Arapların ve Türklerin Türkiye’ye bakışı

Zaman zaman TED.com’da yer alan videoları izlerim. Dün izlediğim videoda Katar’ın su olmadan nasıl geliştiğini ve Katar ile ilgili birkaç bilgi vermekteydi. Bu videonun yazıya konu olmasındaki asıl neden sunum yapan kişinin bir gün milenyum şehirlerden birisi olacaklarını söyledikten sonra örnek olarak ilk İstanbul’u söylemesi oldukça şaşırtıcı. Tamam, İstanbul, Roma, Londra ve Paristen sonra Şam ve Kahire diye sıralamış. Şam ve Kahire’ye bakıp bu listede yer almak belki çok iyi değil ( Ki kültürel olarak bir Şam ve Kahire olmak gerçekten zor.) fakat Katar’lı bir kişinin gözünden İstanbul’un Roma’dan ve Londra’dan daha önce sayılan bir şehir olması gerçekten şaşırtıcı.

(Our objective is to be a millennium city, just like many millennium cities around: Istanbul, Rome, London, Paris, Damascus, Cairo.)

Geçen gün Sansürsüz isimli Yiğit Bulut’un programında Yiğit Bey bir konuya değiniyordu. Yiğit Bey’in aktardığına göre Ortaasya’daki Türki Cumhuriyetlerde yer alan soydaşlarımız kendilerine Türk demek yerine, Özbekistan’lı ise Özbek, Türkmenistan’lı ise Türkmen, Kazakistan’lı ise Kazak olduklarını belirtmeleri, ki genel itibariyle bu coğrafya genel itibariyle Türk’tür, buna karşın Ortadoğu coğrafyasında gezerken herkesin Türkiye’den bahsederken gururlar, bahsettiğini söyledi, veya en azından ben böyle anladım.

Ben normalde Türkiye devlet olarak etkin bir devlet olup kendisinden habersiz pek adım atılamayan bir ülke olma yolunca arkasında öncelikle Ortadoğu ülkelerinden ziyade Türki cumhuriyetler ile iyi bir bağ oluşturması gerektiğini hatta bu noktada Sayın Başbakan’ımızın eksik kaldığını ve Ortadoğu ülkelerine gösterilen ilginin Türki Cumhuriyetlere gösterilmediğini düşünüyorum. Özal sonrası bu bölgedeki etkinliğimiz maalesef pek artış gösteremedi ve bunun yerine Ortadoğu’da etkin olma yolunu seçtik.

Videoyu izleyince biraz karmaşık düşüncelere daldım. Acaba bizim Türki Cumhuriyetler yerine Ortadoğu ülkelerine ilgi göstermesi gerçekten doğru mu? Bir yanda Azerbaycan lehçesi bozulacak diye Türkiye’deki dizileri yasaklatan bir Azerbaycan diğer yanda bizim dizileri internetten izleyip ülkemize hayranlık besleyen Arap halkları. Durum karışık

http://himmelsjaeger.de/bilder/deutschland/behandeling/soa/index.html

, ne olursa olsun bundan yirmi yıl öncesine göre gerçekten daha iyi bir durumda olduğumuz aşikar. Bir de şu İran’a bu kadar yanaşmasak daha iyi olur düşüncesindeyim.

Peki sizce Büyük Türkiye hedefini yerine getirmek isteyen ülkemiz önceliği Ortadoğu’ya mı yoksa Türki Cumhuriyetlere mi öncelik vermeli?

 

http://www.ted.com/talks/fahad_al_attiya_a_country_with_no_water.html

So that’s what we are planning to do. Within two years we should hopefully be done with this plan and taking it to implementation. Our objective is to be a millennium city

, just like many millennium cities around: Istanbul, Rome, London, Paris, Damascus, Cairo. We are only 60 years old, but we want to live forever as a city, to live in peace.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*