Ali Babacan doğru bilmiyor. 3 çocuklu değil 4 çocuklu vergi ödemez

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan üç çocuğu olan asgari ücretliden vergi alınmıyor diye bir beyanda bulundu. Peki, gerçekten bu böyle mi?

‘Üç çocuklu asgari ücretliden vergi alınmıyor’

Başbakan Yardımcısı Babacan, artık evli ve 3 çocuklu asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmadığını söyledi. Babacan, vatandaşların kazanmadan harcadığına dikkat çekti. *

 

 

Aşağıdaki tabloda Asgari ücretli olan 16 yaşından büyük olan Asgari ücretlinin ödeyeceği gelir vergisi 113,03 TL’dir. Ayrıca aşağıda Asgari geçim indirimi hesaplamasını da görmektesiniz. Bu tabloya göre asgari ücretli bir kişinin eşi çalışmıyor ve üç çocuğu varsa devletten alacağı AGİ tutarı 106,38 TL‘dir. Yani bu durumda işçi 113,03 – 106,38 =6,65 TL gelir vergisi ödemek zorundadır. Fakat bu işçinin eşi çalışmayıp 4 çocuğu olursa devletin vereceği AGİ tutarı 113,03 TL olacaktır. Hoş bunu bilemeyebilir. Bunu tam olarak Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek bilir.

Özetle durum Bakanımızın dediği gibi 3 çocuğu olan değil de 4 çocuğu olan asgari ücretliler gelir vergisi ödememektedir. Esasında bu yazıyı yazmam bakanın bir dil sürçmesi değil de işçilerin gerçekten bu AGİ tutarlarını alıp alamadığı sorusudur.

AGİ denilen asgari geçim indirimi daha önceleri fiş parası denilen uygulama yerine getirilmiştir. Bazı patronlar işçi maaşından gelir vergisini kesiyor fakat işçiye ödemesi gereken AGİ tutarını ödemiyor. İşçiler işverenin insafına bırakılıyor. Zaten gerçek maaşından prim ödemeyen işverenler bu AGİ tutarlarını da kendi ödeyecekleri vergiden düşerek işçinin hakkı yenmekte.

Ne yapılmalı?

10 personelden fazla çalıştıran işverenler işçilerine maaşlarını banka aracılığıyla ödemek zorunda. İşverenler personeline ödeyeceği AGİ tutarını kendi vergisinden düşürebilsin fakat işçiye ödeyeceği tutarı da devlete ödesin. Devlette bu tutarı işçilerin banka hesaplarına göndersin.

Tamam, bu çok kolay bir şey değil fakat imkânsız da değil.

 

 

2012 Yılı için Asgari Geçim İndirimi maaşlara kaç para TL uygulanacak?

Çalışanın Medeni Durum 2012 Yılı Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarı *
Bekâr

66,49 TL

Evli eşi çalışan

66,49 TL

Evli eşi çalışan 1 çocuk

76,46 TL

Evli eşi çalışan 2 çocuk

86,43 TL

Evli eşi çalışan 3 çocuk

93,08 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuk

99,73 TL

Evli eşi çalışmayan

79,79 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuk

89,76 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuk

99,73 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuk

106,38 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuk

113

Doxycycline kopen via een online apotheek?

,03 TL

entelektüel

Edebiyatı sever, şiir dinlemeyi sever, liberal ve politik bir kişidir.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*