65 yaşına kadar kim çalışabilir ?

Şükrü Kızılot hocamız Hürriyet Gazetesinin 31 agustos 2008 tarihli köşesinde aşağıakileri yazmış.Seks işçisi 65 yaşına kadar çalışabilir mi ?YENİ Sosyal Güvenlik Yasası ile genelevde çalışan kadınlara, işsizlik parası ödenmesine olanak sağlandığını daha önce yazmıştık. Yine yeni yasaya göre; işsiz kalanlara İŞKUR tarafından “Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme” eğitimi verilmesi ve onlara yeni iş bulunması da gerekiyordu (4447 sayılı Kanun Md. 52).

Çok sayıda okuyucu, “eğitim” olayında para almadan hocalık yapmaya gönüllü olduğunu bildirince, bu olayın özellikle “eğitim” ve “yeni iş bulma” kısmı biraz karışık gibi gözüküyor, demiştik.

Bir başka karışık durum da emeklilik yaşları ile ilgili… Genelev kadınlarının da diğer çalışanlar gibi emeklilik yaşı 65’e yükseltildi.

Bunların 65’e kadar çalışması zor gözüküyor. Parantez içi bir ayar yapılıp, yaş konusunda özel bir hüküm konulamaz mı?

Esasında sorun sdece Genel ev çalışankarı için değil, normal bir çalışan dahi kaç yaşına kadar çalışabilir ki ? Burada Şükrü hoca Genel ev çalışanlarına 65 yaşına kadar çalışmalarında talep olmayacagını falan söylemeye çalışıyor belki ama zaten 18 yaşında başlamış olsa dahi 18+25 yıl 43 yaşında hizmet süresini doldurmuş olmayacak mı ?

Burada esas sorun 25 yıl hizmet süresini ve prim gün sayısını da doldurmuş olan kişilerin 65 gibi bir yaşı beklemeleri sorun.

Bu ülkede kanun yapıcılar hangi ülkede yaşadıklarının bilmem farkındalar mı bilemiyorum fakat 65 yaş üzeri insanlar emekli olunca kaç sene emekli maaşlarını alabilecekler.

Şimdilerde belki borçları varen dahi daha maaşlarını almadan kendilerinden sigorta primi olarak yüklü bir meblag kesilirken iş vermeye gelince devlet neden bu kadar çekimser davranıyor.

Şimdi çalışma hayatında olan kişiler Demirel gibi bir şahsiyetin vermiş olduğu yanlış kararlar sonrasında 40 yaşında emekli olanlar yüzünden çökme durumuna gelen sosyal güvenlik sisteminin günah keçisi olarak seçilmeleri ve 55 gibi makul bir yaş dururken 65 li yaşlara çekilmeye çalışılıyor anlayabilmiş değilim.

Madem devlet bu sistemi yürütemiyor.bunu yürütecek bir çok özel şirket var, devlet benden ssk primlerini kesmesin ben bunları bu şirketlere kanalize edeyim ve böylelikle devlette ileride maddi anlamda bu tarz sorunlarla karşılaşmamış olur.

Bir ben mi akıllıyım yoksa herkes devletin bu kadar her yerde olmasına mı alışmış bilemiyorum.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

6 comments

 1. amarat diyor ki:

  Erkan yanıldııgn bir nokta var sen genelev çalışanlarını toplam çalışanlar arasındaki yüzde ile ifadesindeki oran sıkıntılı gelebilir ama binde bir de olsa vatandaş vatandaştır.sen bir vatandaşını bile magdur etmememen lazım.

 2. amarat diyor ki:

  ben tam 60 yaşında emekli olacağım.2041 yılında. kaç senem oldugunu hesaplayacak kadar matematigim bile yok, muhasebeci olmama ragmen hesaplayamıyorum. bu rakamlar bana şaka gibi geliyor.Ağlamak istiyorum.

 3. nazmi diyor ki:

  ben 65 yaşına kadar çalışamam. şimdi 32 yaşındayım, emekli olmam için yaşımın bir yıl daha fazlası çalışmam gerekiyor. bu da imkansız :)

 4. ahmet diyor ki:

  Hele ülkemiz şartlarında bu yaş limitleri çok fazla…

 5. Erkan KARA diyor ki:

  İşin biraz geyik tarafı olmuş genelev çalışanların. Toplam çalışan içindeki o vatandaşların yüzdesine bakılınca ne kadar önemli olduğu da anlaşılır.

  Bir kaç yazım ve imle hatası şekli bütünlüğüde bozuyor.
  Onlarada dikkat edilse daha iyi olur.

 6. Birblog.org diyor ki:

  Emekliliğime bir imsan ömrü kadar vakit var daha. Bitmez bu çalışma

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*