüşmemi söyledi ben de tesmerle telefon görüşmesi yaptım: kendileri durumun henüz belli olmadığını daha sonra aramam gerektiğini söylediler. ben de biraz olayları akışına bırakıp ne olup bittiğini görmek istedim. bu arada haziran 2009 tarihine kadar eğitim cd lerimin hiç biri tarafıma teslim edilmedi; ben de bu konu hakkında tekrar tesmer merkezle telefonla görüştüm ve bana; benim yüksek lisans mezunu olduğum ve yüksek lisans mezunu olanlara eğitim cd si gönderilmediği söylendi, ben de yine aynı görüşmede yüksek lisansımın stajdan sayılıp sayılmayacağını sordum ve kendileri sayıldığını söylediler.
  Ancak eylül 2009 tarihi geldiğinde tesmerden eğitim cdlerim gönderilmeye başladı. bu durum üzerine yine telefon görüşmesi yoluyla ne olduğunu sordum bundan böyle bu şekilde yüksek lisans mezunlarının da eğitim cd lerini tamamlaması gerektiği söylendi ve stajımın halen 3 yıl olduğu söylendi.
  Durum karşısında tesmer e staj süremin yüksek lisans diplomam göz önünde alınarak ne kadar süreceğini yazıyla sorarak bilgi istedim. merkez den gelen cevap özet olarak şu şekildeydi: staj süresinin 3 yıla çıkarıldığı ve kanunda yüksek lisansın stajdan sayılan haller arasında bulunmadığı ancak yönetmelik çalışmalarına devam edildiği. ilgili çalışmaların ardından durumum tekrar değerlendirileceği. bu durumda tesmerin halen yürürlükte olan staj yönetmeliğini dikkate almadığını göstermekte.
  Bana odamdan verilen tavsiye üzerine ekim 2010 tarihinde olacak olan genel kurulu bekliyorum. eğer olumlu bir karar çıkmazsa vakit kaybetmeksizin tam yargı davası açmayı düşünüyorum. zira ocak 2011 de 2 yıl stajım doluyor ve hakkımın hukuksuzca çiğnerek bir yıl daha staj yapmak zorunda kalmak istemiyorum.
  Ekim ayındaki genel kurul sonucuna göre ortak hareket etmek isteyen mağdur arkadaşlar olursa erhangul33@yahoo.com adresinden bana ulaşabilirler

 6. serdar gezgin diyor ki:

  Bu konuda kesinlikler haklısınız. Aynı şekilde mağdurlardan biriyim. 1 yıl staj beklerken 3 yıla çıktı staj. 3568 sayılı kanunun 50.maddesinde yönetmelikler kısmında kanun değişikliğinden sonra 1 yıl içinde yeni yönetmelik hazırlanır maliye bakanlığının onayına sunulur diye bir madde var. Ama 26.07.2008 tarihindeki değişikliten sonra tam 25 ay geçmiş olmasına rağmen ortada yeni bir staj yönetmeliği yok. Resmen insanlarla oynuyorlar. İşlerini iyi yapmıyorlar. Çok iyi bildikleri şeyler var tabi. Onlardan biri mevcut smleri çok kolay bir şekilde mali müşavir yapmak. Sorulan soruları gördüm. Bu kadarda olmaz dedim. Finansal muhasebe sorularına baktım. Bizler için finansal muhasebe soruları şirketi baştan kurmak ve kapatma sürecindeki tüm işlemler olurken. Smler için sadece 7 tane muhasebe kaydı. Gülünç bir durum. Ben hakkımı helal etmiyorum bunlara.

  ma

 7. Ozkan diyor ki:

  Kadir normalde belgeyi aldıktan sonra ben de bir daha bakmazdım heralde kanuna, ama smmm kurslarında meslek hukuku dersi veriyorum :)
  ilgili kişilerden bir görüş alman çok iyi olur tabi ki.
  özellikle en sonda yazdıklarıma bir cevapları olduğunu zannetmiyorum

 8. Kadir diyor ki:

  Özkan, açıkçası belgeyi aldıktan sonra 3568 ile pek ilgilenemedim. Ymm olabilmek için büro şartı kaldırılıp şirkette imza yetkisi olmadan çalışanlar da ymm olabildigini duyduktan sonra açıp bakmadım bile. Bu konuyu Masum Türker’e ileteyim ben. İnsanların hakları yeniyor gibi oluyor böyle olunca.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*