Tesla Motors ve Patentleri


Blogu takip edenler 2013 Mayıs ayında Amerika’ya ziyarete bulunduğumu bilirler. Yukarıdaki Fotoğraf ta Newyork’tan Wahington’a giderken vergilerin sıfır olduğu Delaware’de çekildi. Gördüğünüz üzere TESLA marka elektrikli araçlar için yapılmış bölümde araçlar sarj oluyor.

Etohum’da okuduğuma göre Tesla Motors’un kurucusu Musk tüm patent davalarından vazgeçeceklerini ve bundan böyle patentlerini kullanan firmalara dava açmayacaklarını duyurmuş. Normalde patent bir firmanın entelektüel sermayesinde yer alan patentlerden vazgeçmiş durumda. Bunu da aşağıdaki şekilde açıklamış.

“İlk şirketim olan Zip2′yi kurduğumda patentlere önem veriyordum. Ama zamanla anladım ki patentler sadece davalara alınan birer bilet gibi. Tesla’da da geliştirdiğimiz teknolojilerin patentlerini aldık. Böylece bizden daha büyük

buy levitra cheap

, seri üretim gücü olan markalara karşı kendimizi koruyabilecektik. Fakat beklediğimiz gibi olmadı. Bugün büyük markaların toplam satışları içerisinde elektrikli otomobillerin payı sadece %1.”

“Çevreyi kirleten otomobillere karşı olan bu yarışta patent davalarıyla zaman kaybedersek amacımıza ulaşmamız zor. Tesla bunu tek başına başaramaz. O yüzden pozitif amaçları olan şirketlerin patentlerimizi kullanmasına müsade edeceğiz. Açık kaynak felsefemiz dünyanın en yetenekli mühendisleri için Tesla’nın imajını daha da pozitif hale getirecektir.

Aslında bu garip gelebilir ama bence çok yerinde bir uygulama bunun da nedeni şu; birçok kişi evlerinde orijinal olmayan Windows işletim sistemi kullanmakta. Böylece biz ister istemez Windows kullanmayı biliyor oluyoruz. Bazıları Windows kullanmayı bilmenin nesi var ki diyebilir fakat sonuç itibariyle Pardus’u veya Apple’larda yüklü olan MAC işletim sistemi sistemini kullanmayı bilmiyoruz. Ve Microsoft ta belki evlerinde kaçak olarak Windows kullanıcılarından para kazanamıyor ama Windows kullanmayı bilen kişiler ticari işletmeleri kurduğunda Windows lisansı satın alıyor. Veya büyük şirketler lisans satın almak zorunda kalıyorlar

, belediyeleri düşünün veya devlet dairelerini, bütün bu kurumlarda Windows kurulu olduğunu düşününce ve bunların da Microsoft için paralı birer müşterisi iken ev kullanıcılarından para kazanmaması da veya bunlar için hukuki takip yapmıyor olmaları gayet anlaşılır.

Kavgayı Büyütün

Musk’un yaptığı bir başka deyişle kavgayı büyütmek istemek, pireyi deve yapmaya çalışmak ve kalabalıklara ulaşmak. Şu an %1 de olan elektrikli araç kullanımına kötü gözle bakan, bu araçları kullanışlı bulmayan, tercih etmeyen kişiler bir vesile ile Tesla dışındaki başka elektrikli araçlara sahip olursa daha kalitelisi olan Tesla’ya sahip olmak isteyebilir.

Tesla umarım istediğini başarabilir.


Etohum’daki yazı; Tesla Motors CEO’su Elon Musk’tan İlginç Çıkış

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*