Köye dönüşten önce bir düşünün

köy Köy, insanların belli bir sebepten dolayı eski zamanlarında ayrılıp daha sonra tekrar dönmek istedikleri yegane mekanlardan birisidir.Kimilerinin yoktur, gurbetten gelmişlerdir, göçmendirler ya da köy diye Kadıköy ya da Bakırköy’den başka gidecekleri bir köy olmadığı için işyerinde ya da samimi bir arkadaşlarının memleketlerini ziyaret edip kendilerine bir köy seçerler. 

 

Öyle bir mekandırlarki Trabzon’un rakımı yüksek haneli yaylalarında ya da Akdenizin denize sıfır rakımı 0 olan ya da iç anadolunun bozkırlarında hiç bir agacı falan olmayan bir yerde de olsa herkesin sevmesi için kendince nedenleri olan bir yerdir. 

 

İnsanlar hala çok samimi falan değildirler bunlar tamamen geyige alınmış , efsaneleşmiş sözlerdir, kapitalizm, para düzeni köylere kadar girmiştir, sadece köyde yaşayan insanların ellerindeki likit para düzeyi az oldugu için şehirli insanlardan sadece daha az kapitalist olmalarından dolayı yaşamlarını devam ettiriken şehirliler kendilerini samimi falan bulurlar ama kazın ayagı öyle değildir. 

 

Sen samimi isen her yerdeki insan sana samimidir zaten bu yüzden köye falan giderseniz herkese güvenmek gibi bir malaklık yapmayın.Bir de burada yaşayan insanlar aşırı derecede küfür ediyorlar tamam şehirlerde de var ama burada yüzdeye vurursak daha çok , ekşisözlük internet sitesinde bir noktalama işareti diye hayvan arada aratınca aklınıza gelebilecek bütün küfürler bu yerlerde yaşayan insanların çocuklarının agızlarındadır. 

 

Parayı bulmadan sakına hadi gel köyümüze dönelim moduna falan girmeyin rezil rüsva olursunuz.Fısıltı gazetesi denilen gazete baskısını burada günlük değil -1 günden gelmektedir.daha siz eyleminizi yapmadan sanki o eylemi yapmışsınız gibi sizin adınız çıkar daha sonrada siz onu yapmaya mecbur kalır durumuna düşersiniz yani bir nevi azınlık raporu durumu, o yüzden sıkı bir para ile gidin.Yoksa batmışta o yüzden gelmiş köyüne diye laflar çıkar, tüm bu sözler olurken aynı zamanda da fabrika kuracakmış, araştırma yapıyormuş gibi sözlerde çıkar ikisine de bakıp gülersiniz. 

 

Şehirden geldiginiz için sanki şehirde para çok kolay kazanılıyor, insanlar sizden nedense kendilerine para bagışlamanızı isterler bunu direkt söylemezler hatta direkt paranızı da almazlar ama eşitli yöntemleri vardır burada yaşayan insanların.bu yüzden zeki çevik ve de zaman zaman sinsi olabiliteleri yüksek olan yerdir. 

 

Şahsen gidecekseniz kendi köyünüz değilde yabancı bir köye gidin ama o zamanda ugursuz adam kendi köyü dururken neden bizim köye gelmiş, hırlı mıdır ? hırsız mıdır ? lafları ortalıga çıkar, en iyisi mi siz emekli olunca ya da olmadan pek köye falan gitmeyin. 

 

Ölünce köye götürsünler ama mezarınızı zira bayram namazından sonra ve arefe günü bütün köylü köyün büyük camisinden sonra çıkıp mezarınızı ziyaret falan eder.hatta uzak akrabalarınızda görüp onlarda dua eder. 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

3 comments

 1. okanulukan diyor ki:

  sayın amarat,yazınız gerçekten hoş.konu olarak kimsenin farkında olmadığı ancak sürekli içinde olan bir olgudur.Yazı üslup olarakda gayet güzel.
  ancak insanların neden köye gitmek istedikleri üzerinde durlmamış.köylü insanlar küçük yerde yaşamaları ve kültür yoksunluğundan dedikoducu ve küfürlü konuştujları bir gerçektir.bunun yanında da bu insanlar kendi şartlarının zorluğundan şehirdekilerin çalışmadan para kazandıklarınıda sanırlar ancak hiç bir zenginden yada başka birinden para almak onları kullanmak onlar için çok uzaktır.
  teşekkür ediyorum beni okuduğunuz için.
  yazılarınızın devamını diliyorum çünki gerçekten çalışarak ve güzel yazılmış

 2. sule diyor ki:

  Çok iyi analiz etmişsiniz , Fakat özellikle gurbetçiler için daha geçerli, yazdıklarınız. Tabii yerine göre değişebilir.

 3. zez diyor ki:

  cok güzel bir yazi ,fevkalade.
  tebrikler.
  benimde bir köyüm var…..:-)

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*