Sürücüsüz araç projesi

Google firması sürücü hatalarını en aza indirmek için sürücüsü olmayan araç geliştirdi. Google’un bu araçları 2

,7 milyon kilometre yolda 11 kaza yaptığını açıkladı ve kazalarda da hafif zarar oluştuğunu ve kimsenin yaralanmadığını belirtti.

Girişimciler firmalarını kurup daha sonra hadi bir şeyler yapalım diye kurmazlar. Önce toplumda bir ihtiyacı görürler ve bu ihtiyacın gerçek olduğunu etrafındaki kişilere de inandırıp yatırım toplayarak girişimlerine başlarlar. Bazı ihtiyaçlar başkalarından yatırım alınmadan da yapılabilir tabii burada ihtiyaç ve ihtiyaca gerekli çözüm en önemli nokta

Malumunuz üzere bayram zamanlarında uzun tatilleri değerlendiren insanlar memleket hasretini değerlendirmek üzere yollara akın etmekteler. Geçtiğimiz haftalarda 5 saatte 100 kilometre giden kişiler oldu. İstanbul Ankara arasını 10 saate kat etmek zorunda kalan insanlar oldu. Bu trafik sıkışıklığında araç sürücüleri o kadar yorgun düşmüşlerdi ki İstanbul Ankara otobanının üzerinde arıza yapan araçlar için var olan en sağdaki şeritte yastık koyup uyuyanlar

, pikniklerde kullanılan sandalyeleri açıp kahve içenler hatta nargile hazırlayıp otobanda nargile içeni gördüm.

Google bunu yaptı ve kazaları azaltmak için uğraşıyor, Google yapmasa dahi bazı firmalar aşağıdaki çözümü de yapabilir.

Aracın içinde seyahat eden kişiler bulunurken şoför koltuğundaki kişi aracı kontrol edemeyecek. Bunun yerine aracı uzaktan kumanda ile belirli merkezlerde bulunan kişiler yönetecek. Yani siz Gaziantep’ten İstanbul’a giderken şoför koltuğuna oturacaksınız, uyuyarak İstanbul’a gideceksiniz, sizin yerinize aracı Ankara’da veya ülkenin herhangi bir yerinde bulunan başka sürücüler tarafından idare edilecek.

Esasında aracınızı başkasına emanet etmeniz çok tehlikeli gibi gözükse de otobüs seyahatlerinde 40-45 kişi bir otobüse binip hiç tanımadığınız bir kişiye şoföre canınızı emanet ediyorsunuz. Bu kişi kaç saat yolculuk etmiş, alkollü mü değil mi? Bunun bile farkında olmadan yola çıkıyorsunuz. Otobüs şoförünün bu hatta kaç kez gidip geldiğini, mesleki tecrübesinin ne olduğunu bile bilmiyoruz. Belki o hafta oğlunun düğünü için yola çıkmak istemeyen a firmasının otobüs şoförünün emekli arkadaşı 40 kişiyi a noktasından b noktasına götürmekte ama bunları hiç bilmemekteyiz.

Boğazdan büyük gemiler geçerken genelde kılavuz kaptan olarak o bölgeyi iyi bilen kaptanları gemiye alırlar. Bu neden otomobiller için yapılmıyor?

Bu sistemi kullanmanın birçok faydası var;

Sakarya civarından geçerken daralan otobanda o bölgeyi iyi bilen kişiler aracınızı uzaktan kullanabilir.

Almanya’dan gelen gurbetçiler 2 gün araç kullanırken çok yoruluyorlar. Gurbetçiler bu sistemi kullanabilirler.

Şehir içi trafiğinde iyi olan ama uzun yolda genelde 120-180 arası giden araçların arasında çekinceleri olan görece acemi şoförler için cazip bir seçenek olabilir.

Trafik içinde yer alan tırlardan çekinen bayan şoförler isterse bunu şehir içinde dahi kullanabilecekler.

Araçları sürecek şoförlerin profil sayfalarından hangi yollarda araç sürdüğünü, kaç saat dinlendiğini, şimdiye kadar yaptığı kazaları ve aldığı ceza puanları görüp buna göre sistemden kendinize en iyi şoförü seçebilirsiniz.

Belki hayatınızda hiç Balıkesir üzerinden Çanakkale’ye gitmediniz ama o bölgenin sürücüsü olan A Bey/Bayan’ı sürücü olarak seçtiyseniz sizin zorlanabileceğiniz tek şeritli virajlı yolları bu şoför oranın yerel sürücüsü olduğu için veya o bölgede çok uzun süredir araç kullandığı için bölgesel tehlikeleri sizden daha iyi bileceklerdir.

İşin teknik kısmı nasıl yapılır bilemem

http://www.bleier-online.de/blogs/ohne/tuotekategoria/diabetes/index.html

, sürücüler bir bölgede toplanıp araçlara takılacak bir aparat ile anında görüntü sistemi ile mi yapılır bilemiyorum, tabii hızlı görüntü aktarımı şart, fakat bu da bir gün bir girişimci tarafından belki yapılır.

Volvo ve Mercedes’in buna benzemeyen Google’ın çözümü gibi sürücüsüz araç projeleri bulunmakta. Umarım onlar başarır ve bizler kullanırız.

Emniyet kemerinizi takın, hayata bağlanın.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

1 comment

  1. Ali diyor ki:

    Geleceğe gittikçe yaklaştığımızı gösteren projeler bunlar

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*