Pirinç kaç para olsun ?

Son günlerde pirinç piyasasında yaşanan dalgalanmalardan dolayı herkes bir ekonomi profesörü kesildi ve pirinç bu kadar olamaz, bunun altında stokçular var, bu stokçuları cezalandırın , pirinç yerine bulgur yemeliyiz, tadında açıklamalarda bulunuldu.Hiç mantık ve izanın kabul edemediği bu uygulamanın saçmalığında şu unsurlar dikkati çekiyor.
 

         Stokçulara kızıp halkı pirinç yerine bulgur yedirmeye yönlendiren kişi bilmeden bulgurun fiyatının artmasına katkı sağladığını biliyor mu ?
 

      Her insan daha fazla para kazanmak ister ve bu para kazanma amacıylada kendisine en fazla getirisi olacak yatırıma gitmesi oldukça mantıklıdır.Bu açıdan bakınca pirinç depolamak ile imkb’de belirli bir şirkete ait hisseleri almaktan farkı var mıdır ?
 

         Ülkeye pirinç ithalatında olan vergileri sıfırlamak varken neden halkı sadece yerli üreticilerin eline bırakılıyor daha sonra fiyat artışları olduğunda feryat figan bağırılıyor.
 

       R.G. Tarihi: 17.4.2008 tarihinde yayımlanan pirince ait gümrük vergilerinin sıfırlanmasında 100.000 ton sınırı esas alınmıştır.Küçük bir mantık yürütme ile 100.000 ton pirinç ile bu sıkıntı giderilecekse demek ki bu sıkıntıyı 100.000 ton pirinç neden olmuştur. 100.000 ton pirincin kilosu 3,00 Ytl’den tonu 3.000 Ytl’den  100.000 tonu 300.000.000 YTL eder .Türkiye pirinç piyasası 300.000.000 YTL ile daralacak yapıda bir piyasa mıdır ?
 

      Pirinç mi bizler için dayanılmaz bir ihtiyaçtır cep telefonlarımız mı ?
            İşte asıl cevaplanması gereken sorular bunlardır.Ekonomiden anlamayan, bir malın değerinin devletin müdahalesi ( vergiler ve sübvansiyonlar ) olmadığı takdirde piyasa tarafından tamamen birbirinden habersiz olan alıcılar tarafından oluşacağını bilmeyen zihniyet halkını uyarmak adına halkına daha pahalı bulgur yedirmeye çalışmaktadır.Bunu tamamen istemeden yapsa da halkı pirinç yerine bulgur yemeye zorlamanın asıl nedeni her ne kadar stokçular cezalandırılması olsa dahi yan etkisi olarak bulgur fiyatları yükselmektedir.
            Bir kişi ya da bir grup fiyatların daha önceden yükseleceğini bilerek herhangi bir ürüne yatırım yapması neden suç olarak algılanmakta bunu anlamakta zorlanıyorum zira bunu diyen kişiler gidip aybaşlarında aldıkları maaşlarını hemen dövize ya da altına yatırmakta olan kişiler.İnsanın döviz yerine pirince yatırım yapmasını yasaklayan herhangi bir kanun maddesi yoktur herhalde.Ayrıca bu uygulama sonra maliye bakanlığı işyerlerinde sayım avına çıkıp elindeki pirinç ile kayıtlarda yer alan pirinç miktarlarını bakmakta ve fark varsa ceza keseceklerdi ki bu sadece pirinç için değil bütün işyerleri için yapılması gereken bir işlemin başlatılabilmesi için ülkedeki halkın çoğunluğunu rahatsız edecek bir ortam olduğunda mı bu uygulamaları göreceğiz ? Parası olan bir kişinin hisse senedi yerine pirinç almasında ne gibi bir sakınca vardır açıkçası bu anlaşılamadığı gibi bunun için devlet İzmir’de vadeli işlemler borsası kurmakta ve buna benzer ürünleri borsa aracılığı ile sözleşmeler satmaktadır.Esasında yapılan uygulamada hiç fark yok fakat sonuçlar farklı olduğu için insanlar durumu garipsedi.Esasında bu durumu gene birileri abarttı.Elbette piyasadan sen arz edilmiş ürünü toplarsan bu ürünün fiyatının artacağı aşikardır.Fakat fiyatın 7 Ytl’lere kadar çıktığı pirinçte şimdi 3,5 YTL’ye pirinç bulunmaktadır.Kısa süreli artış süresince insanlar pirinç yemeseler ölmezler diye düşünüyorum.Kimse insanlar sadece pirinç yiyerek yaşıyor gibi argümanlarla gelmesin biz Çin değiliz.  

          Fiyatların artmasında elbetteki temel etken insanların yatırım amacıyla pirinç almalarından kaynaklanmaktadır fakat halkı sadece kendi pirinç üreticilerini kollamak adına pirinç ithaline gümrük vergilerini hatta abartıp gıda maddelerine gümrük vergisi konmasının sebebi nedir bilinmiyor.Halkta pirinci birkaç stokçunun yükselttiğine inanırken hiç kimse devletin gıda maddelerinden gümrük vergisini kaldırması gerektiğini söylemiyor.Hemen burada tarımda çalışan kişilerin hakları sorgulanacak.Bugün pirinç fiyatı yüksek diye bağıranlar yarın pirinç fiyatı çok düşük diye pirinç üreticilerin yanında yer alacaklardır.Bu durumda insanın sorası geliyor.Pirinç kaç para olsun ? 300.000.000 YTL bir yatırımcı için çokta yüksek olmayan bir tutardır.Normal halk için hayal dahi edilemeyecek bu tutar orta çaplı firmalar için yatırımlar için ayrılmış tutarlarının bir bölümüdür.Ayrıca 300.000.000 YTLlik bir işlemle ülke karışıklığa gidip birileri halkı tahrik ediyorsa esas zenginler farklı işlemler yapsa halk bu zenginleri yok etmeye kalkmazlar mı diye düşünmeden edemiyorum.

            Ayrıca halkın bir kısmı da pirincin temel gıda maddesi olduğu fikrinde ve hemen dış ticaret açıklarını öne sürmekteler.Bu ülkenin cep telefonlarından verdiği dış ticaret açığı ile kimse pirinç için oluşacak dış ticaret açığını karşılatırmaya kalkmasın lütfen.Ayrıca etrafınızda 10 kişiye sorun acaba 6 ay cep telefonsuz mu yoksa 6 ay pirinç yemeden mi yaşayamazlar ? Bu kişilerin temel gıda maddesi olarak sadece pirinci görmeleri elbette ilginç bir durumdur.Pirincin temel gıda maddesi olduğu doğru iken ikame mallarında var olduğu bilincinde olmak gerekmez mi ? Ellerinde yüksek fiyatta pirinç bulunduran tüccarlar ise para sıkışıklığına girdikleri an bu pirinçlerin fiyatını elbette düşüreceklerdir ki bunu gördük pirinç fiyatı 3,5 Ytl civarına geldi.

 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

2 comments

  1. sinem diyor ki:

    pirinçi herkes yiyor ve kullanıyor.Biz ailemizde de kullanıyor ve tüketiyoruz. Ben pirinçin fiyatının düşmesini istiyorum.

  2. sedat durmaz diyor ki:

    saygı slm ben diyarbakırdan küçük çifçiyim benim 50 çeltikim vardır
    pirinç yapacağım ucuz satılmiyor fabrika çeltiği almiyor ya ucuz onlara satacağım satmasam borcum var bana bilgi veren sevinirim

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*