Belediyeler bozuk muslukları tamir ettirmeli mi ettirmemeli mi?

Bu yazıda devletin görevleri arasında neler var onu sorgulayacağız.

Sosyal devlet denilen düzende devletin yardım yapmadığı alan yok gibidir. Bunlar en iyi örnek kuzey Avrupa ülkeleridir. Geçen sene Amerika ziyaretimde Norveç’li bir kişiden vergilerin %50’lere yakın olduğunu söylemişti. Bizim ülkemizde de %35 Gelir vergisi olduğunu düşünürsek biz de kendimize sosyal devlet diyebiliriz diye düşünebilirsiniz fakat bizim devletimiz sosyal devlet gibi toplayıp sosyal olmayan devlet gibi hizmet vermekte. Klasik liberaller ise devletin görevleri arasında Adalet, iç ve dış güvenlik hizmetleri dışında herhangi bir kamu görevini devletten istememektedir.

Twitter’da buğun aşağıdaki gibi İstanbul’un su oranının %21’lere düştüğünü göstermekte. Tasarruf adına neler yapılabilir bilmiyorum ama musluğundan su damlayan ve bunu umursamadan yaşayan İstanbul’lu sayısı da çok az değildir. Peki

http://fankhaenel-gitarrenbau.de/css/ohne-rezept/index.html%3Fp=64.html

, sizce devlet musluk tamirini yapmalı mıdır? Şimdi bu biraz saçma gibi geliyor fakat bu muslukçulara yapılacak ödemelerdeki bedeller suyun temini için yapılacak bedelden çok fazla olur mu bilemiyorum, bu ölçülebilir bir veri midir onu da bilmiyorum.

Evinizde 8 Megabit diye aldığınız internet bağlantınız 3 Megabit’i bile görmediğinde ilgili firmayı ücretsiz çağırıp test çalışması yaptırabiliyorsunuz. Esasında iski musluk tamiri yaparsa bu işin sonu nereye kadar onu da bilemiyorum. İgdaş da doğalgaz kombilerini temizlemeye başlar mı? Bu talep edilebilir mi? Bütün bunlar olmaması gereken işler. Zira kişi kendi su faturasını düşünmüyorsa devlet o kişinin musluğunu neden tamir ettirmek için düşünsün.

Sizce su hizmeti veren belediyeler boş yere damlayan muslukları tamir ettirmeli midir?

Not: Cevabı verirken umursamaz kişilerin muslukları tamir ettirmeyip bunun yerine su faturasını ödemeyi kabul edecek kişilerin varlığını unutmasın. Bu fazla ödenecek tutarı da kişinin bilemeyeceğini de unutmayalım.

buyantibiotics24.net

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

2 comments

 1. entelektüel diyor ki:

  Merhaba Fikri,
  Esasında bu dediğin olabilir. Sonuçta bizler gelir vergisi verirken devlet çok kazanandan daha çk vergi alıyor. Vergi gibi bir konuda bu saçma iken su tüketiminde su tüketimini azaltmak adına mantıklı.

  Veya belirli aylarda ucuz belirli aylarda pahalı da olabilir. Elektrik tüketiminde nasıl gece tüketmek daha ucuzsa bunun gibi yağmurların bol olduğu zamanlarda su ucuz yazın daha pahalı olabilir.

  Yorumun için teşekkürler.

 2. Fikri diyor ki:

  Suyu fazla harcayandan daha fazla ücret alınsın. Faturaya vs. de bozuk bir musluk ayda şu kadar ton su israfına yol açar yazılsın.
  Bir de konu ile alakalı güncel bir bilgi vereyim: Bu günlerde elektrik firması yetkilileri dolaşıp 10 seneden eski sayaçları ücretsiz yeniliyorlar. Şimdi baktım da EPDK kararıymış galiba.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*