10 yıllık süreçte Türkiye, Suriye ve İtalya ilişkileri

Milliyet gazetesi geçen haftalarda 1950 senesinden bugüne kadar olan arşivini günlük 200 sayfaya bakma izni vererek kullanıma açtı. Tabii ben gibi yaşı belirli bir yaşın altında olan, hayatında E muhtıra ve 28 Şubat darbesi dışında darbe görmemişler için darbe dönemleri için güzel bir kaynak oluşturuyor.

Bugün 1 Ekim 2009 olması hasebiyle 1 Ekim 1998 senesinin tarihine baktım, esasında aklımda 1 Ekim 1999 olmasına rağmen her nedense 1998 senesinin arşivine bakmışım. O tarihlerd eTürkiye ile Suriye arasında havanın gerilimli olduğunu ve dahi şimdilerde bizim Ab üyeliğimiz için destekte bulunan İtalya ile ilişkilerimizin kötü olduğu hatta buna ekonomik bir yaptırım uygulama kararı alınmıştı. Bir çok kişi italyan markalarını kullanmıyor hatta bizim Bellona isimli ya da italyan ismini kullanan firmalarımız biz Türk markasıyız diye gazetelerde boy boy ilan vermişlerdi.

Bugün ise İtalya bizim Ab’de ki en büyük destekçimiz, Suriye ile artık vizesiz geçiş yapabiliyoruz. Tamam AB ülkelerine geçemiyor olsak dahi Suriye’ye vizesiz geçebiliyoruz. Zaten yaz aylarında Gaziantep’te iken Gaziantep ile Suriye’nin bir ili olan Halep’in nasıl birbirine yakın olduğunu hissetmiştim. Eminim ki Gaziantep, Muğla’dan ya da İstanbul’a

Şimdi aşağıdaki gazetelere bir bakalım.

Yukarıdaki yazılardan sonra ayrıca,

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=898145&title=ekim-baris-ayi-olacak adresindeki şu satırları okuyunca 10-11 yılda nelerin değiştiğini çok iyi görebiliyoruz.

SURİYE SINIRINDAN YÜRÜYEREK GEÇECEK

Türkiye ile Suriye arasında karşılıklı vize muafiyeti sağlayacak anlaşma 13 Ekim’de Halep’te imzalanacak. Sabah Halep’te iki ülke arasındaki işbirliği konseyi çerçevesinde toplantılar gerçekleşecek. Öğle saatlerinde ise iki bakan sınırda vize muafiyeti anlaşmasını imzalayacak. Ardından sınırdan yürüyerek Türk tarafına geçerek Antep’e gelecekler. Toplantının ikinci kısmı Antep’te sürecek. Türkiye’nin bu üç ülke ile son döneme kadar ciddi sorunlar yaşadığını ifade eden Bakan, “10 sene önce bu ülkelerle bu gelişmeler hayal bile edilemezdi. Bu sebeple ekim ayına barış ayı olacak diyoruz.” ifadesini kullandı. Ortadoğu barış sürecinde hareketlenmeler olacağına işaret eden Bakan, “Ortadoğu bizim bölgemiz. Her gelişmede yönlendirici çaba oluruz. Ortadoğu’da herkesin kaderi bizi ilgilendirir.” değerlendirmesinde bulundu.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*