Adı Büyük..

Teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar yararlanmayı severiz. Asgari ücret alıp asgari ücretin iki katına telefon (kredi kartı sağolsun) alanların bol olduğu ülkemiz tabiki cep telefonu firmaları için müthiş bir pazar. Telefon konusunda cok sayıda alternatifi olan Türk halkı, konu “hat ” seçimine gelince biraz şanssız. Vodafonu tenzih ederek 2 firma al birini vur ötekine denecek cinste. Turkcell şu an Türkiyenin en değerli markalarından biri ama benim için 5 para etmez. günahım kadar sevmem desem yeridir. Avea desen ben bir avea kullanıcısı olarak, Avea yı sevmiyorum diyeceğim sınıflandırmaya bile dahil edemiyorum. Vodafone için ise sadece çekimserim. Dünyadaki yerini düşününce güven verse de akla ister istemez Telsimi getiriyor.

Şimdi Turkcell Kamucell adında bir tarife çıkamıştı.

Şartlar şu idi; her yöne 1200 dk konusuyosun, ayda 35 TL.

Turkcell bir kaç ay geçmedi ki tarifeyi şu şekilde değiştirdi; 500dk turkcell, 500 dk sabit hat, 500 dk diğer operatörleri arayabilirisniz. 500 dakkayı geçince Turkcelli aramanın dakikası 64 kuruş (yuh). yani sadece turkcelli arayacağını düşünüp buna göre planlarını yaparak uygulamayı makul bulan ve bu hatta gecen biri, vaadedilen 1200 dk’ sının, tam 700dakika azaltılması ile karşı karşıya bırakılıyor. ve limiti aşarsa dakikası 64 kurş gibi cep telefonunun ilk çıktığı yıllardaki gibi bir fiyat uygulanıyor. çünkü o sözleşmelerde ufacık puntolarda Turkcell tarifeyi değiştirme hakkını saklı tutar diyor. Ben dediğim gibi Turkcelli sevmem, gün gelir belki Turkcelle geçerim işime gelen bir şey olursa (rasyonellik gereği) ama her zaman tüketicinin cebindeki paraya göz diken bir şirket olarak görmeye devam edeceğim.

Bilmeyenler vardır diye uyarayım dedim. Birden farklı bir fatura görünce şoke olmasın kimse. Vodafone gerçekten dünyadaki saygın kimliğini Türkiyede de hissettirmeye başladı. Umarım bozulmazlar.

(bu arada 3G ve ya wap kullancıları için de özellikle AVEA da dikkat diyorm. internet konusunda Avea fahiş fiyat uyguluyor. Örneğin Wap paketi aldınız, limiti aşdığınızda Avea’ da 1 KB=0,70 Kuruşken, Vodafone’da 1KB=0,007 kuruş. Yani tam tamına 100 KAT! )

 

velhasıl kelam, piyasa ekonomisi nasıl operatörlere istediği fiyattan arz etmeyi mümkün kılıyorsa, tüketicilere de istediğini seçme özgürlüğünü öngörüyor, ki piyasa zamanla dengeyi bulsun. Örnekteki Avea elbet internet fiyatını düşürecektir, düşürdüğü zamana kadar kullananlar da piyasanın dengeye gelmesi için para harcamış olacaktır.)

2 comments

  1. özkan diyor ki:

    tabi ki kadir, ben de telsimi anımsattığını yazdım, ama vodafone dünyada gerçekten cok iyi bir yerde, Türkiyede de Telsimin kötü imajını silmek için canla başla uğraştıklarını düşündürecek şeyler yapıyorlar. Ses kalitesi Turkcellden aşağı değil, 3G de Turkcellde daha etkin olduğunu kullananlar söyledi, ama keşke piyasada bu hizmeti 3değil daha fazla firma arz etse.. (birçok konuda olduğu gibi, Avrupadaki ücretlerin cok cok üzerinde ücretler ödüyoruz. Vergilere zaten diyecek söz yok)

  2. amarat diyor ki:

    Açıkçası Özkan ben Vadafone hakkında sana katılmıyorum. Zira vadafone’un ne kadar reklam yaparsa yapsın hala bu ülke halkında Telsim’i anımsatmakta. Hani olayı Cem Uzan’dan çıkartsak dahi Telsim zamanında ki şimdi bile yapılan bir uygulama var o da Telsim kullanan kişilerin kontörlerinin birden 70’ten 50’lere düşmesi. Belki hak ettikleri için alıyorlar ama biriktirip birden düştüklerini söyleyenler var.

    Bu konuda ben de bir şey yazacağım.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*