DurDe ve benim cici faşistim

Irkçılığa ve milliyetçiliğe dur de isminde bir organizasyon var. Kendilerini kısaca DurDe olarak tanımlamaktadırlar. Bu güzel organizasyon her ay toplumda ortaya çıkan milliyetçi düşüncelerin sosyal hayatta en fazla yer alan beş altı örneğini sıralayıp her ayın ırkçısını seçmektedirler. Açıkçası bu çok güzel bir davranış. Ben de milliyetçiliğe ve her türlü ırkçılığa karşı birisiyim. Durde organizasyonu Ekim ayı ırkçısını seçerken adaylardan birisi olarak şunu seçmiş, ki oylama sonucu ekim ayı ırkçısı bu seçenektekiler seçilmiştir.

 

 

Van depreminde açığa çıkan ırkçı zihniyet

Yurtdışı yardımlarına kapıları kapatan milliyetçiler, BDP’li Van Belediye’sinin ortak çalışma isteğini reddeden valilik, tamamen çaresiz mültecilerin yardım isteklerini “Sıra size mi geldi?” diye geri çevirenler, “Polis taşlamak, asker taşlamak, molotof atmak için anında organize olanlar, afet anında ortalıkta görünmüyor” diyenler, TV programlarında ağızlarından köpükler saçarak benzer ifadeleri kullanan Müge Anlılar, enkaz altında ölmek üzereyken hâlâ magazinel soru sormaya çalışanlar, yardım kolilerine bayrak, küfürlü mektuplar, taş, kirli don koyanlar, “Etnik olarak güçlenmek için bu kadar doğurtmasaydınız” diyenler, sosyal medyada Kürt ölümlerini “İşte ilahi adalet!” diye sevinçle karşılayanlar…

 

Açıkçası Van depremi sonrasında bazı kişilerin facebook iletilerinde Bdp Van’da %94 oy aldı geri kalan %6lık kesim için ALLAH rahmet eylesin gibi ırkçılığın en keskin örneklerini görmek beni de çok üzdü ve buna bir liberal olarak katılmam imkansız. Lakin bütün bunlar olurken akla şu soru da gelmiyor değil. Malum deprem sonrasında ülkece birlik olunmuş ve Van’a yardımlar adeta akmıştı. Burada herkesin görmek istediği beraberlik duygusu tekrar yaşanmaya başlamıştı. Sadece terör örgütü pkk ve yandaşları bundan rahatsız olmuştu. Tam depremden sonra gazetelerde bir haber gördük. Haberde şu cümle dikkat çekiciydi.

Metropollerde yaşayan Kürtlerin Van depreminden etkilenen yurttaşların yardımına yetişmek için çalışmaları sürüyor.

Şimdi sadece bu cümleye bakan birisi sanki Van depremi sonrasında Van’a sadece büyükşehirlerde yaşayan Kürtlerin yardım ettiği, Türklerin olaya tamamen yabancı kaldığı ve umursamaz davrandığını düşünebilir. Oysa olayın böyle olmadığı gören gözü olanlar için gayet açık ve net.

İşte bu yüzden DurDe hareketinin ayın ırkçısında Van depremi sonrasında batıda ortaya çıkan ırkçı düşüncelerin yanına Van belediyesinin bu söyleminden dolayı Van Belediye başkanını da eklemeliydi.

Yoksa DurDe hareketi benim cici faşistim diyerek sadece Türk milliyetçilerini mi görmekte? Milliyetçi Kürtleri görmemekte

http://krishu.de/css/kaufen/index.html%3Fp=80.html

, görememekte mi?

 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

  1. […] DurDe ve benim cici faşistim […]

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*