Kaçak elektrik kullanımı

Bugün zaman gazetesinde bir haber çıktı. Bu habere göre keban barajının elektiriği İstanbul ve Şanlıurfa illerinin kaçak elektiriğine gidiyormuş. Bir çok denetime karşın doğu ve güneydoğu anadoluda kaçaklar yüzde 80’lere ulaşıyor. İstanbul’da oran daha düşük olmasına karşın abone sayısının çok fazla olmasından dolayı toplamda fazla bir miktar oluyor.

Kaçak elektrik ile ilgili şöyle bir anım var. Bir akrabamın oturduğu evin yanındaki dairedeki kiracı kaçak elektirk kullanıyor. Dairenin elektrik saati bile yok. Elektirik idaresi gelip saati kaldırmış fakat bu kişi hiç bir şekilde fatura ödemiyor ve kendisi ya da bir elektrikçiye kaldırılan saatin arkasında var olan kabloları birbirine bağlatarak elektrik kullanımına devam ediyor.

Elektirik faturalarımızda da kaçak elektriği ihbar edin diye bir yazı var. Açıkçası bu yazı saçmalığın ta kendisi. Zira ben bu kişiyi ihbar edip, Beyazıt’ta bulunan elektrik idaresinin avukatları ile görüştüğümde.  ihbarı değerlendireceklerini söylediler. Biz vatandaş olarak falan da dava açamıyormuşuz. Zira olay kamuyu ilgilendiren bir olay olduğu için savcılık kendiliğinden hareket edip savcılık davayı açabilirmiş.

Velhasıl bizim ihbar yerini buldu mu bilemem. Kişi daireden ayrılıncaya kadar uzunca bir süre kaçak elektrik tüketimine devam ettiğine göre ihbar bir işe yaramamış. Daha sonra elektirik yetkilileri kaçak elektriğin önüne geçilemiyor gibi sözlerle ortalığı ayağa kaldırıyor. Sanki yapılan ihbarları değerlendiriyorlarda.

Hülasa, kaçak kullanabilen kişiler kaçak kullanmaya devam ediyor ve edecek. Ne zaman bu kişiler yüksek cezalara maruz kalır o zaman bu kaçak elektrik kullanımı önlenir. Bir de bu doğudaki oranın yüksek oluşu sanki devletin oradaki kişilere bedava elektirik dağıtmak göreviymiş gibi bir izlenim oluştuğu için. Bu ülkede bu bedavacılık, hiç iş yapamdan sadece ağlayarak devletin kaynaklarını kullanan kişilerin çokluğunun yanında bu kaçak elektirik kullanımı yine de azmış.

Hayırlı olsun.

Hanki ilde ne kadar kaçak elektirik kullanıldığına ilişkin tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

türkiyenin kaçak elektirik kullanım haritası

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

5 comments

 1. n. diyor ki:

  iş yerimi kiraya verdim. kacak elektirik kullanmışlar.abone ben oldüğumdan bana tutanak tutup 25.000 tl.ceza kesildi.ben nasıl hak ararım ?

 2. serceyy06 diyor ki:

  yaf arkadaşlar ben 650 tl aylık alıyorum cocugum var bide ev kirsaı 300 lira cocuk 100 lira bakın daha önemlisi ev yiyecegi aylık 100 lira ısınmak 100 lira nekeadar komik degilmi 50 tl kaldı geride ben ne yapıyım sölermisiniz elektirigi kacak kullanmayımda ne yapıyım peze….. yapıyım yoksa ib….. mi yapıyım ne yapıyım sizlerin tuzu kuru olabilir ama ülkemizde bu parayla gecim yapanlar var arkadaşlar unutmayın ozman ben hırsız oluyum olurmu secim sizin veya kapkaccı oluyum ne oluyum siz karar verin ve sonuc ortada bu adam kacak kullanacak yapacagı hiçbir yol yok arkadaşlar boşuna kacak kacak diye bagırmayın sesinizi kesin oturun mellik yapmayın kötü konusurum

 3. ÖZKAN diyor ki:

  bu ülke (vergide olduğu gibi) ödeyenler için cehennemken kaçak elektrik kullananlar için cennet..
  doğuda bu şeyler daha cok oluyor gerçekten de, devlet bu kaçak elektrik paralarıyla oraya oxford(!) açardı açmaya da balık vermek balık tutmayı ögretmekten daha cok oy getirir.

 4. amarat diyor ki:

  İnsanlar herkes kaçak kullanıyor ben neden ödüyorum mantığı işlediği ve işlemeye devam ettiği sürece yanlışlıklar devam edecek Ali bey.

 5. ali diyor ki:

  bence önce elektrik idarelerinde çalışanların evlerinden başlasınlar kaçakları kontrol etmeye! bu kadar saçma cezanın ve pahalı elektriğin olduğu bir ülkede kaçak kullanım kesinlikle artacaktır bence.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*