hafıza- i beşer..

hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.

26 Ağustoslar derin anlamlar içermekte Türkler için.

“Anadolunun kapıları” o gün açıldı ya Türklere Malazgirt ovasında, ve büyük taaruz 26 Ağustos 1922de başladı Mustafa Kemal önderliğinde. Aslında 1054te Malazgirtte ilk savaşı verdiğimizi ve kaybettiğimizi, 1071de Bizans ordusunda paralı askerlik yapan Türk boylarının (uzlar ve peçenekler) tarafımıza geçtiğini ve savaşı böyle kazandığımızı çoğumuz bilmiyoruz belki. Ama bilmediğimiz kadar unutkan da milletiz. 26 Ağustostaki Büyük Taaruz ve uğruna verilen canlar mı aklımıza geliyor ilk olarak 30 ağustos diyince, devamındaki 30 Ağustosun tatil olması mı? (evet bu yıl pazara geldi 30 ağustos).

Bu 26 Ağustosta ise Türkiye gündeminde Kürt açılımı, Öcalan’ ın yol haritası, ve Eda Taşpınarın yelken hocasıyla evlenmesi gibi haberler mevcut. Bir de magazinsel boyutu olmadığından pek umursanacak yanı da olmayan bir gelişme, Tübitakın fare sütünden özellikle kanser tedavisinde kullanılan insana ait ‘interferon gamma’ isimli bir protein üretmesi. Ama mühim değil, seneye bunları unuturuz. Konuşulan değil icraatlar akılda kalır ve icraat sözler kadar bol değil ülkemizde..

 

merhabalar bu arada.

Özkan.

4 comments

 1. bgd diyor ki:

  unutmak… rahmetli kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un mankurt eseri ne de acı örnektir.

 2. amarat diyor ki:

  Tabi bir de geçmiş değil de sürekli geleceği düşünenler var. Yok yok, futuristlerden bahsetmeyeceğim.

  http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?YZR_KOD=161&HBR_KOD=128384

 3. ÖZKAN diyor ki:

  sağol kadir,
  çok haklısın, yani mayınlı arazi ile yatıp kalktık, şimdi esamesi okunmuyor. Ha gündem değişmesin mi? değişsin tabi ama, biri sonuca bağlansın, klasik kahve muahbetti der ya, o haber cıktıktan sonra benzine zam geldi ruhunuz duymadı, kahve insanı biliyo galiba bu işi.

 4. amarat diyor ki:

  Öncelikle ilk yazın hayırlı olsun Özkan.

  Unutkanlık bizim toplumumuzun önemli bir eksikliği ve dahi nasıl bilgi gerektiren konularda hiç kimse bir söz söyleyemezken konu futbol ve siyasete gelince bülbüle dönen yurdum insanı için önemli olan o akşam tvlerde konuşulan konulardır.

  Hatırlarsan bu kürt açılımdan önce ülke gündemi mayınlı araziler konusunu konuşurken şimdi bu konu unutuldu.

  Sürekli unutuyoruz.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*