Kısa Kısa

Sıcak sıcak öpmek,

Sabah yeni uyanıp işe gitmek üzereyken annem bana, ” Gel de bir sıcakken öpeyim.” derdi.Ben ise insanın sıcağının nasıl olduğunu bilmez bir haldeydim. Bazı kelimelerin ne anlamaGeldiğini ve ebeveynler için hangi anlamaları taşıdığını sizler büyüdüğünüzde anlıyorsunuz.Ben de bu kelimenin anlamını oğlum yataktan yeni uyandığında ya da işe giderken sabah oğlum uyurken kendisini öperken kendi kendime, ” İşe gitmeden oğlumu sıcak sıcak öpüp öyle işe gideyim. ” diye söylerken kimi kelimelerin çok farklı kişiler tarafından çok farklı anlamlara bürünebileceğini anladım.

Dünyanın en güzel kokusu,

Dünyanın en güzel kokusu kesinlikle insanın çocuğunun beşikte iken var olan kokusudur.Hele çocuğunuzun üzerine ses gitmesin diye herhangi bir bez koyuyorsanız, çocuğunuzun o kokusu tamamen beşiğin içinde muhafaza edilir ve siz bu kokuyu dünyadaki başka hiç bir kokuya değişmezsiniz.

Liberal olmak,

Geçenlerde derste Mustafa A. Aysan hocam bana şu cümleyi kurdu,” Senin çok arkadaşın var mı ?”, bunu söylemesi derslerde hoca ile liberalizm ve karma ekonomi arasındaki farkları  derste dillendirmem ve krizin nedeninin kapitalizm olduğunu söylemesi ile benim kendisine esas sorunun kapitalizmin doğru uygulamayıp bunu sosyalizm ile birleştirilip tamamen
popülist bir politika ile harmanlamış kapitalizmin yaptığını söyledim. Bu şekilde olunca  liberal fikirleri savunan kişiler ideal dünyayı istiyorlar fakat bunun olabilmesi çok zor  böyle olunca neredeyse herkesin söylediğini yanlışlaşabilecek sözler söyleyebiliyor. Böyle  olunca doğru söyleyen onuncu köyden de kovuluyor.

Hayat sadece,

Hayat sadece onurumuzla tamamlamamız gereken bir görev değil, aynı zamanda bizlere verilen görevin layıkıyla tamamlayıp, bizim olduğunu sandığımız bu dünyanın sadece bizim olduğunu düşündüğümüz fakat sadece bizim üzerinde durmak değil sanmak kelimesinde odaklanmamız gereken ve buna göre davranmamız gereken bir yoldur.

Rüyalar gerçek mi ?,

Geçenlerde bir rüya gördüm ve bu rüyada hayalet ya da hırsız gibi bir nesne görüyordum. Üzerime gelen bu nesne üzerine ” ALLAH, ALLAH” diye bağırırken uyandırılıyorum.Söylenilene göre gerçekten de uyurken ” ALLAH, ALLAH” diye bağırmışım. İşte bu noktada rüya ile gerçek arasındaki bağlantı aklıma takıldı. Rüyada bağırmış olduğum bu ses nasıl oldu da gerçek dünyada kendisine yer buldu ?Nasıl oluyor da kimi rüyaları hiç hatırlamazken kimi rüyalar bizi bu kadar çok etkileyebiliyor. Hele bazı rüyaların rüya olduğunun farkında olmamıza rağmen içinden çıkamıyoruz.Yoksa matrix denilen olay gerçek mi ? On üçüncü kat filmindeki gibi dünyanın sonunda kuşlar elektronlara mı bürünüyor ?Vanilla Sky’da ki gibi biz kendimizi dondurduk, söz verdik ve tekrar kendi hayatımımızı
mı yaşıyoruz. Bütün bunlar bilinmez, gerçekliği ya da sahteciliği tartışılabilir.

Tek bir gerçeklik var O da, insanın düşünmesi ve bu düşünceyi iyiye, doğruya ve güzeleyönlendirebilmesidir.

Umarım iyiden, doğrudan, güzelden, faydalı olandan yöne bütün güçlerini yönlendirebilmiş birileriyizdir.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*