Satranç

zweigSol elinizle sağ elinizin bilek güreşinde hangi kolunuz kazanır ? Cevabı sizin kazanacağınız açık olmasına karşın kendi kalesine gol atan bir kişi gol attığı için sevinir mi yoksa gol atmasına karşın amacına ulaşamadığı için üzülür mü ? Bir kişi kendisini öldürmeye karar verse ve bu kararının sonucunda kendisini öldürmese intihar edemese sonuç kişinin kendini öldürmemesiye başarıya mı ulaşmış olur yoksa kendi belirlediği bir hedefe ulaşamadığından dolayı eksik kalmış mı olur ?

İşte her ne şekilde olursa olsun kazanan esasında siz gibi dururken gerçekten biz mi kazanıyoruz yoksa biz kazanmak için kendimizle oyun oynayıp daha sonra bu oyunu kendimiz içinde içselleştiriyor muyuz ? İşte bu tarz soruların cevabını arıyorsanız ve küçüklüğünüzde sokağa çıkmanızın yasak olduğu akşam üstlerinde evin bir köşesinde tek başınıza misket oynarken kendinizi bir tarafa kendinizin diğer kısmını başka bir tarafa alıp kendinizi rakip olarak görüp kaybetseniz dahi o da bendim nasılsa diye sevinengillerden iseniz bu kitap tam sizin için.

Kahramanımız Rus ajanları tarafından zülüm gören onca sefil insan gibi hapishanelerde tutulup daha sonra madenlerde çalıştırılan insanlardan değildi Rusların daha sinsi planları vardı .Daha önceleri belirli kademede olan kişileri bir hapishaneye bırakıp odalarında ilgilenebilecekleri hiç bir şey evet hiç bir şey sadece bir yatak yastık ve duvardan dört yanı kapalı duvardan ibaret olan bir yerde kalmaları gerekip kendileri ile belirli günlerde insan yüzü gösterilip sorguya

çekildiğini ve bu süreç içerisinde günler aylar yıllar geçerken kahramanımızın gene mutat sorgulamaları sırasında eline geçirdiği gardiyanlara ait olan satranç ile ilgili bir kitabı olması gerekne yerden kendi odasına alması ile başlıyan olaylar silsilesinde kişi bunca sinir krizi içerisinde yapacak hiç bir şeyi olmayan insanlara İngilizlerin lo

İşte kendisi bu şekilde kısa zamanda yapacak hiç bir şeyinin olmamasından olsa gerek kitabı ezberleyip bütün oyunları öğrenip kendi kendisine oynadığı oyunlar ile diye devam edip kitabın tamamını size anlatacak değilim. Sizlere tavsiyem internet sitelerinde 5 ytl gibi bir bedel ile satılan kitabı alıp okumanız ve kendi kendinize düşünmeniz. Bu olaylar bir gemide geçiyor.garitma cetvelini ezberletmeleri misali ezberliyordu kitabı .

 

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

3 comments

  1. mavinefes diyor ki:

    sevgili arkadaşım bak yırumlar dosyasındakı su kodu bul ( says)
    says yazan yere (demişki) yaz iyi bloglamalar

  2. emin diyor ki:

    gerçektende çok gzl bir kitap.1 buçuk sene önce okuma fırsatı bulmuştum.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*