Caffè Nero ve Kapitalizm

Milton Friedman der ki; “There is no such thing as a Free Lunch” (Bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur). Bir başka söz de şayet internette bir ürüne/hizmete para ödemiyorsanız orada ürün sizsinizdir. Bilenler bilir, Ben serbest piyasa kurallarının sağlıklı şekilde işletilmesine izin verilmesi halinde insanların daha müreffeh bir toplumda yaşayacaklarını düşünürüm.

Geçen hafta öğle yemeğinden sonra Levent’te bulunan TELPA binasının yanında açılmış olan Caffè Nero’ya gittim ve bir bardak süt istedim. Normalde Starbucks’da 3,75 TL’ye alacağınız süte Caffè Nero’da hiçbir ürün bedeli istemediler. Ben de bu nasıl olur

buy-kamagra-oral-jellies.com

, yarın gelsem yine mi benden para almayacaksınız dedim. Görevli kişi yarın da ondan sonraki gün de ne zaman gelirsem geleyim sadece süt alırsam hiçbir tutar ödemeyeceğimi söyledi. Açıkçası bu İstanbul’da pek alışık olduğumuz bir durum değil. Kemal Sunal’ın bir filminde Kemal Sunal bir kişiye yardım edince adam cebinden hammaliye parası vermiş ve buna Kemal Sunal çok şaşırmıştı, daha sonra tuvalete gittiğinde ise tuvalet için para ödemesi gerektiğinde buna alışık olmayan Kemal Sunal bu işe şaşıp kalmıştı.

Ben de Caffè Nero gibi marka olmuş bir yerde bedava bir ürün alınabileceğini tahayyül edemiyordum. Ben de aşağıda fotoğrafını çektiğim süt için Telpa binası yanındaki Caffè Nero çalışanlarına ve Caffè Nero Türkiye sorumlusu olan Caffè Nero Gıda Ürünleri A.Ş firmasına teşekkür ederim.

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*